چرا مدام افراد نامناسب را برای رابطه انتخاب می کنم؟

سوال

سلام.

من تاکنون چندین رابطه داشته ام اما هر بار افراد ناسالم و نامناسب را انتخاب می کنم. واقعاً نمی دونم دلیل این موضوع چیه و چرا هر کسی که به پست من میخوره آدم بدی از آب در میاد. دیگه خسته شدم از بس در روابطم شکست خوردم. سوالم اینکه چرا هر چی فرد بی ثبات هست رو من انتخاب میکنم؟

در حال بررسی 0
kati 3 ماه 1 پاسخ 89 دیده شده 0

پاسخ ( ۱ )

 1. دلایل متعددی برای انتخاب افراد بی¬ثبات وجود دارد. برای پاسخ به این سوال تمامی دلایل رایج را ذکر می کنیم. ممکن است شما یکی از این دلایل یا ترکیبی از چند دلیل را برای انتخاب افراد نامناسب داشته باشید.
  • اولین و واضح¬ترین دلیل به این موضوع باز می گردد که آگاهی و شناخت کامل را برای تشخیص افراد سالم از بیمار ندارید. در واقع تا زمانی که اختلالات شخصیت را نشناسید و یا چیزی از طرحواره¬های ناسازگار اولیه ندانید، نمی¬توانید تشخیص دهید که فرد مقابل شخصیتی نامناسب دارد. در واقع تا علائم سرماخوردگی را نشناسید نمی¬دانید که ممکن است ویروس سرماخوردگی را از طرف مقابل بگیرید بنابراین به ادامه رابطه با او می¬پردازید. پس اگر قصد دارید که در دام چنین افرادی گرفتار نشوید، لازم است آگاهی خود را در مورد انواع بیماری¬های روانی، شخصیتی و رفتاری افزایش دهید.
  • ممکن است خودتان شخصیتی بی ثبات و دارای مشکل باشید. در واقع وقتی دارای مشکلات متعدد باشید، قادر به برقراری رابطه با افراد سالم نیستد. در چنین شرایطی گزینه¬ای جز انتخاب افراد ناسالم و پرچالش باقی نمی¬ماند. پس اگر مشکلاتی از کودکی و پیش از ازدواج خود دارید بهتر است در ابتدا آنها را برطرف کنید.
  • برخی از اختلالات شخصیت دارای جذابیت¬های رفتاری و عاطفی هستند و ممکن است شما در دام چنین رفتارهایی گرفتار شوید. برای مثال وقتی طرف مقابل هر کاری برای به دست آوردن شما می¬کند و یا علاقه افراطی و دیوانه¬واری را خرجتان می کند، پیش از اینکه ذهنتان به این سمت برود که با یک شخصیت مرزی طرف هستید، فکر می کنید با یک عاشق وفادار در ارتباط هستید.
  • خلاهای شخصی و مشکلات شخصیتی در انتخاب¬های بیمارگونه نقش دارند. برای مثال وقتی در بخش¬های گذشته زندگیتان کسی نبوده که به اندازه کافی از شما مراقبت کند و یا حواسش به شما باشد، یک فرد پارانویا که به شدت فرد را کنترل می¬کند و همیشه حواسش به شما است، برایتان بیش از حد جذاب می¬آید. البته احتمالاً نمی¬دانید که پشت این کنترلگری و مراقب های همیشگی، ترس¬های بیمارگونه خود فرد، فقدان از دست دادن، و نگاه بیمارگونه¬اش به زندگی و روابط نقش دارد.
  • تنهایی، فشار جامعه، اصرار اطرافیان و نداشتن دامنه وسیع حق انتخاب از سایر دلایل انتخاب افرد نامناسب است.
  • برخی از افراد، تعارضات حل نشده ای در گذشته دارند. این موضوع سبب شکل گیری طرحواره¬های متعددی شده و همین طرحواره¬ها شرایطی را فراهم می¬کنند که فردی با ویژگی¬های والدین و یا کاملاً برخلاف آنها را انتخاب کنید. این نکته را فراموش نکنید که اگر رابطه¬تان با پدر و یا مادر، به عنوان اولین مذکر و مونث زندگیتان درست نشده باشد، احتمالاً انتخاب موفقیت آمیزی نخواهید داشت.
  نکته: اگر نمی دانیم طرحواره یا طرحواره درمانی چیست؟ مطلب زیر را بخوانید:
  طرحواه چیست؟ طرحواره درمانی چیست؟

ارسال یک پاسخ

انتخاب
انتخاب