کتابهای روانشناسی و موفقیت

کتاب هنر عشق ورزیدن نوشته اریک فروم

معرفی کتاب هنر عشق ورزیدن

کتاب هنر عشق ورزیدن نوشته ی اریک فروم (روانکاو و روانشناس اجتماعی) برای افرادی که در پی یافتن یک دستورالعمل ساده برای هنر عشق ورزی هستند، شاید کمی مأیوس کننده باشد. چرا که کتاب قصد نمایش این موضوع را دارد که عشق، یک حس ساده ای نیست که شخص به راحتی و بدون گذراندن دورانی به نام بلوغ شخصیتی به آن دسترسی پیدا کند.

کتاب هنر عشق ورزیدن قصد دارد تا خواننده را به این فهم برساند که اگر متعهد به رشد و توسعه شخصیتی خود نباشد و به شیوه های عملکردی رو به تکامل دست نیابد، موجب از بین رفتن تمام تلاش هایی که در راستای دستیابی به عشق کرده است، خواهد بود.

کتاب هنر عشق ورزیدن

در بخشی از دیباچه آمده است:

فردی که ظرفیت عشق ورزی به همسایه خود را ندارد و از تواضع، شجاعت، ایمان و نظم راستین بی بهره است با عشق فردی به رضایت خاطر نمی رسد. در فرهنگی که این کیفیات به ندرت در آن ها یافت شود، عشق و رسیدن به توانایی عشق ورزی، موفقیتی نادر باقی خواهد ماند.

سوالاتی که شخص باید حتما از خود بپرسد

در بخشی از کتاب هنر عشق ورزیدن آمده است که هر شخص باید از خود سؤال کند، چند نفر را در زندگی ام دیده ام که به راستی عشق را احساس کرده اند و عاشق هستند؟ عشق ورزی شاید سخت باشد؛ اما این معنی را نمی دهد که نخواهیم و یا نتوانیم از سختی ها و نحوه ی دستیابی به آن مطلع شویم.

بیان ساده مفاهیم عشق

نویسنده در کتاب سعی دارد تا جایی که ممکن هست به زبانی ساده و قابل فهم درباره ی عشق سخن گوید و از پرداختن به موارد غیر ضروری و سختی های آن دوری کند. نتیجه یک کتاب کاربردی با ادبیاتی روان و فارق از ارجاعات به منابع مربوط به عشق و ادبیات پژوهشی می باشد.

به همین عنوان در بخشی از دیباچه ی کتاب هنر عشق ورزیدن، نویسنده توضیح می دهد:

قصد من آن بود که از تکرار ایده هایی که قبلاً در آثار گذشته ی خود بیان کرده ام خودداری کنم، اما برای غلبه بر این مشکل، راه حلی نیافتم که کاملاً رضایت بخش باشد. خوانندگانی که با آثار من آشنا باشند، به ویژه آن ها که « گریز از آزادی »، « انسان برای خود و جامعه ی سالم » را مطالعه کرده اند درخواهند یافت که بسیاری از افکار درون این کتاب در آثار گذشته ی من بیان شده است. به هر حال هنر عشق ورزیدن به هیچ وجه، تکرار و تلخیص از آثار قبلی من نیست. بسیاری از ایده های درون این افکار، فراتر از آثار قبلی من است.

ذهنیت کتاب هنر عشق ورزیدن حول محور عشق ورزی

در کتاب هنر عشق ورزیدن، تمام ذهنیت نویسنده حول موضوع هنر عشق ورزی متمرکز شده است، به طبع شاید با مطالعه ی آن بعضی از ایده هایی که در کتاب های قبلی اجرایی شده بودند نیز با رنگ و بویی تازه در این کتاب نیز نمایان شده باشد.

پیش از متن اصلی، بخشی از نوشته ی پاراسلوس نیز در کتاب آمده که مطالعه ی آن خالی از لطف نیست:

آنکه هیچ نمی داند، به هیچ چیز عشق نمی ورزد. آنکه توان انجام هیچ کاری را ندارد هیچ نمی فهمد. آنکه هیچ نمی فهمد، بی ارزش است؛ اما آنکه می فهمد عشق هم می ورزد، در می یابد، می بیند و… لاجرم، هر چه دانش بیشتر شود عشق هم بیشتر می شود… هر که فکر کند همه ی میوه ها، در فصل توت فرنگی می رسند از انگور هیچ نمی داند.

نام کتاب: هنر عشق ورزیدن

نویسنده: اریک فروم

مترجم: پوری سلطانی

ناشر: مروارید

تعداد صفحات: ۲۱۶ صفحه

قیمت: ۱۰ هزار تومان 

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن