دوره های ویژه عموم

کلاس مهارتهای زندگی

12 مهارت ضرورتی که سلامت روان را بهبود می بخشد و زندگی را سهل تر می کند!

کلاس مهارتهای زندگی ، یکی از برنامه های درسی و مهارت آموزی در بسیاری از کشورهای پیشرفته جهان است. مهارتهای زندگی یا Life Skills ، مهارتهای ضروری فردی ، اجتماعی و خانوادگی است. این مهارت ها توسط سازمان بهداشت جهانی (WHO) و بر طبق تحقیقات صورت گرفته ، برای همه مردم جهان پیشنهاد شده است. سازمان بهداشت جهانی یکی از سازمانهای بین المللی زیر نظر سازمان ملل است که برنامه هایی برای بهبود سلامت جسمی و روانی مردم جهان پیشنهاد می کند.

در واقع در کلاس مهارتهای زندگی ، متقاضیان مهارت های پایه و ضروری را برای داشتن یک زندگی بهتر و سلامت روان بالاتر فرا می گیرند. در واقع وقتی صحبت از مهارتهای زندگی می شود، منظورمان مهارت هایی است که همه صرف نظر از سن، نژاد، جنسیت و یا کشور مقصد، لازم است به خوبی بدانند.

ضرورت و اهمیت آموزش مهارت های زندگی و کلاس مهارتهای زندگی

در ضرورت و اهمیت آموزش مهارت های زندگی ، کافی است نگاهی به دور و برمان بیاندازیم. فرهنگ، ویژگی های اجتماعی و روابط انسانی، بیش از پیش پیچیده شده است و تطابق با تغییرات روزافزون در دنیا، سخت و دشوار به نظر می رسد. برای بهتر زیستن در چنین دنیایی، نیازمند فنون و تکنیک هایی هستیم که بتوانیم آنها را در روابط، نقش های اجتماعی و فرهنگی اجرا کنیم. همین موضوع و نیاز به تکنیک های موثر، ضرورت و اهمیت آموزش مهارت های زندگی را نشان می دهد. در واقع ما نیازمند آموزش دیدن برای زندگی بهتر و روابط سازنده تر هستیم.

هدف از آموزش مهارت های زندگی چیست؟

مهارت های زندگی ، مجموعه ای از توانایی هایی است که می توانیم آنها را به وسیله تمرین و ممارست کسب کنیم. این موضوع سبب بهبود سلامت روان و بهبود سطح مقابله با چالش های زندگی است. پس اولین هدف از آموزش مهارت های زندگی ، بهبود عملکردهای فرد در زندگی است. اهداف ریزتری که در کلاس مهارتهای زندگی کسب می کنیم، شامل موارد زیر است:

 • رسیدن به خودشناسی و خودآگاهی فردی.
 • توانایی درک احساسات، هیجانات و چرایی رفتارهای خود و دیگران
 • قابلیت واکنش مناسب با احساسات و هیجانات خود و دیگران.
 • چگونگی واکنش مناسب در شرایط متفاوت
 • توانایی درک و همدلی
 • نحوه مدیریت زمان و چگونگی اولویت بندی کارها
 • توانایی انتقاد موثر و سازنده
 • توانایی شناسایی استرس و اضطراب در زندگی روزمره
 • توانایی مدیریت خشم و نحوه بروز صحیح آن
 • افزایش قدرت حل مسئله و راه گشایی در مشکلات
 • توانایی تصمیم گیری در شرایط عادی و دشوار زندگی
 • افزایش تفکر خلاقانه جهت بهبود وضعیت زندگی و رشد فردی
 • تفکر نقادانه و توانایی تفکیک علم از شبه علم، و تشخیص درست از غلط در اطلاعات
 • توانایی برنامه ریزی کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت.
 • شناسایی استعدادها و توانایی های فردی
 • رشد و شکوفایی استعدادها و توانایی های فردی
 • کلاس مهارتهای زندگی ، توانایی برقراری ارتباط با سایر افراد را بهبود می بخشد.

سرفصل کلاسهای حضوری مهارت زندگی | Life Skills

در کلاس مهارتهای زندگی ، چه مهارت هایی آموزش داده می شود؟

برنامه جهانی آموزش کلاس مهارتهای زندگی ، شامل ده مهارت است. اما بنابه حسب نیاز، و تجربه سالهای تدریس، دوازده مهارت زیر را در کلاس مهارتهای زندگی آموزش خواهید دید :

 1. مهارت خودآگاهی و خودشناسی
 2. مهارت رویارویی با استرس ، اضطراب ، و ترس های کاذب
 3. مهارت مدیریت خلق منفی یا غم
 4. مهارت مدیریت خشم و پرخاشگری
 5. مهارت حل مسئله در زندگی و مشکلات فردی
 6. مهارت تصمیم گیری
 7. مهارت همدلی و درک متقابل
 8. مهارت تفکر خلاقانه
 9. مهارت تفکر نقادانه
 10. مهارت رابطه موثر با دیگران
 11. مهارت برقراری روابط میان فردی سازگارانه
 12. مهارت مدیریت زمان و برنامه ریزی

روش های آموزش مهارت های زندگی چگونه است؟

مهارتهای زندگی را از طریق شیوه اجرا به دو دسته آموزش فردی و آموزش گروهی می توان تقسیم کرد. مرکز مشاوره و کلینیک روانشناسی صادقیه، کلاسهای حضوری مهارتهای زندگی در تهران را، در قالب فعالیت گروهی برگزار می کند. به این شیوه در علم روانشناسی و مشاوره گروه درمانی می گویند. ذکر این نکته ضروری است که مهارتهای زندگی را به صورت فردی نیز می توان آموزش داد. اما با توجه به اینکه بخشی از آموزش مهارتهای زندگی به تکنیک های روابط میان فردی و حل مسئله باز می گردد، کلاسهای حضوری مهارتهای زندگی به صورت گروهی موثرتر می باشد.

روش های آموزش مهارتهای زندگی به شیوه H4

گذشته از شیوه اجرا کلاس مهارتهای زندگی، متد آموزشی را می توان به دو نوع H4 و آموزش دهگانه انجام داد. با توجه به اینکه بخشی از آموزش مهارتهای زندگی به موضوع فرهنگ و اجتماع  باز می گردد، به نظر می رسد مدل آموزشی مناسب در کشور ایران، مدل آموزشی مهارتهای دهگانه زندگی است. این نکته قابل ذکر است که در کلاسهای حضوری آموزش مهارت های زندگی مجموعه ما، این مهارت ها به صورت مهارتهای ۱۲ گانه آموزش داده می شود. به نظر می رسد با توجه به مشکل مدیریت زمان و همینطور مشکلات مالی افراد، بهتر است آموزش مهارتهای زندگی با دوازده مهارت پیش برود.

تفاوت مدل H4 با متد مهارتهای دهگانه، بیشتر در نحوه اجراست و تفاوتی در خروجی و آنچه فرد آموزش می بیند ندارد. قابل ذکر است مهارتهای ذکر شده توسط سازمان بهداشت جهانی یا WHO ، برای افزایش راندمان بالاتر افراد پیشنهاد شده است. مدل آموزشی H4 به واسطه کشور آمریکا و توسط سازمانی با همین نام ابداع شد. و تاکنون میلیونها نفر توانسته اند با کلاسهای مهارت زندگی، مجموعه ای از مهارت ها و شایستگی های خود را بهبود بخشیده و سازگاری بالاتری با چالش های زندگی داشته باشند.

کلاسهای حضوری مهارتهای زندگی در تهران

با توجه به تجربه چند ساله برگزاری کلاسهای مهارتهای زندگی، به نظر می رسد بهترین راندمان در برگزاری کلاسهای گروهی و به صورت یک روز در هفته باشد. بنابراین کلاسهای حضوری مهارتهای زندگی بر مبنای هفته ای دو ساعت و با انجام تمرینات فردی و گروهی خواهد بود.

تا ابتدای سال ۱۴۰۲، ثبت نام جدیدی انجام نمی شود. لطفا در این خصوص تماس یا درخواستی ننمایید.

4.5/5 - (4 امتیاز)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن