کتابهای روانشناسی و موفقیت

کتاب آیین دوستیابی نوشته دیل کارنگی

کتاب آیین دوستیابی نوشته ی دیل کارنگی، با نام کامل آیین دوستیابی و چگونگی نفوذ در دیگران (How to Win Friends and Influence People) ابتدا در سال ۱۹۳۶ به رشته ی تحریر در آمد و اولین نوبت چاپ آن منتشر شد. دیل کارنگی (۱۸۸۸-۱۹۵۵) نویسنده، سخنران و کسی است که روانشناس تجربی آن زمان شناخته می شد. به طریقی که در رابطه با مسائل متفاوت، خود وارد عمل می شد و با بهره گیری از سخنان و تجارب افراد موفق در آن زمینه و عمل به گفته های آن ها، جهت اثبات هر مورد برای خودش، آن مواردی که کار آمد و نتیجه بخش بود را در قالب دوره ها و کتاب هایی تنظیم و ارائه می کرد. کتاب آیین دوست یابی یک نمونه ی موفق از این انواع می باشد.

نحوه ی شکل گیری کتاب آیین دوستیابیکتاب آیین دوستیابی

دیل کارنگی زمان زیادی از حرفه ی خود را به آموزش متد های سخنرانی و سخنوری به مدیران، بازرگانان و هنرپیشگان می پرداخت. از برگزاری همان دوره ها دریافت کرد، پیش از سخنوری و ایجاد گفت و گو با یک شخص یا گروه، نیاز به یک متد و یا دانشی در رابطه با برقراری یک ارتباط حسی می باشد، احساسی که قدرت آن از نحوه ی بیان کلمات و معانی آن ها نیز مؤثر تر باشد. به اصطلاح مهر شما را به دل آن ها بنشاند، به طوری که یک ارتباط دلپذیر و مفید بر قرار شود. چرا که با برقراری این نوع ارتباط، تأثیر پذیری و بهره مندی از یک اعتماد متقابل، امتیاز فوق العاده ای محسوب می شود.

گروه دیل کارنگی طبق تحقیقاتی که در دانشگاه ها داشتند، با طراحی یک سنجش برای جوانان و بررسی پاسخ های آن به این نتیجه رسیدند که اکثریت افراد، مشتاق به فراگیری از یک آموزش جامع، جهت برقراری ارتباطی مؤثر و ایجاد علاقه در شخص مقابلشان می باشند. دیل کارنگی با مطلع شدن از این آمار به این اطمینان رسید که تهیه یک مرجع، متشکل از راه کار های عملی و تجربه ی افراد موفقی که به طور عملی از آن ها استفاده کرده اند، به ساده ترین بیان ممکن، میتواند پاسخگوی یکی از اصلی ترین هدف های انسان، یعنی برقراری ارتباط مؤثر باشد.

ساختار کتاب آیین دوستیابی

اصلی ترین هدف کتاب آیین دوستیابی این است که مهارت های ذاتی که در شما وجود دارد، از نو بیابید و آن ها را تقویت نمایید، هدف این کتاب بیان یک سری تئوری های غیر قابل استفاده نیست، بلکه قصد آن عمل کردن به مجموعه ای از راهکار های تأثیرگذار می باشد.

کتاب آیین دوستیابی، راه کار های عملی برای ایجاد روابط مؤثر را در چهار مرحله، به صورت گام به گام، به ترتیب اولویت در خود جای داده است. در بخش اول به عنوان شروع، تمام اصول و روش های رفتاری صحیح را با افراد مورد بحث قرار می دهد. در بخش دوم، به راه های محبوب شدن بین افراد و سعی به تأثیرگذاری در بین آن ها، با استفاده از بهترین رفتار ها و نحوه ی برخورد با شرایط مختلف می پردازد.

در بخش سوم، به روش هایی پرداخته می شود که در مقابل افرادی که با شما به مشکل بر خوردند از آن ها استفاده کنید تا بتوانید روی آن ها نیز تأثیرگذار باشید. در بخش چهارم که آخرین بخش کتاب آیین دوست یابی هست، نحوه ی تحلیل رفتار متقابل و تأثیرگذاری مستقیم روی فرد هست، به گونه ای که بتوانید با لحنی قابل قبول، از فرد انتقاد کنید و از راه صحیح به کاری تشویقش کنید و در تصمیم گیری های او تأثیرگذار باشید.

مشخصات کتاب آیین دوستابی نوسته دیل کارنگی

نام کتاب: آیین دوستیابی و چگونگی نفوذ در دیگران

نویسنده: دیل کارنگی

مترجم: غلام حسین اعرابی

ناشر: نسل طلایه

تعداد صفحات: ۳۲۰ صفحه

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن