مشاوره خانواده

یکنواختی در زندگی مشترک

یکنواختی در زندگی مشترک چه زمانی به وجود می آید ؟ چه راه هایی برای از بین بردن یکنواختی در زندگی مشترک در زندگی مشترک وجود دارد ؟ همه افراد با امیال و آرزوهایی شیرین، پا به عرصه ازدواج می‌گذارند. متاسفانه در برخی از مواقع، ازدواج انجام شده با امیال و آرزوها همخوانی ندارد. اما در برخی دیگر از ازدواج‌ها، امیال و آرزوهای زوجین همخوانی مناسبی با هم دارد و با اندکی تلاش و مهارت‌آموزی تا میزان زیادی موفقیت در زندگی زناشویی به دست می‌آید. این گروه از زوجین ممکن است درگیر یکی از خطاهای رایج ارتباطی شوند و آن‌هم روزمرگی و یا یکنواختی در زندگی مشترک است.

یکنواختی در زندگی مشترکروزمرگی و یکنواختی در زندگی مشترک آنجایی بروز می کند که افراد به اهداف مشترک خود رسیده اند و یا در یک مسیر مشخص روزانه قرار دارند. نتیجه چنین موضوعی، بی‌انگیزه شدن به زندگی و یا همسر را به وجود می آورد و در موارد حادتر ممکن است یکنواختی در زندگی مشترک منجر به افسردگی، خیانت و یا طلاق عاطفی گردد.
درواقع همان‌قدر که عدم تفاهم زوجین با یکدیگر مشکل‌ساز و خطرناک است، روزمرگی و یکنواختی در زندگی مشترک نیز مشکل‌آفرین می‌باشد. این موضوع به این سبب حائز اهمیت است که زوجین تلاش خود را برای پویایی و روابط عاشقانه از دست می‌دهند و پس از مدتی به‌جای یک زن و شوهر، تبدیل به دو دوست معمولی یا خواهر و برادر می‌شوند. آن‌ها ازنظر جنسی، عاطفی و یا فکری، شور و نشاط روزهای ابتدایی خود را ندارند و زندگی به سمت افسردگی و یکنواختی پیش می‌رود. البته تا میزانی عادی شدن برای یکدیگر، علی الخصوص در مسائل جنسی طبیعی است اما هرگز نباید اجازه داد که همه چیز به حالت یکنواخت و کسل در بیاید.
همانطور که در طبیعت، آب مایه حیات و زندگانی است. در زندگی انسان نیز تنوع و تغییر، لازمه پویایی و فرار از روزمرگی است. اما متاسفانه برخی از زوجین، آنقدر در زندگی‌های شخصی خود و یا موفقیت‌های بیرونی تمرکز می‌کنند که هیچ چیز از آن شور و نشاط‌ روزهای ابتدایی باقی نمی‌ماند. مانند آبی که به‌جای جاری بودن، در یک گودال گیر کرده است و به سمت گندیدن می‌رود.
برخی از بهانه گیری‌ها و خیانت‌هایی که در زندگی زوجین رخ می‌دهد، با یکنواختی در زندگی مشترک ارتباط دارد. درواقع افراد بدون آنکه خودآگاه باشند، به دنبال ایجاد تنوع و خارج شدن از یکنواختی هستند و در این راه یکی از سهل‌الوصول‌ترین گزینه‌ها، تنوع جنسی، عاطفی و… است.این در حالی است که روزمرگی و یکنواختی در زندگی مشترک کاملا قابل پیشگیری است. کافی است کمی خریدهای دو نفرِ، دیدن فیلم‌های تازه، تنوع در رابطه جنسی، جشن‌های سورپرایز کننده، یادگیری یک ساز، انجام کمی رقص، رفتن به یک کنسرت یا تئاتر، یادگیری یک حرفه، پیاده روی دو نفره با همسر، تغییر رژیم غذایی، خوردن قهوه در کنار همسر، صرف صبحانه در یک کافه، تغییر دکوراسیون منزل، تغییر محل و نوع رابطه جنسی، تغییر پوشش در منزل و… را چاشنی زندگی‌تان کنید. این موارد تا میزان زیادی به رخوت زندگی و شخصیت زوجین پایان می‌دهد و آنان توانایی احیا زندگی با شور و نشاط را تا میزان زیادی به دست می‌آورند.
همچنین فراموش نکنید که یکی از بهترین روش‌های مقابله با یکنواختی زندگی، تغییر خود است. درواقع اگر زندگی شما و همسرتان دچار یکنواختی شده است، کافی است دست به تغییر خود بزنید. می‌توانید برخی از عادت‌های ناپسندتان را تغییر دهید. به یک کلاس فلسفه یا عرفان بروید و سعی کنید تغییراتی در خود ایجاد کنید. شاید کمی شعاری به نظر برسد، اما درواقع اگر خودتان را تغییر دهید، جهان پیرامون شما هم تغییر می‌کند. به بیان دیگر، با تغییر خود می‌توانید یکنواختی در زندگی مشترک را اصلاح کنید.

سفر و فرار از یکنواختی و روزمرگی
یکنواختی در زندگی مشترکگذشته از راه حل‌های ارائه‌شده در بالا، سفر یکی از بهترین و کارآمدترین روش‌های فرار از روزمرگی و یکنواختی در زندگی مشترک است. ممکن است با خودتان فکر کنید که سفر، هزینه و زمان زیادی را می‌طلبد ولی درواقع هیچ‌کدام از این دلایل منطقی نیست. خوشبختانه در کشوری زندگی می‌کنیم که بیش از هر کجای دنیا، تعطیلات دارد. پس نداشتن زمان و وقت، نمی‌تواند دلایل موجهی برای به سفر نکردن باشد.
دلیل دیگر که برخی از افراد از سفر اجتناب می‌کنند به موضوع هزینه و مخارج آن مربوط می‌شود. درست است که انجام سفر از ماندن در خانه هزینه بیشتری دارد، اما این موضوع به نوع سفر و مهارت اعضای خانواده باز می‌گردد. اگر در فصل مناسب سفر کنید و مایحتاج ضروری را از منزل ببرید، بسیاری از مخارج کمتر می‌شود. سعی کنید نحوه سفر ارزان و یا بهینه را بیاموزید. سفر با یک اتومبیل فرسوده یا مسافرت تنها با یک کوله‌پشتی، نشان دهنده آن است که می‌توان در هر شرایطی سفر کرد. درواقع بجای خرج کردن کلیه درآمدهای خانواده، بهتر است هر ماه مبلغ ناچیزی را برای سفر پس‌انداز نمایید. با این کار پیش از آن زمانی که فکرش را می‌کنید، هزینه مناسب برای سفر را خواهید داشت و از یکنواختی در زندگی مشترک نیز دور خواهید شد.

پنجشنبه و جمعه تفریحی
یکنواختی در زندگی مشترکاگر به هر دلیلی قادر به انجام مسافرت نیسیتد، سعی کنید روزهای آخر هفته را در خانه نمانید. البته این‌یک قانون کلی نیست و شما می‌توانید یکی دو روز دیگر را برای تفریح و خوش‌گذرانی انتخاب کنید.
اینکه تفریح همانند سایر مسائل خانواده در سبد زندگی شما قرار بگیرد بسیار ضروری است. درواقع همان‌طور که ما نیاز به خوراک، پوشاک، مسکن، عشق و… داریم، نیاز ضروری به تفریح و سرگرمی هم داریم. این تفریحات و سرگرمی حتما نباید مفصل و پیچیده باشد، اما بسیار مهم است که وجود داشته باشد.
با همسرتان تصمیم بگیرید که آخر هفته را چگونه پر کنید. به سینما، تئاتر یا موزه بروید یا می‌توانید به خانه یکی از اقوام سر بزنید. هر چه هست و نیست این نکته را در نظر بگیرید که زندگی خالی از تفریح، به معنای یکنواختی و خستگی روانی خواهد بود و این موارد می تواند در تعارضات زوجین نقش داشته باشد.
برخی از افراد عنوان می‌کنند که در شهر ما امکانات رفاهی و تفریحی نیست. هرچند ممکن است این دیدگاه درست باشد، اما قبل از اینکه همه مشکلات را به گردن شهردار و استاندار بیاندازید، بهتر است لیستی از پارک‌ها، موزه‌ها، اماکن فرهنگی، سینماها، مراکز خرید، رستوران‌ها، اقوام، دوستان، تفریحات سنتی و… تهیه کنید.
یکی از تفریحات خانوادگی که به‌شدت سبب کاهش استرس و تخلیه هیجانی می‌شود، طبیعت‌گردی است. در هر کجای ایران عزیزمان که باشید، جاذبه‌های طبیعی و گردشی را پیدا می‌کنید. سعی کنید از این مناطق غافل نشوید. کوه‌نوردی یا پیاده روی در طبیعت تا میزان زیادی به سلامت جسم و روان شما کمک می‌کند و هزینه زیادی نیز برای خانواده ندارد.

Rate this post
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن