کتابهای روانشناسی و موفقیت

کتاب توتم و تابو نوشته زیگموند فروید + دانلود

کتاب توتم و تابو نوشته زیگموند فروید را می توان معروف ترین و مورد بحث ترین اثر از او نام برد. در این کتاب زیگموند فروید، به چشم انداز بلند مدتش تحقق بخشید و در زمینه انسان شناسی توانست با مطالعات و بررسی هایی که بر روی رفتار و ذهنیت اقوام ابتدایی داشت، با دیدگاه روانکاوی، به آن شباهت های فکری بین قوم های وحشی ابتدایی که در سال ها پیش زندگی می کردند و بیماران روانی پی ببرد.

پیشنهاد می کنیم این مقاله را بخوانید :     زندگینامه زیگموند فروید ، روانکاو آلمانی یهودی

 

کتاب توتم و تابو از چهار بخش تشکیل شده است، این چهار بخش هر کدام از مقاله های زیگموند فروید می باشد که ابتدا در مجلات منتشر شده بودند و پس از مدتی در قالب یک کتاب به انتشار رسید.

بخش اول کتاب توتم و تابوکتاب توتم و تابو

اولین بخش در کتاب توتم و تابو که با عنوان ترس از زنای با محارم مطرح شده است، بیشتر مطالبی است که در کتاب روانکاوی و تحریم زناشویی با محارم نیز توسط فروید بیان شده بود. در آن، فروید به نحوه تفکر و چگونگی روابط بین یک قومیت می پردازد و با بیان مثال هایی از توتم در آن اقوام بیان می کند، همانطور که میل به ایجاد رابطه جنسی با محارم، از اصلی ترین نشانه های بیماری روانی می باشد، در اقوام ابتدایی نیز همین مسئله باعث ایجاد تابو ها توتم پرستی شده است. مثال های این بخش که نقل شده از کتاب فریزر می باشد، باعث ایجاد شگفتی و بحث های فراوانی پیرامون آن شده است.

بخش دوم کتاب توتم و تابو

در بخش دوم کتاب توتم و تابو، فروید به بررسی مقدسات و محرمات یا همان تابو های شکل گرفته می پردازد که چگونگی شکل گیری آن را به احساسات ضد و نقیض مرتبط می داند. مانند وجود احساس عشق و نفرت که در مثال فروید وجود دارد، او این مسئله را این گونه بیان می کند، که اقوام هنگامی که به جایی حمله می کردند با نفرت، بسیاری را می کشند و با دیدن آن احساس قدرت می کردند اما هنگامی که عزیزی از بین آن ها از دنیا می رفت، با دیدن آن شخص مرده، عشق درونی شان، موجب بروز غم و اندوه می شد.

بخش سوم کتاب توتم و تابو

بخش سوم از کتاب توتم و تابو مربوط به مبحث قبول داشتن جادو و قدرت های جادویی می باشد که طبق عقیده ی فروید این ذهنیت در کودکان و بیماران روانی وجود دارد. این ذهنیت که دنیای موجود در روان خود را بیشتر از حقیقت بیرونی قبول دارند.

بخش چهارم کتاب توتم و تابو

در بخش چهارم از کتاب توتم و تابو به مهمترین کشف زیگموند فروید پرداخته می شود. فروید با بررسی ساختار ذهن کودکان به این عامل می رسد که کودکان به نزدیکان خود تمایلات عاشقانه دارد، به این تمایل، عقده ی ادیپ می گوید که آن را باعث و شکل دهنده ی تمام آثار هنری، شاخصه های اخلاقی، آیین ها می داند و از سمت دیگر نیز موجب آشفتگی ها و از عوامل بیماری های روانی می باشد.

 

نام کتاب:  توتم و تابو

نویسنده: زیگموند فروید

مترجم:  محمد علی خنجی

تعداد صفحات: ۱۵۵ صفحه

دانلود کتاب توتم و تابو از زیگموند فروید

Rate this post
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن