روانشناسی موفقیت و مثبت گرا

چگونه هدف گذاری کنیم ؟

چگونه هدف گذاری کنیم ؟ و چگونه در رسیدن به هدف هایمان موفق شویم ؟ اصول هدف گذاری چیست ؟ و چگونه باید هدفی متناسب با ویژگی های شخصیتی تعیین کنیم ؟ با ما همراه باشید تا در بخش مقالات روانشناسی موفقیت ، به پرسش های شما پیرامون هدف گذاری پاسخ دهیم. 

اهداف زندگیتان را مشخص کنید.

تا به حال به خواسته هایتان در زندگی فکر کرده اید؛ به اینکه امروز، امسال و یا در کل زندگی به چه چیزهایی می خواهید برسید؟ جوابهایی مثل: “می خواهم شاد باشم ” یا “می خواهم به مردم کمک کنم” خیلی کلی هستند. به چیزهایی فکر کنید که امیدوارید ظرف ۱۰، ۱۵ یا ۲۰ سال آینده به آنها برسید. اهدافی مانند راه اندازی کسب و کاری برای خودتان (هدف شغلی)،و یا رسیدن به تناسب اندام (هدف ورزشی) و همچنین داشتن خانواده (هدف شخصی) خیلی کلی است و نمی تواند مسیر روشنی برای شما باشد. سعی کنید همواره اهدافتان را به طور دقیق مشخص کنید. در جدول زیر برخی از اهداف دقیق نوشته شده است.

مثالهایی از اهداف جزئی

اهداف شغلی اهداف خانوادکی
می خواهم هفته ای یک بار برای یک شغل جدید درخواست بدهم. می خواهم دو هفته یک بار سر میز ناهارخوری غذا بخورم
می خواهم درخواست کنم مسئولیت بیشتری به من بدهند. می خواهم هفته ای یک بار از یکی از اعضای خانواده ام تشکر کنم
می خواهم ماهی یک بار، فردی را که قبول دارم به قهوه دعوت کنم و از او پند و راهنمایی بگیرم. می خواهم برای هر غذایی که برای خانواده می پزم، سبزیجات تهیه کنم
اهداف سلامتی اهداف آموزشی
می خواهم آخر هفته ها، ۱۰ دقیقه مدیتیشن انجام دهم. می خواهم نوشتن کدهای HTML را یاد بگیرم
می خواهم پیاده روی را امتحان کنم و ببینم از آن لذت می برم یا خیر می خواهم بخاطر سفرم، زبان اسپانیایی را در حد مقدماتی یاد بگیرم.
می خواهم شبها دسر نخورم می خواهم جستجو برای دانشگاههای تحصیلات تکمیلی را شروع کنم.

 

هدف گذاری کلی را فراموش کنید و جزئی هدف گذاری کنید.

اهداف کلی را، جزئی تر بنویسید. این محدوده ها را در نظر بگیرید: شغل، دارایی، خانواده، تحصیلات یا سلامتی. در همه اینها، یا به دنبال تغییر هستید یا به دنبال توسعه. اول یک دوره زمانی پنج ساله را در نظر بگیرید و بعد از خودتان بپرسید در هر کدام از این حوزه ها، به دنبال چه چیزی هستید و چگونه می خواهید به آن برسید. با این قانون، اهداف قبلی به این شکل در می آیند:

 • هدف اول: به جای “می خواهم به تناسب اندام برسم” بگویید: می خواهم سالمتر غذا بخورم و می خواهم در یک مسابقه ماراتن شرکت کنم.
 • هدف دوم: به جای “می خواهم کسب و کار خودم را داشته باشم” بگویید: می خواهم نحوه مدیریت یک کسب و کار را یاد بگیرم و می خواهم یک کتاب فروشی داشته باشم.

چگونه هدف گذاری کنیم و اهداف را دنبال کنیم

هدف گذاری و اهداف کوتاه مدت کنید .

حالا که تقریبا می دانید ظرف چند سال آینده به چه چیزهایی می خواهید برسید، باید کارهایی کوچک و مشخص با ضرب الاجل یکساله (و نه بیشتر از آن) برای خودتان مشخص و روی آنها کار کنید.

 • خوبی نوشتن اهداف این است که به شما اجازه نمی دهد به راحتی بی خیال آنها شوید.
 • اهداف کوتاه مدت برای رسیدن به تناسب اندام: سبزیجات بیشتری بخورید و در کنارش، دویدن را در برنامه روزانه تان قرار دهید.
 • اهداف کوتاه مدت برای داشتن کسب و کاری مثل داشتن یک کتاب فروشی: می توانید یک دوره کتابداری بگذرانید و بعد محل مناسبی برای کتابفروشیتان پیدا کنید.

اهداف را به گام های کوچک تبدیل کنید . 

اهدافتان را به گامهایی کوچک تبدیل کنید که شما را به اهداف بزرگتر می رسانند. شما باید در مورد دو نکته مهم تصمیم گیری کنید: چرا فلان هدف را انتخاب کردید و می خواهید از آن به چه چیزی برسید. برای چنین تصمیم گیری مهمی، می توانید این سوالها را از خودتان بپرسید: آیا این هدف ارزش دارد؟ الان زمان مناسبی برای آن است؟ آیا با نیازهای من مطابقت دارد یا خیر؟

 • مثلا، برای رسیدن به تناسب اندام می بایست به مدت شش ماه در یک کلاس ورزشی شرکت کنید؛ حالا از خودتان بپرسید: این کار باعث می شود من بتوانم در یک مسابقه ماراتن شرکت کنم؟. اگر نه، حتما باید این هدف کوتاه مدت را به هدفی تبدیل کنید که شما را به شرکت در ماراتن می رساند.

اهداف را به گونه ای بنویسید که منعطف باشد.

اهدافتان را به گونه ای بنویسید که بتوان آنها را با تغییرات احتمالی هماهنگ کرد. فراموش نکنید باید زمانی بگذارید تا اهداف کوچکترتان را ارزیابی کنید. مثلا از خودتان بپرسید: در مدت زمان معین شده، به آنها می رسم؟ هنوز هم برای  رسیدن به اهداف بزرگتر زندگیم به آنها نیاز دارم؟ حتما اینقدر انعطاف داشته باشید که بتوانید اهدافتان را با تغییرات احتمالی هماهنگ کنید.

 • مثلا، اگر می خواهید به تناسب اندام برسید، اول می بایست بتوانید مسافت ۵ کیلومتری را بدوید؛ بعد از اینکه توانستید این مسافت را در بهترین زمان ممکن طی کنید، دویدن در مسافت ۱۰ کیلومتری را به عنوان هدف انتخاب کنید. بعد سراغ یک مسابقه نیمه ماراتن و در نهایت سراغ مسابقه ماراتن بروید.
 • در مورد داشتن یک کتابفروشی، بعد از برداشتن دو گام اول (گذراندن کلاسهای فروش و پیدا کردن محل مناسب برای کتابفروشیتان)، ابتدا به سراغ گرفتن وام و سپس گرفتن مجوزهای لازم برای داشتن کتابفروشی بروید. بعد از همه اینها، کارهای دیگری هم هستند که می توانید انجامشان دهید: خرید (یا ا جاره مکان)، خرید کتابهای مورد نیاز، استخدام نیروی کار و باز کردن درهای کتابفروشی. شاید بعدها در مکانی دیگر، شعبه ی دومی برای کتابفروشیتان راه اندازی کردید!

اهداف کوتاه مدت را نیز جزیی کنید.

اهداف کوتاه مدتتان را نیز با جزئیات تعریف کنید. یک هدف باید پاسخگوی تمام این سوالات باشد: چه کسی به آن میرسد؟ چگونه به آن میرسد؟ کجا، کی و چرا؟ ضمنا برای هر کدام، جواب این دو سوال را پیدا کنید: چرا، چیزی که در ذهنم دارم، هدف است و چطور به اهداف کلی زندگیم کمک می کند. به این مثالها توجه کنید:

 • هدف کلی: رسیدن به تناسب اندام

جزئیات هدف: شرکت در مسابقه ماراتن

هدف کوتاه مدت: دویدن مسافت ۵ کیلومتری

وقتی به هدف کوتاه مدت فکر می کنید، از خودتان بپرسید: چه کسی قرار است به این هدف برسد؟ من. چطوری؟ با دویدن در یک مسافت ۵ کیلومتری. کجا؟ پارک محل. کی؟ در ۶ هفته. چرا؟ برای اینکه بتوانم بعدا در ماراتن شرکت کنم.

 • هدف کلی: داشتن کسب و کار خود

هدف کوتاه مدت: گذراندن کلاس کتابداری

حالا به این سوالات جواب دهید: چه کسی قرار است به این هدف برسد؟ من. چگونه؟ یک کلاس کتابداری بگیرم. کجا؟ در کتابخانه. کی؟ هر شنبه به مدت ۵ هفته. چرا؟ تا یاد بگیرم چگونه بودجه کسب و کارم را مدیریت کنم.

هدف گذاری و اهداف باید قابل اندازه گیری باشد.

 اهدافتان باید قابل اندازه گیری باشد. اگر می خواهید پیشرفت خود را ببینید، می بایست اهدافتان را به گونه ای انتخاب کنید که قابل اندازه گیری باشند. مثلا  هدفی مانند: می خواهم بیشتر پیاده روی کنم! اصلا قابل اندازه گیری نیست اما هدفی مانند: می خوام روزی ۱۶ بار دور زمین راه بروم. به خوبی قابل اندازه گیری است.

 • دویدن یک مسافت ۵ کیلومتری! آیا قابل اندازه گیری است؟ بله! چون شما خیلی خوب می توانید بفهمید چه زمانی آن را انجام داده اید. البته می توانید هدفهای کوتاه مدت تری برای رسیدن به این هدف تعیین کنید؛ مثلا: حداقل سه روز در هفته، ۳ مایل می دوم. بعد از اینکه ۵ کیلومتر اول را دویدید، بروید سراغ ۵ مایل دوم.
 • به همین صورت، شرکت در یک کلاس کتابداری، قابل اندازه گیری است. چرا؟ برای اینکه در آن ثبت نام و هر هفته در آن شرکت می کنید. اگر این هدف را این شکلی بیان کنید: می خواهم درباره کتابداری مطالبی یاد بگیرم… چندان قابل اندازه گیری نیست. چرا؟ چون دانستن اینکه چه زمانی آن را به اتمام می رسانید، کمی سخت است!

هدف گذاری و تعیین اهداف باید واقع بینانه باشد.

در مورد هدفهایتان واقع بین باشید. صادقانه موقعیت خودتان را ارزیابی کنید و مشخص کنید کدام هدفها واقعی و کدامها کمی بعید هستند. این کار خیلی مهم است. ببینید آیا همه چیزهای مورد نیاز برای رسیدن به هدفتان، مثل مهارت، منابع، زمان و دانش را دارید یا خیر.

 • برای رسیدن به تناسب اندام و شرکت در ماراتن، شما نیاز دارید مدت زیادی را به دویدن اختصاص دهید. حالا، اگر شما زمان ندارید، علاقمند نیستید که هر هفته زمان زیادی را به این کار اختصاص دهید، این هدف به کار شما نمی آید. در چنین حالتی، بهتر است به راههای دیگری فکر کنید که به دویدن زیاد نیازی ندارد.
 • در مورد کتابفروشی، اگر در این زمینه بی تجربه اید، پولی برای سرمایه گذاری ندارید و حتی در مورد نحوه کار کتابفروشی چیزی نمی دانید، یا واقعا به مطالعه علاقمند نیستید، احتمالا در کارتان موفق نخواهید بود.

چگونه هدف گذاری کنیم و اهداف را دنبال کنیم

اهدافتان را اولویت بندی کنید.

با در نظر گرفتن این نکته که در هر زمان، تعدادی هدف دارید که در مراحل مختلف کامل شدن هستند، باید در مورد اینکه کدامشان مهمتر هستند و در مورد زمان دستیابی به آنها حساسیت بیشتری وجود دارد، تصمیم بگیرید. اگر تعداد زیادی هدف شما را محاصره کرده باشند، احتمال کمتری وجود دارد که به آنها برسید بنابراین اولویت بندی اهداف یک امر ضروریست.

