اختلالات روانشناسی و روانپزشکی

چگونه استرس خود را مدیریت کنیم ؟ | روشهای مدیریت استرس چیست ؟

مدیریت استرس یکی از مهارتهای اصلی پروتوکول سازمان بهداشت جهانی است. در این اینفوگراف روانشناسی ، به بررسی چگونگی مدیریت استرس می پردازیم. پیش از این در دو اینفوگراف روانشناسی به موضوع روش های کاهش اضطراب و استرس  و همینطور عوارض استرس و اضطراب شدید را در سایت قرار دادیم. اما قبل از اینکه به اینفوگراف چگونگی مدیریت استرس بپردازیم، ذکر این نکته لازم است که اگر دچار اضطراب و استرس شدید هستید، لازم است به طور ریشه ای و با روشهای درمانی مانند طرحواره درمانی و یا درمانهای شناختی رفتاری، دلیل اصلی عدم مدیریت استرس خود را شناسایی کنید و آن را ریشه کن کنید. در واقع مطالب ذکر شده در این اینفوگراف، بیشتر برای افرادی است که دارای استرس سطحی و زودگذر می باشند.

چگونه استرس خود را مدیریت کنیم ؟ | روشهای مدیریت استرس چیست ؟

برای مدیریت استرس به موسیقی گوش کنید

شنیدن موسیقی ، علی الخصوص اگر موسیقی آرامش بخشی باشد، به مدیریت استرس کمک زیادی می کند. با اینکار هم افکار مزاحم را از خود دور می کنید و هم حواس خود را به یک آهنگ مثبت و مناسب جلب می کنید.

برای مدیریت استرس ، مدیتیشن یا مراقبه کنید

انجام مدیتیشن و مراقبه، تا میزان زیادی در مدیریت استرس موثر است. در واقع با انجام مدیتیشن ، به سیستم سمپاتیک بدن خود دستور خاموش شدن می دهید و سیستم پاراسمپاتیک را فعال می کنید. مدیتیشن یا مراقبه با روشهای مختلفی انجام می شود. برای مثال می توانید بر روی صندلی و یا چهار زانو با پشتی صاف بنشینید و تمرکز خود را به یک نقطه مشخص از بدن بدهید. مثلاً بر روی قلب و یا تنقس خود تمرکز کنید. همچنین از ذکر و بیان آنها به طور ذهنی نیز می توانید استفاده کنید.

خندیدن و مدیریت استرس

شاید شنیده باشید که می گویند خنده بر هر درد بی درمانی دعواست. هر چند این موضوع بزرگنمایی شده و چندان درست نیست اما امروزه می دانیم که خنده تا میزان زیادی در کاهش استرس نقش دارد. در واقع با خندیدن هورمون های غم و همینطور استرس زا را کاهش می دهید. ذکر این نکته ضروری است که خنده زیاد نیز و یا خنده در شرایط غیر متعارف، خود می تواند نشانه اضطراب و یا مشکلات دیگر باشد.

مدیریت استرس با ماساژ

ماساژ سبب افزایش گردش خود در عضلات می شود. در واقع با افزایش گردش خون و انقباض و انبساط عضلات، فرد به آرامش موقت و رفع خستگی می پردازد. این موضوع در زمانی که استرس در اثر فشار کاری است، بیشتر کمک می کند.

مدیریت استرس شدید را با یک دکتر روانشناس انجام دهید

روشهای ذکر شده برای مدیریت استرس در این اینفوگراف و یا در اینفوگراف ” روش های کاهش اضطراب و استرس ” ، بیشتر برای افرادی مناسب است که استرس های سطحی دارند. گاهی از اوقات شدید استرس بسیار شدید است و ممکن است سبب مشکلاتی مانند وسواس شستشو ، وسواس فکری و یا افسردگی شود. در چنین مواقعی مراجعه به روانشناس و مشاور ، ضرورت دارد. همچنین این نکته را در نظر بگیرید که ممکن است دلیل استرس شما مشکلات حل نشده گذشته باشد. 

اگر احساس می کنید خودتان در مدیریت استرس ناتوان هستید و یا استرس و اضطراب ، زندگی شما را مختل کرده است، حتماً به یک متخصص سلامت روان در این مورد مراجعه کنید.

Rate this post
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن