مشاوره خانواده

کتک زدن زن و خشونت خانگی | چرا برخی از مردان دست بزن دارند؟

در صورتی که در محرض خشونت خانگی قرار دارید، پیدا کردن راه حل به وسیله یک روانشناس و یا مشاور ضروری است

کتک زدن زن به خاطر خودشه. زن اگر کتک نخورد یادش میره چجوری باید با مردش رفتار کنه. همینی که هست. میخواد بخواد، میخواد نخواد. هر وقت شاکی بود جمع کنه بره خونه باباش!

جملات بالا را به تازگی در یکی از جلسات مشاوره شنیدم. مردی درشت اندام که باورهای خاص و غلطی را داشت. متاسفانه خانم‌ها به دلیل اندام نحیف‌تر، در برخی از مواقع، گرفتار خشونت‌های خانگی مختلفی می‌شوند. در هیچ حالتی یک مرد اجازه ندارد همسرش را کتک بزند و یا به اصطلاح دست به روی او بلند کند. شکی نیست که این کار به شدت سبب تخریب و آسیب ارتباط بین زوجین می‌شود و رابطه را به سمت قهقرایی و سراشیبی سقوط سوق می‌دهد.

همچنین اگر این رفتارها در نزد فرزندان انجام شود، آموزشی بسیار مخرب را در ذهن انها ثبت خواهد کرد و بر روی روحیه آنها اثر منفی ماندگاری می‌گذارد. همچنین در صورتی که فرزند نداریدُ به هیچ عنوان تا حل شدن کامل مشکل و مشورت با یک متخصص، اقدام به بارداری نکنید.

همچنین از منظر قانونی و دینی نیز، کتک زدن زن و یا هر گونه خشونت خانگی مضموم و حتی جرم به حساب می‌آید. پزشکی قانونی با خاطیان در مواردی برخورد کرده است. حال با توجه به این موضوع، در صورتی که مردی دست بزن داشت باید چکار کرد؟

دلایل خشونت مرد را شناسایی کنید

مردان بدون دلیل دست بزن ندارند. البته منظور ما این نیست که رفتار اشتباه خانوم عاملی برای کتک زدن زن و یا خشونت خانگی می شود، بلکه باید ریشه مشکل را در وجود مرد بررسی کرد. پیدا کردن دلیل دست بزن داشتن و خشونت خانگی، کار چندان راحتی نیست و لازم است تا در چنین شرایطی مداخله های روانشناسی و یا روانپزشکی صورت گیرد. اما به هر حال، اولین دلیل، شناسایی علت و یا علل خشونت مرد است. به نوعی در اولین قدم لازم است ریشه مشکل را شناسایی کرد. دلایل متعددی ممکن است در این رفتار نقش داشته باشد.

خشونت خانگی ، عصبانیت و کتک زدن زنزمان و شرایط عصبانیت مرد را بسنجید.

زنان در مقابل خشونت مردان مقصر نیستند. هر زنی، هر چقدر هم که بد و رفتار نادرست داشته باشد، دلیل موجهی برای خشونت ورزی به او و کتک زدن زن نیست. اما به هر حال، یک راه کوتاه مدت آن است که تا زمان کمک گرفتن حرفه ای و مراجعه به روانشناس، سعی کنید موقعیت هایی که او عصبانی می شود و یا زمان های خاص را برآورد کنید. اینکار کمک می کند اطلاعات بیشتری داشته باشید و همینطور، شرایط را بتوانید از قبل پیش بینی و پیشگیری کنید. با این روش می توانید تا زمان کمک گرفتن حرفه ای، آسیب روحی و جسمی کمتری ببینید.

کتک زدن زن و باورهای غلط و سنتی

برخی از مردان در خانواده ای رشد کرده اند که باورهای غلطی را در ذهن خود دارند. این باورها ممکن است از آموزشهای غلط خانواده صورت گرفته باشد. شاید شما هم باورهایی را از این دست شنیده باشید. گربه را دم حجله کشتن. زن باید با لباس سفید بیاید و با لباس سفید برود و غیره. اینها تنها تعدادی از باورهای غلط فرهنگ ما است.

در تحقیقات صورت گرفته متعدد، می توان به این نتیجه رسید که مردان خشن و یا مردانی که با با خانوم ها برخوردهای مناسبی ندارند، از باورهای غلطی برخوردارند. ممکن است این باورها را فرد با مشاهده از رفتارهای پدر و مادر خود فرا گرفته باشد و یا آن را از سایر منابع غلط، دریافت کرده باشد. یکی از دلایلی که تاکید می شود والدین در نزد فرزندان دعوا نکنند، ناشی از همین مورد است. به هر حال، باورهای غلط در مورد جنسیت زن و برخورد با زنان، در افزایش خشونت نقش زیادی دارد. در برخی از مواقع، بخشی از فرآیند درمان، به شناسایی همین باورهای غلط باز می گردد.

مردانی که دارای بیماری های روانی هستند

در برخی از موارد، ممکن است مردی که دست بزن دارد، دچار بیماری روانی خاصی باشد. برخی از افراد دچار پارانویید هستند. این مردان بیش از حد شکاک هستند و برای هر دلیل بی منطقی، برخوردهای نامناسب انجام می دهند. دشنام دادن، کتک زدن زن و … برخی از این موارد است. زندگی با مردی که دچار اختلالات روانی است، اصلاً کار آسانی نیست و حتی در برخی از مواقع، غیر ممکن است.

همچنین برخی از مردان، دچار اختلالات شخصیت هستند. این عامل هم می تواند در خشونت ورزی به زنان و یا کتک زدن زن نقش داشته باشد. افرادی که در محورهای ۲ قرار دارند ممکن است از چنین رفتارهایی استفاده کنند.این افراد در توانایی هیجان های خود مشکلاتی دارند و ممکن است رفتارهای تکانشی از خود نشان دهند.

مهارت مدیریت خشم و دست بزن مردان

مهارت مدیریت خشم، نقش زیادی در کنترل هیجان ها و خشم افراد دارد. متاسفانه در بسیاری از مدارس یا دانشگاهها این مهارت ها آموزش داده نشده است. برای همین افراد وقتی با هیجان های طبیعی خود رو به رو  می شوند، توانایی مدیریت و کنترل آن را ندارند. بسیاری از مردانی که دست بزن دارند و یا در زمان اختلافات، دچار اسهال کلامی می شوند، این توانایی را ندارند. مهارت های مدیریت خشم، قابل یادگیری است و در صورتی که خود فرد همکاری کند، می توان با آموزش، مشکل را به میزان زیادی برطرف کرد. در بسیاری از مواقع کتک زدن زن ناشی از همین بی مهارتی ها است.

همچنین ممکن است خشم مرد و کتک زدن زن ناشی از عدم مدیریت استرس باشد. سعی می کنیم در مقاله ای دیگر به موضوع اضطراب و استرس بپردازیم. تا نگارش آن متن، اینفوگراف روش های کاهش اضطراب و استرس و اینفوگراف روانشناسی چگونه استرس خود را مدیریت کنیم ؟ را مشاهده کنید.

سکوت خانوم ها، افزایش خشونت خانگی

متاسفانه برخی از خانوم ها در مقابل کتک خوردن از همسرشان و یا هر نوع دیگری از خشونت خانگی سکوت می کنند. برای این سکوت دلایل متعددی عنوان می شود، حفظ آبرو، امید داشتن برای خوب شدن همسر، حفظ زندگی و …. اما در واقع، سکوت زن باعث افزایش این خشونت می شود. سعی کنید در مورد خشونت خانگی سکوت نکنید و آن را به افراد امین خود عنوان کنید.

اگر توانایی مراجعه به روانشناس را دارید، حتماً به یک روانشناس و یا مشاور خانواده مراجعه کنید. روانشناس کمک شما خواهد کرد تا راه مناسبی برای حل مشکل پیدا کنید. البته به احتمال زیاد، همسر شما مخالفت خواهد کرد و یا به روانشناس مراجعه نمی کند، اما خودتان یک طرفه مراجعه کنید. فراموش نکنید که همسر شما نیمی از مشکل است و نیمی دیگر از مشکل، زنی که به دنبال راه حل و یا حل مسئله نمی رود. باید این واقعیت را پذیرفت که کتک زدن زن پذیرفتنی نیست.

این مقاله به قلم دکتر امیر شیرین زاده ، تدوین شده است.

5/5 - (2 امتیاز)

نوشته های مشابه

‫2 نظرها

  1. سلام. من هم دسته بزن دارم خیلی هم زود پشیمون میشم، ینی خیلی بد جور زنمو کتک میزنم، خیلی هم فش میدم، تورو خدا منو راهنمایی کنید تا زندگیم از هم نپاشه 🙏🙏🙏

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن