کتابهای روانشناسی و موفقیت

کتاب وضعیت آخر نوشته تامس آنتونی هریس

کتاب وضعیت اخر نوشته تامس هریس ، از مرجع ترین کتابهای یادگیری تحلیل رفتار متقابل است

کتاب وضعیت آخر نوشته تامس آنتونی هریس، روانشناس آمریکایی می باشد. در اصل این کتاب ترجمه ی کتاب اصلی این نویسنده است که در زمینه روانکاوی با عنوان “I’m OK … You are OK” منتشر شده است. کتاب وضعیت آخر چکیده ای از تمام پژوهش ها و دریافت های تامس هریس، طی سی سال فعالیت در روانشناسی است که با روش تحلیل رفتار متقابل (Transactional Analysis) صورت گرفته است و به بررسی آن در بُعد شخصی و اجتماعی می پردازد.

ساختار کتاب وضعیت آخرکتاب وضعیت آخر

ساختار کتاب وضعیت آخر به عنوان و بررسی روش تحلیل رفتار متقابل در زندگی می پردازد. تحلیل رفتار متقابل در حقیقت روشی است که شخص به صورت واقع بینانه، بدون در نظر گرفتن اتفاقات گذشته، خود را مسئول آنچه در آینده، قرار است اتفاق بیفتد، می داند. در این صورت است که اشخاص قادر می شوند تغییر در خود به وجود بیاورند، بر روی خودشان کنترل ایجاد کنند و به صورت آزاد تصمیم بگیرند و مسیریاب خودشان در زندگی باشند. مطالعه ی کتاب وضعیت آخر باعث شناخت بهتر از خود حقیقی‌تان می شود و این توانایی را میابید که گره های فکری و ذهنی خود را در برخورد با اتفاقات مختلف زندگی خود باز کنید

شما با مطالعه ی کتاب وضعیت آخر متوجه می شوید که تنها یک شخصیت ندارید و دارای سه شخصیت هستید. والد، کودک، بالغ. باید بدانید منظور از والد و کودک، اعضای خانواده ی ما نیست و این جنبه های درونی ما هست.

والد، کودک، بالغ در کتاب وضعیت آخر به چه معنا هستند؟

شخصیت والد ما در حقیقت همان شخصیتی هست که والدین ما به آن شکل داده اند، منظور از والدین تنها پدر و مادر نیست و هر شخص دیگری که برای ما دارای اعتبار هست و به آن اهمیت می دهیم مانند، فامیل ها، معلم، همسایه و… نیز تأثیر گذار هستند. این شخصیت از طریق تمام مواردی که از این افراد دیدیم و شنیدیم، بدون اینکه ما متوجه شویم، شکل گرفته و در وجود ما، در قالب یک شخصیت ایجاد شده است. به عنوان مثال، بیشتر امر و نهی های ذهنی شما، می تواند برخورد شخصیت والد شما در آن لحظه باشد.

شخصیت کودک ما نیز از دوران کودکی ما شکل گرفته، به گونه ای که هر واکنشی در برابر اتفاقات گوناگون بروز می دادیم، همان ها را به همراه خود داریم و در بزرگ‌سالی نیز در مواجه شدن با برخی اتفاقات، دقیقاً همان واکنش ها را نشان می دهیم؛ مانند برخی لحظات غم و یا شادی که در آن لحظه مانند دوران کودکی خود با آن موضوع برخورد می کنیم و واکنش نشان می دهیم.

شخصیت بالغ ما به طبع مغز منطقی و اندیشه های ما هست. زمانی که اطلاعات و انتخاب ها را در کنار یکدیگر قرار می دهیم و با بررسی آن ها به یک تصمیم و یا یک نتیجه ی منطقی می رسیم، در حقیقت در نقش بالغ خود زندگی می کردیم. در اصل بهترین حالت، تسلط بالغ بر روی والد و کودک می باشد که در این کتاب به شما کمک می شود تا بهتر بتوانید خود شخصیت هایتان را بشناسید و روی این آن ها کنترل داشته باشید.

نام کتاب: وضعیت آخر

نویسنده: تامس آنتونی هریس

مترجم: اسماعیل فصیح

ناشر: نشر نو

تعداد صفحات: ۳۴۲ صفحه

قیمت: ۲۴ هزار تومان

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن