من مریضم؟

سوال

سلام  و خسته نباشید.

لطفا بهم کمک کنید. من یه دختر ۲۰ ساله هستم. از سیزده سالگی خواستگار داشتم اما به دلیل سن کم و چیزای دیگه ردشون کردیم. من الان هم نمیخوام ازدواج کنم، میخوام اول به اهدافم برسم، میخوام برنامه ریزی که برای آیندم کردم رو تکمیل کنم. من یه خواستگار خیلی خوب داشتم با موقعیت خیلی عالی اما ردش کردم بخاطر اینکه آمادگی ازدواج رو نداشتم.

من آدم به شدت رویا پرداز و خیالبافی هستم خیلیی ، همیشه همسر آیندمو تصور میکنم با همون خصوصیاتی که دلم میخواد داشته باشه تمام خصوصیاتی که این خواستگارم پاشت رو برای اون شخصی که تصور میکنم در نظر گرفتم حتی با خصوصیات اضافه حتی اسمش رو هم انتخاب کردم واقعا بهش فکر میکنم انگار که کنارمه آنقدر بهش فکر کردم گاهی اوقات فکر میکنم دارم برای خودم نقش بازی میکنم مطالعاای در مورد قانون جذب دارم که برای جذب همسر ایده آل باید خصوصیاتی که میخوای داشته باشه رو تصور کنی نمیدونم این خیال پردازیم بخاطر رویا بافی شدید خودمه یا چیزاییه که از قانون جذب یاد گرفتم من این شخصیت ایده آلمو برای دوست صمیم شرح دادم اما نگفتم اینو تصور کردم یا از جذب چیزی نگفتم بهش گفتم که همچین شخصی منو دوست داره خواستگارمه یچیزای و یه صحنه های مثلا اینکه اومدن خواستگاری یا اینکه اولین بار منو کجا دیده رو برای دوستم گفتم با شوق و ذوق براش تعریف کردم یجوری که انگار اتفاق افتاده با جزئیات دقیق اما من نمیدونم چیشد که اینجوری شد واقعا برای خودم نگرانم فک کنم من دارم دیوونه میشم شایدم متوهمم واقعا اضطراب همه ی وجودمو گرفته میخوام بدونم من مریضم یا دارم دیوونه میشم؟؟ لطفا صادقانه جواب منو بدین من اصلا دیگه نمیخوام چیزی در این مورد از جذب بخونم یا حتی واسه آیندمم خیال پردازی کنم چون فک میکنم نزدیکه که دیوونه بشم لطفا راهنماییم کنید

حل شده 0
فاطمه 7 ماه 1 پاسخ 177 دیده شده 0

پاسخ ( ۱ )

 1. با احترام و ممنون از درج پرسش.
  در خصوص پرسش شما چند نکته مهم وجود دارد که سعی می کنیم به اختصار توضیح دهیم:
  چه زمانی باید ازدواج کرد؟
  واقعیت این است که هیچ فردی شما را نمی تواند مجبور به ازدواج کند. بنابراین بهترین زمان برای ازدواج، زمانی است که آمادگی لازم را در خود ببینید و دارای سلامت روان باشید. همانطور که از متن شما بر می آید، آمادگی لازم را برای ازدواج ندارید. چرا که خودتان ذکر کرده اید در حال حاضر مایل به ازدواج نیستید و از طرفی دیگر، آرزوهایی دارید که ممکن است در پی تحقق آنها باشید. اینکه از چه سنی خواستگار داشته اید، چندان مهم نیست. این اهمیت دارد که وقتی خواستگاری وجود دارد، شما آمادگی ازدواج را دارید و یا خیر؟
  زندگی در رویا به جای زندگی در واقعیت
  این نکته را در نظر داشته باشید که چیزی به نام قانون جذب، حقیقت علمی و درستی ندارد. در واقع اگر هزاران نفر هم جمع شوند و مدام به این موضوع فکر کنند که خواستگار مناسبی برای شما پیدا می شود و یا حتماً به فلان موقعیت اجتماعی دست پیدا می کنید، الزاماً چنین چیزی رخ نمی دهد. قانون جذب یک کلاه برداری و یک موضوع شبه علمی است که برای درآمد زایی عده ای در کشور از آن استفاده شد. پس این نکته را در نظر داشته باشید که هزاران سال فکر و تخیل نیز شما را به واقعیتی نمی رساند.
  موضوع دیگر در خصوص پرسش شما به این موضوع باز می گردد که گاهی از اوقات، برای فرار از واقعیت ها و یا ترس های کاذبی که داریم، به رویا و خیال پردازی های شدید و طولانی مشغول می شویم. در ذات، خیالپردازی و رویا داشتن ایرادی ندارد اما اگر این موضوع در زندگی و روان شما به طور بسیار زیادی وجود دارد، ممکن است نشانه ای از مشکل و فرار از واقعیت باشد. بهتر است این موضوع را با یک روانشناس مجرب مطرح کنید و بررسی کنید که سطح خیالپردازی شما طبیعی است و یا بیمارگونه می باشد.
  کمالگرایی در رویاه:
  اگر به نوع خیال پردازی های خود، و یا حرف هایی که به دوستتان زده اید، دقت کنید، نوعی کمالگرایی و ایده آل گرایی در آن وجود دارد. این نکته را در نظر داشته باشید که هر گونه کمالگرایی می تواند آسیب زننده باشد. شما در رویاهای خود بهترین و ایده آل ترین مرد دنیا را متصور شده اید که حتی شاید در واقعیت هم وجود نداشته باشد. هر مردی دارای نقاط قوت و نقاط ضعف مخصوص به خود است و نمی توان فردی را یافت که همه خوبان را یکجا داشته باشد.
  آیا من مریض هستم؟
  در خصوص بخش آخر پرسشتان که ذکر کرده اید آیا مریض هستید یا خیر، بهتر است این موضوع را با یک روانشناس مطرح کنید. برای اینکه به شخضی برچسب بیماری بزنیم، لازم است اطلاعات زیادی از دوران کودکی و نوجوانی او، اهداف، سبک زندگی، ویژگی های شخصیتی، ترتیب تولد و ….. را بدانیم. هرگز به شخصی که با گرفتن اطلاعات اندک، به شما برچسب بیماری بزند، اکتفا نکنید.
  این نکته را باید ذکر کرد که با توجه به رویاپردازی های زیاد شما، و دروغ هایی که در رابطه با دوستتان مطرح کرده اید، م همینطور ریشه های مشکل اعتماد به نفس که می توان آن را از سوالتان برداشت کرد، بهتر است توسط یک متخصص، چک شوید و گره های ذهنی شما برطرف شود.
  با تشکر
  پاسخگر شما : امیر شیرین زاده ، روانشناس و مدیریت انستیتو روانشناسی و مشاوره روانساز
  تلفن : ۲۲۳۳۰۰۱۵-۰۲۱ آدرس اینستاگرام: instagram.com/Dr.shirinzadeh

  بهترین پاسخ

ارسال یک پاسخ

انتخاب
انتخاب