مرکز مشاوره و کلینیک روانشناسی دکتر روانشناس

مرکز مشاوره و کلینیک روانشناسی دکتر روانشناس

دوشنبه, ۷ خرداد ۱۳۹۷

کتاب هنر عشق ورزیدن نوشته اریک فروم

کتاب هنر عشق ورزیدن نوشته ی اریک فروم (روانکاو و روانشناس اجتماعی) برای افرادی که در پی یافتن یک دستورالعمل ساده برای هنر عشق ورزی هستند، شاید کمی مأیوس کننده باشد. چرا که کتاب قصد نمایش این موضوع را دارد که عشق، یک حس ساده ای نیست که شخص به راحتی و بدون گذراندن دورانی به نام بلوغ شخصیتی به آن دسترسی پیدا کند.

کتاب هنر عشق ورزیدن قصد دارد تا خواننده را به این فهم برساند که اگر متعهد به رشد و توسعه شخصیتی خود نباشد و به شیوه های عملکردی رو به تکامل دست نیابد، موجب از بین رفتن تمام تلاش هایی که در راستای دستیابی به عشق کرده است، خواهد بود.

کتاب هنر عشق ورزیدن

در بخشی از دیباچه آمده است:

فردی که ظرفیت عشق ورزی به همسایه خود را ندارد و از تواضع، شجاعت، ایمان و نظم راستین بی بهره است با عشق فردی به رضایت خاطر نمی رسد. در فرهنگی که این کیفیات به ندرت در آن ها یافت شود، عشق و رسیدن به توانایی عشق ورزی، موفقیتی نادر باقی خواهد ماند.

هر شخص باید از خود سؤال کند، چند نفر را در زندگی ام دیده ام که به راستی عشق را احساس کرده اند و عاشق هستند؟ عشق ورزی شاید سخت باشد؛ اما این معنی را نمی دهد که نخواهیم و یا نتوانیم از سختی ها و نحوه ی دستیابی به آن مطلع شویم.

نویسنده در کتاب سعی دارد تا جایی که ممکن هست به زبانی ساده و قابل فهم درباره ی عشق سخن گوید و از پرداختن به موارد غیر ضروری و سختی های آن دوری کند. نتیجه یک کتاب کاربردی با ادبیاتی روان و فارق از ارجاعات به منابع مربوط به عشق و ادبیات پژوهشی می باشد.

به همین عنوان در بخشی از دیباچه ی کتاب هنر عشق ورزیدن، نویسنده توضیح می دهد:

قصد من آن بود که از تکرار ایده هایی که قبلاً در آثار گذشته ی خود بیان کرده ام خودداری کنم، اما برای غلبه بر این مشکل، راه حلی نیافتم که کاملاً رضایت بخش باشد. خوانندگانی که با آثار من آشنا باشند، به ویژه آن ها که « گریز از آزادی »، « انسان برای خود و جامعه ی سالم » را مطالعه کرده اند درخواهند یافت که بسیاری از افکار درون این کتاب در آثار گذشته ی من بیان شده است. به هر حال هنر عشق ورزیدن به هیچ وجه، تکرار و تلخیص از آثار قبلی من نیست. بسیاری از ایده های درون این افکار، فراتر از آثار قبلی من است.

در کتاب هنر عشق ورزیدن، تمام ذهنیت نویسنده حول موضوع هنر عشق ورزی متمرکز شده است، به طبع شاید با مطالعه ی آن بعضی از ایده هایی که در کتاب های قبلی اجرایی شده بودند نیز با رنگ و بویی تازه در این کتاب نیز نمایان شده باشد.

پیش از متن اصلی، بخشی از نوشته ی پاراسلوس نیز در کتاب آمده که مطالعه ی آن خالی از لطف نیست:

آنکه هیچ نمی داند، به هیچ چیز عشق نمی ورزد. آنکه توان انجام هیچ کاری را ندارد هیچ نمی فهمد. آنکه هیچ نمی فهمد، بی ارزش است؛ اما آنکه می فهمد عشق هم می ورزد، در می یابد، می بیند و… لاجرم، هر چه دانش بیشتر شود عشق هم بیشتر می شود… هر که فکر کند همه ی میوه ها، در فصل توت فرنگی می رسند از انگور هیچ نمی داند.

نام کتاب: هنر عشق ورزیدن

نویسنده: اریک فروم

مترجم: پوری سلطانی

ناشر: مروارید

تعداد صفحات: ۲۱۶ صفحه

قیمت: ۱۰ هزار تومان 

توضیحات بخش کتابخانه روانشناسی و موفقیت

در بخش کتابخانه روانشناسی و موفقیت ، مجموعه ای از بهترین کتابهای روانشناسی ، موفقیت ، مشاوره ، مدیریت ، روانپزشکی و .... را گردآوری کرده ایم. برخی از کتابهایی که شامل قانون کپی رایت نمی شود را جهت دانلود قرار داده ایم و الباقی را به طور دقیق نقد و بررسی کرده ایم. همچنین اگر از خوانندگان کتاب بوده اید، می توانید نظرات و یا برداشت خود را در خصوص کتاب مذکور در بخش نظرات درج کنید تا دیگران نیز از تاثیرگزاری و نقد کتاب استفاده نمایند. قابل ذکر است که اگر کتاب نوشته شده و یا ترجمه شده توسط شما ، جهت دانلود در سایت قرار گرفته است و از این موضوع رضایت ندارید، می توانید درخواست حذف کتابتان، همراه با مشخصات تماس، در بخش نظرات مرتبط با مطلب درج نمایید. و یا از بخش تماس با ما ، مکاتبه نمایید. بخش کتابخانه روانشناسی و موفقیت ، به مرور تکمیل می گردد.

دیدگاه خودتان را ارسال کنید

بارنشر کلیه عکس ها و مطالب سایت مرکز مشاوره دکتر روانشناس ، بدون دستخط رسمی، ممنوع و پیگرد قانونی حتمی خواهد داشت.