مرکز مشاوره | دکتر روانشناس

مرکز مشاوره | دکتر روانشناس

پنج شنبه, ۲ فروردین ۱۳۹۷

دلایل عمده افسردگی و ناامیدی

دلایل عمده افسردگی و ناامیدی

در این مقاله قصد داریم به چند دلیل عمده که سبب ناامیدی و افسردگی در نوجوانان و بزرگسالان می شود بپردازیم. هرچند علل ناامیدی در افراد متفاوت است. اما به طور کلی می توان دلایلی را برای ناامیدی و افسردگی افراد برشمرد. همچنین ذکر این نکته ضروری است که برخی از افراد از نظر ژنتیکی، زودرنج تر و حساس تر هستند و همین موضوغ سبب ناامیدی و افسردگی آنها می شود. ما در این مقاله ناامیدی و افسردگی ناشی از ژنتیکی را کنار گذاشته ایم و به بررسی باورها و افکار ذهنی نوجوانان و بزرگسالان در این خصوص پرداخته ایم.

من حق ندارم اشتباه کنم

در برخی از افراد کمال گرا و یا افرادی که بیش از حد به خود سخت می‌گیرند، این باور بنیادین وجود دارد که من نباید اشتباه کنم! و اشتباهات من حتی اگر کوچک باشد سبب شکست من می شود!. این باور اشتباه ساده، آشفتگی های زیادی را در فرد ایجاد می کند. چرا که انسان در ذات موجودی است اشتباه گر. در واقع باید به زندگی اینگونه نگاه کرد که ما انسان هستیم و ممکن است در برخی از مواقع اشتباه کنیم.اما لازم است از اشتباهاتمان درس بگیریم و به مسیر رشد و بهبودی زندگی ادامه دهیم. نوجوانان یا بزرگسالانی که این باور بنیادی اشتباه را دارند معمولاً خود را بیش از دیگران سرزنش می‌کنند و ممکن است افرادی کمال‌گرا محسوب شوند.

فکر کردن بیش از حد به اشتباهات

یکی دیگر از عواملی که سبب ناامیدی و افسردگی می‌شود، بیش از حد فکر کردن به تمامی اشتباهات است. اگر شما به یک یا چند اشتباهی که انجام داده اید، فکر می‌کنید جای نگرانی نیست. این موضوع نشانگر آن است که نیازمند نتیجه گیری و پالایش آن رخداد هستید. البته این موضوع تا جایی طبیعی است که تعدد آن و همینطور زمان آن بیش از حد نباشد.

اما اگر به طور کلی به تمامی وقایع اشتباه و یا آنچه در گذشته اتفاق افتاده است به طور مداوم و بیش از حد فکر می‌کنید این عامل می‌تواند زمینه لازم را برای ناامیدی و افسردگی شما در آینده فراهم کند. ممکن است شما دچار مشکلاتی چون وسواس فکری، و یا وسواس فکری عملی شوید. همچنین افسردگی و ناامیدی در کمین شما است.البته با اطمینان نمی توان ذکر کرد و لازم است یک متخصص مجرب شرایط را بررسی کند. به طور کلی، اگر بیش از حد با گذشته خود مشکل دارید لازم است به یک روانشناس مراجعه کنید.

باور نداشتن به خود

آیا شما جزو افرادی هستید که خود را باور ندارید؟ توانایی ها و استعدادهای خود را نمی بینند؟ و فکر می کنند که به راحتی نمی توانند از پس مسائل و مشکلات روزمره خود بربیاید؟ به طور کلی عزت نفس و اعتماد به نفس در کودکی شکل می گیرد. هرچند می توان آنها را تا میزانی تقویت کرد. باور داشتن فرد نسبت به توانایی ها و استعدادهایش نقش مهمی در پیشگیری از افسردگی و ناامیدی شما دارد.

عجله داشتن برای گرفتن نتیجه

در برخی از مواقع، ناامیدی و افسردگی ناشی از بی صبری افراد است. خصوصاً هرچه افراد جوان تر باشند، بیش از حد عجله می‌کنند و توقع دارند که نتیجه کارها و رفتارهایشان را بیش از زمان طبیعی بگیرند. زندگی حقیقی مانند یک زمین کشاورزی است. آنچه را که می کارید زمان می‌برد تا به بار بنشیند. و اینگونه نیست که اگر امروز اگر کاشتید، فردا صبح زمان برداشت باشد. متاسفانه در بسیاری از مواقع که نوجوانان به مرکز مشاوره و روانشناسی مراجعه می‌کنند، این مورد را در وجود آنها می بینیم. آنها بسیار عجله دارند تا به اهداف، آرزوها و رویاهای خود دست پیدا کنند

تکیه به ضعف ها به جای نقاط قوت

در برخی از مواقع از مراجعین خود می خواهم که شخصیت خود را توصیف کنند. در کمال ناباوری مشاهده می‌کنیم، آنچه را که توصیف می‌کنند تنها نقاط ضعف خود است و هیچ اشاره خاصی به نقاط قوت خود نمی کند. در صورتی که از منظر اجتماعی، خانواده، مالی، تحصیلی و غیره، نکات قوت قابل ذکری وجود دارد. وقتی این نکته را به آنها یادآوری می‌کنیم، تازه به خاطر می آورند که نقاط قوت زیادی در هوش و شخصیتشان نهفته است! این موضوع نشان‌دهنده یک واقعیت جدی است که بیشتر افراد دچار ناامیدی و افسردگی می شوند، تنها ضعف ها و کمبودهای خود را می بینند و نقاط قوت و مثبت خود را کمتر مد نظر قرار می دهند و یا هرگز مشاهده نمی کنند.

در صورتی که شما نیز یکی از این افراد هستید احتمال وجود افسردگی و یا ناامیدی، و یا به وجود آمدن آن در آینده در شما وجود دارد. لطفاً توجه کنید که شخصیت انسان، از دو بعد مثبت و منفی ساخته شده است و اینگونه نیست که یک نفر فقط نقاط ضعف داشته باشد.

امیر شیرین زاده – روانشناس و پژوهشگر

دیدگاه خودتان را ارسال کنید

بارنشر کلیه عکس ها و مطالب سایت مرکز مشاوره دکتر روانشناس ، بدون دستخط رسمی، ممنوع و پیگرد قانونی حتمی خواهد داشت.