 • مزایای اولویت بندی عبارتند از: تعدادی از اهداف مهم و اصلی خود را انتخاب می کنید. باعث می شود تمرکزتان را در هر لحظه حفظ کنید. اگر مجبور شوید بین کامل کردن یک یا دو هدف کم اهمیت و یک هدف با اولویت بالا، انتخابی انجام دهید، انتخابتان قطعا دومی خواهد بود.
 • فرض کنید برای رسیدن به تناسب اندام هدفهای کوتاه مدتتان اینها باشند: سالمتر غذا خوردن، ۵ کیلومتر دویدن و ۱ مایل شنا کردن، ۳ روز در هفته. اگر متوجه شوید که زمان یا انرژیتان در یک لحظه به همه اینها نمی رسد، می توانید اولویت بندی کنید. مثلا: ۵ کیلومتر دویدن را به عنوان اولویت اول انتخاب کنید و بعد سالمتر غذا خوردن را. بخصوص اینکه دومی برای سلامت کلی و کمک به دویدن شما بسیار مفید است.
 • در مورد باز کردن یک کتابفروشی، می بایست قبل از هر گونه اقدامی، مجوز کسب و کارتان را بگیرید و مطمئن شوید که وام به شما تعلق می گیرد. یعنی اینها اولویتهای برتر شما هستند.

پیشرفت هدف گذاری و اهدافتان را رصد کنید.

برای دیدن پیشرفت کاری و شخصی تان، نوشتن یادداشت روزانه را پیشنهاد می کنیم. آگاهی از میزان پیشرفتتان به با انگیزه بودنتان کمک زیادی خواهد کرد. حتی تشویقتان می کند که سخت تر کار کنید.

 • برای اینکه در مسیر هدفتان و متمرکز باقی بمانید، کمک گرفتن از یک دوست بسیار سودمند است. مثلا اگر برای یک مسابقه بزرگ تمرین می کنید، داشتن دوستی که به طور منظم با او دیدار و تمرین کنید، کمک قابل توجهی به شما خواهد کرد.
 • اگر تلاش می کنید تا برای یک ماراتن، به تناسب اندام برسید، می توانید یک دفتر یادداشت روزانه تهیه کنید و در آن از موارد زیر بنویسید: هر روز چقدر می دوید، این میزان دویدن چقدر زمان می برد و چه حسی دارید! همانطور که پیشرفت می کنید، اگر هر از گاهی نگاهی به موارد ثبت شده قبلی بیندازید می تواند به بهبود اعتماد به نفستان کمک کند.
 • در مورد راه اندازی یک کسب و کار، شاید رصد کردن میزان پیشرفت کمی سخت باشد اما نوشتن هدفها و زیرمجموعه آنها، خط زدن آنها یا مشخص کردن اینکه چه زمانی به اتمام رسیده اند، می تواند کمک بزرگی برایتان باشد.

پس از رسیدن به یک هدف ، به هدف گذاری و اهداف جدید مبادرت کنید.

حتی اگر به اهداف بزرگتان دست پیدا کردید، قطعا به رشد کردن و تعیین اهداف جدید نیاز دارید. بنابراین دست از هدفگذاری برندارید.

 • مثلا وقتی در ماراتن شرکت کردید، از خودتان بپرسید که بعد از آن می خواهید چه کنید؟ شرکت در یک ماراتن دیگر با هدف بهبود  زمان یا شرکت کردن در مسابقاتی با مسافت کمتر؟ یا می خواهید مسابقاتی از نوع دیگر را تجربه کنید؟
 • مثلا اگر کتابفروشی خود را باز کرده اید، دوست دارید روی برگزاری انجمن های کتابخوانی یا آموزش ادبی کار کنید؟ یا مثلا می خواهید پول بیشتری به دست آورید؟ می خواهید یک کتابفروشی دیگر باز کنید یا یک کافی شاپ درون کتابفروشی یا کنار آن اضافه کنید؟
5/5 - (2 امتیاز)

نوشته های مشابه

یک نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن