کتابهای روانشناسی و موفقیت

کتاب انسان در جستجوی معنی نوشته دکتر ویکتور فرانکل

کتاب انسان در جستجوی معنی نوشته دکتر ویکتور فرانکل، روانشناس و نویسنده ی اتریشی است که پیدایش مکتب معنا درمانی (لوگوتراپی) در روانشناسی نیز، از مطالعات و راه کار های این روان ‌پزشک حاصل شد. دکتر فرانکل در این کتاب، با مطرح کردن بخشی از زندگینامه ی خود که باعث شکل گیری لوگوتراپی یا معنا درمانی شده بود به زیبایی، خواننده را از یک مبحث روان درمانگری آگاه می کند. با کتابخانه روانشناسی و موفقیت همراه باشید تا در ادامه به معرفی این کتاب بسیار کاربردی بپردازیم.کتاب انسان در جستجوی معنی

ساختار کتاب انسان در جستجوی معنی چگونه است؟

بخش ابتدایی این کتاب تجربه ی دکتر فرانکل در اردوگاه کار اجباری در المان است، در آن زمان که نازی ها بر آن کشور حکومت می کردند، اسیران بسیاری گرفتار اردوگاه کار اجباری می شدند. سرنوشتی که در انتظار آنان بود زندگی را برایشان پوچ می کرد، چرا که با کار زیاد در همان اردوگاه ها کشته می شدند و یا به کوره های آدم سوزی فرستاده می شدند.

از خانواده ی دکتر فرانکل تنها خواهر او توانست از اردوگاه جان سالم به در ببرد و بقیه خانواده ی او کشته شدند. او چگونه می توانست زمانی که اموالش را از دست داده، همه ی ارزش هایش از بین رفته و خانواده ی خود را از دست داده دلیلی بیابد تا در آن شرایط سخت به زندگی کردن ادامه دهد؟ او تنها می توانست در انتظار مرگ باشد، اما به دنبال معنای زندگی خود یافت.

دکتر فرانکل در بطن داستان، چنان فلسفه ی معنا درمانی را به خواننده القا می کند که خواننده پس از به پایان رساندن داستان و بیرون آمدن از هیجان آن، به عمق نوشته و آگاهی های موجود در آن پی می برد. آگاه می شود که این کتاب تنها بازگو کننده ی اتفاقات ترسناک اردوگاه کار اجباری نیست. بلکه آموزش می دهد که در اوج مشکلات، چگونه روح خود را زنده نگه دارید و کنجکاوانه به دنبال سرنوشت خود بگردید. اگر مطالبی که در این کتاب نوشته شده، توانسته به یک زندانی کمک کند که معنای رنجی که می کشد را بیابد و از آن مخمصه بیرون آید، پس در زندگی شما نیز نتیجه بخش خواهد بود.

با مطالعه کتاب انسان در جستجوی معنی چه خواهید یافت؟

دکتر فرانکل در زمان درمان بیماران خود، آن ها را به یافتن یک دلیل یا یک معنا هدایت می کرد، به گونه ای که به آن ها ثابت کند، حتماً دلیلی در دل و قلبشان وجود داشته که تا آن زمان زنده باشند و زندگی کنند. اساس روش های درمانی این روانشناس، پیدا کردن یک معنا، حتی در سخت ترین قسمت زندگی، توسط خود فرد است. تا بتواند با نگاهی جدید به آن زندگی ادامه دهد. مکتب روانشناسی که دکتر فرانکل پایه گذاری کرد یعنی معنا درمانی (لوگوتراپی)، از این اصول پیروی می کند که زندگی در هر شرایطی حتی در بد ترین مشکلات دارای معناست، نیت و میل ما به پیدا کردن معنا در زندگی، می تواند همان انگیزه ی زندگی کردنمان باشد.

این کتاب ما را با اصل اگزیستانسیالیسم نیز رو به رو می کند که اگر بخشی از زندگی کردن، رنج بردن باشد، باید معنایی در آن رنج بردن پیدا کرد. اگر در زندگی خود هدفی دارید آن موقع رنج می تواند معنا پیدا کند؛ اما هر شخص، تنها برای زندگی خود می تواند این معنا را بیابد و به آن متعهد باشد. آن زمان است که با وجود همه ی اتفاقات پیش آمده به زندگی ادامه می دهد، زیرا معنای آن را می داند و به موفقیت دست می یابد.

نام کتاب: انسان در جستجوی معنی

نویسنده: دکتر ویکتور فرانکل

مترجمان: دکتر نهضت صالحیان – مهین میلانی

ناشر: درسا

تعداد صفحات: ۲۵۵ صفحه

این کتاب دارای حق ناشر و مولف است. به همین خاطر دانلود آن امکان پذیر نیست. کتاب را می توانید از سایت های آنلاین کتابفروشی و یا مراجعه به انشارات درسا تهیه کنید.

Rate this post
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن