کتابهای روانشناسی و موفقیت

کتاب تحلیل رفتار متقابل نوشته یان استورات

کتاب تحلیل رفتار  نوشته یان استوارت و ون جونز به توضیح روش تحلیل رفتار یا TA می پردازد. کتاب تحلیل رفتار  توسط دکتر بهمن دادگستر ترجمه شده است. این کتاب نیز از منابع قوی تلقی می شود که به مبحث تحلیل رفتار انسانی که ابتدا توسط اریک برن روانشناس کانادایی به وجود آمد می پردازد. بسیاری عقیده دارند که این کتاب یک مکمل و به روز رسانی برای برای تئوری اریک برن می باشد.

اگر نمی دانید تحلیل رفتار متقابل چیست؟  صفر تا صد تحلیل رفتار متقابل را بخوانید.

کتاب تحلیل رفتار متقابل با ترجمه ی خوانا و صحیح خود، بسیاری از مطالب پیچیده و تخصصی را برای روانشناسان و افرادی که به این مبحث علاقه مند هستند، آسان کرده است. با درک مفاهیم این کتاب شناخت بهتری از خود پیدا می کنید و توانایی کنترل احساسات و رفتار های خود در شرایط مختلف را بدست می آورید و در تقابل با افراد و شرایط مختلف به خوبی عمل می کنید. این کتاب به مفاهیم تصویر سازی شخصیت، پیش نویس زندگی، نوازش و روابط متقابل، بازی های روانی، قرارداد هایی برای تغییر و رشد روانی می پردازد.

کتاب تحلیل رفتار متقابلساختار کتاب تحلیل رفتار

کتاب تحلیل رفتار متقابل در نگاه اول ممکن است مخاطبانی همچون روانشناسان و یا دانشجویان را به خود جلب کند، اما با بررسی مفاهیم و ساختار آن متوجه می شویم که هر شخصی که خواهان شناخت بهتر خود و اطرافیان باشد می تواند با مطالعه این کتاب و کسب دانسته های خود در زمینه تحلیل رفتار متقابل به بررسی اشخاص و علت واکنش آن ها به هر موضوع و اتفاق بپردازد. تصور کنید با کسب این مفاهیم چقدر ساده تر می توان به پیشبینی رفتار های بعدی یک شخص با توجه به تحلیل رفتار وی پرداخت که در این صورت توانایی برقراری یک ارتباط مناسب و کنترل آن شرایط توسط شما انجام می شود.

تصویر سازی شخصیت در تحلیل رفتار متقابل به طرح سه نوع شخصیتی بالغ، والد و کودک می پردازد که بیان می کند با توجه به شرایط مختلف فرد با کدام تیپ شخصیتی خود واکنش نشان می دهد.

منظور از پیش نویس زندگی، طراحی ذهنیتی است که توسط والدین و یا افرادی با اعتبار نزد کودک صورت می گیرد، به گونه ای که توسط شیوه های تربیتی و یا نحوه ی تفکر آن ها نسبت به یک موضوع، کودک نیز همان ذهنیت را پیدا می کند و به همان صورت در بزرگسالی نیز با آن شرایط برخورد می کند. این کتاب عقیده دارد که پیش نویس زندگی از مواردی هست که در سرنوشت هر شخص تاثیر مستقیم دارد.

نوازش در تحلیل رفتار متقابل به منظور انتظار دریافت بازخورد از هر رفتار انسان هست. هر توجه از سمت افراد به معنای نوازش می باشد و این کتاب بیان می دارد که انسان ها حتی حاضر هستند نوازش منفی ( بازخورد منفی ) دریافت کنند اما بی توجهی نبینند.

کتاب تحلیل رفتار متقابل به خوبی تاثیر مهم دوران کودکی که شامل نحوه تربیت و تجارب کودکی است را در زندگی هر شخص بیان می دارد. به گونه ای که شما از رفتار های یک کودک هفت ساله می توانید آینده ی رفتاری او را پیشبینی کنید.

نام کتاب: تحلیل رفتار متقابل

نویسندهیان استوارت – ون جونز

مترجم: بهمن دادگستر

ناشر: دایره

تعداد صفحات: ۵۷۴ صفحه

قیمت: ۳۵ هزار تومان – با توجه به قانون حق تالیف، برای تهیه کتاب به فروشگاههای رایج در سطح شهر مراجعه کنید.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن