از ازدواج می ترسم؟ چگونه با ترس از ازدواج کنار بیایم؟

سوال

با سلام. من از ازدواج کردن به شدت میترسم. چکار باید انجام دهم؟ لطفاً توضیحات کاملی در این باره بدهید.

در حال بررسی 0
yasamin 3 ماه 1 پاسخ 98 دیده شده 0

پاسخ ( ۱ )

 1. معمولاً ترس از ازدواج، به مشکلات دوران کودکی و یا تجربیات تلخ عاطفی گذشته مرتبط می شود. در صورتی که هر کدام از ترس های زیر را دارید، لازم است به رفع گذشته و نتیجه گیری در مورد آنچه پشت سر گذاشته اید بپردازید. به طور کلی ترس از ازدواج به یکی از موارد ترس از آینده، ترس از انتخاب فرد نامناسب و ترس از اینکه ازدواجتان شبیه به والدینتان شود تقسیم می شود.
  ترس از آینده:
  برخی از افراد، از اتفاقاتی که هنوز رخ نداده است می ترسند. مثلاً آنها ترس هایی در زمینه نازایی، به دنیا آوردن فرزند معلول، اختلافات فامیلی و …. دارند. نکته اصلی تمامی این ترس ها، افکار اتوماتیک منفی است که از اضطراب های درونی فرد ناشی می شود.
  تحقیقات متعدد نشان می دهد که بسیاری از ترس های مرضی ما، هرگز در زندگی روی نمی دهد. بسیاری از ما صاحب بچه معلول، مشکل نازایی و یا اختلافات با خانواده همسر نمی شویم. هر چند در صورتی که برخی از این ترس ها نیز رخ دهد، دنیا به آخر نمی رسد و راه حل هایی برای آنها وجود دارد. پیشنهاد می کنیم که بر روی سطح اضطراب خود کار کنید. می توانید با کاهش اضطراب خود، تا میزان زیادی بر ترس هایتان غلبه کنید.
  گذشته از این موضوع، این واقعیت اجتناب ناپذیر را باید پذیرفت که بخشی از زندگی در قلمرو جبر قرار دارد. در واقع زندگی مجموعه ای از عوامل پیش بینی نشده و متغیرهایی است که ما نمی توانیم آنها را کنترل کنیم.
  ترس از انتخاب فرد نامناسب:
  در صورتی که انتخابتان بر مبنای شناخت و آگاهی باشد و همچنین نکات روانشناسی را در این خصوص رعایت کنید، احتمالاً فردی مناسب و با سلامت روان را بر می¬گزینید. در واقع هر چه قدر سه فاکتور شناخت، آگاهی و مهارتهای زناشویی بیشتر باشد، رابطه شیرین تری را رقم خواهید زد. انتخاب با معیارهای ذکر شده، تا میزان بسیار زیادی از ازدواج هایی که منجر به جدایی می¬شود پیشگیری می¬کند.
  این را فراموش نکنید که ازدواج و تشکیل خانواده، تنها یکی از بخش¬های زندگی است. اما اگر به هر دلیلی موفق به انتخاب فرد مناسب نشدید، می¬توانید با فرآیندهای زوج درمانی رابطه خود و همسرتان را بهبود ببخشید.
  ذکر این واقعیت نیز ضروری است که دوران با لباس سفید خانه بخت رفتن و با کفن سفید بیرون آمدن گذشته است. در هر صورت می توانید پیش از ازدواج، انتخابتان را با یک مشاور یا روانشناس مطرح کنید و موضوع را از زاویه دید او نیز بررسی کنید.
  ترس از اینکه ازدواجتان شبیه به والدینتان شود:
  این ترس معمولاً در افرادی وجود دارد که در خانه¬های آشفته بزرگ شده اند. این افراد معمولاً دعواهای بسیار و یا یک محیط عاطفی سرد را تجربه کرده¬اند و از این می¬ترسند که به همان مسیری بروند که والدینشان رفته¬اند. بهتر است این نکته را با قاطعیت اعلام کنیم که اگر با گذشته¬تان تسویه حساب نکرده¬اید، هرگز منتظر آینده مناسبی نباشید. پس اولین نکته در رفع این مشکل، رفع باورهای نادرست و خاطرات تلخی است که از محیط رشد خود آورده¬اید.
  گذشته از این موضوع، ازدواج در عصر کنونی، با ازدواج های سنتی و بدون شناخت قدیم بسیار متفاوت است. امروزه اجازه دارید که طرف مقابل را بشناسید و با شناخت و آگاهی ازدواج کنید. بسیاری از خانواده های سرد و پر تشنج، در اثر ازدواج های سنتی و بدون شناخت شکل گرفته¬اند و راهی جز ادامه آنچه رقم خورده است نداشته¬اند.
  بسیاری از افراد که از خانواده¬های ناسالم آمده¬اند، خود همسران و والدین مناسبی برای فرزندانشان می¬شوند. آنها با خود عهد می¬کنند که اشتباهات والدینشان را تکرار نکنند و در پی تلاش برای بهبود شخصیت و رفتارهای خودشان هستند.
  پاسخگر شما: مدیریت انستیتو روانشناسی و مشاوره روانساز، امیر شیرین زاده
  تلفن کلینیک: ۲۲۳۳۰۰۱۵ – ۲۲۳۲۱۰۵۲ – ۰۹۱۲۸۴۹۰۹۴۴

ارسال یک پاسخ

انتخاب
انتخاب