مشاوره خانواده

چهار ویژگی یک همسر خوب چیست؟

همسر خوب ویژگی هایی دارد که او را برای ما مناسب می کند. همسر خوب تا میزان زیادی از نظر عاطفی، جنسی و هیجانی ما را اغنا می کند. اما یکی از سوالات رایج این است که ویژگی های یک همسر خوب چیست؟ همسر خوب چه معیارهایی باید داشته باشد؟

خوشبختانه بسیاری از معیارهای همسران مناسب، معیارهای آموختنی است. بدین معنی که با تمرین و مداومت می توان این ویژگی ها را تقویت کرد. در این مقاله به چهار ویژگی یک همسر خوب پرداخته می شود. باید این نکته را در نظر گرفت که بسیاری از این ویژگی ها، وابسته به فرهنگ و بافت اجتماعی افراد است. برخی از این ویژگی ها برای بعضی از اشخاص مهم تر هستند و برخی دیگر ارزش کمتری دارند.

همسر خوب شما را با دیگران مقایسه نمی کند.

چهار ویژگی یک همسر خوب چیست؟هیچ فردی مایل نیست که با دیگری مقایسه شود. در واقع مقایسه کردن یک خطای شناختی بنیادین در انسان است. چرا که هر فردی در شرایط منحصر به فرد خود به دنیا می آید و رشد می کند. انسانها از نظر ژنتیکی، خصوصیات فرهنگی و اجتماعی، مراحل رشد خانوادگی، نحوه تفکر و…. متفاوت هستند. همانطور که هیچ دو اثر انگشتی مانند هم نیست، هیچ دو انسانی نیز دقیقاً مانند هم نیستند.لازم است تا این تفاوت های فردی را پذیرفت و همسرتان را با دیگران مقایسه نکنید. مقایسه کردن یعنی زیر سوال بردن عزت نفس و هویت فردی. ما فقط با یکن فر باید مقایسه شویم و آن هم با خودمان در گذشته است. بنابراین همسر خوب مقایسه نمی کند.

همسر خوب شما را درک می کند.

لطفاً این جمله کلیدی را فراموش نکنید: “همسری که شما را درک می کند، بیش از همسری که عاشق شماست به دردتان می خورد.” این یک واقعیت است. در ظاهر شاید عشق در اولویت بالاتری باشد. اما توانایی همدلی و درک متقابل اثر مهم تری دارد. برخی از تحقیقات نشان می دهد که عمر عشق کوتاه تر از آنی است که ما فکر می کنیم. همینطور به نظر می رسد عاشق شدن، ناشی از ترشح هورمون هایی خاص در مغز است. اما در مورد همدلی و درک متقابل چنین نیست. همدلی و درک متقابل یکی از ویژگی های روابط موثر و هوش هیحانی است. همسری که توانایی درک کردن و همدلی را دارد، در مسیر زندگی در کنار شماست و بیشتر به نیازهای عاطفی تان رسیدگی می کند.

همسر خوب به شما توجه کافی دارد.

توجه همسر، یکی از ویژگی های همسر خوب که قابل گذشت و اغماض نیست. یکی از اصلی ترین اهداف ازدواج، برطرف شدن نیازهای عاطفی و جنسی است. در صورتی که همسر، از برطرف کردن نیازهای عاطفی یا جنسی عاجز باشد و یا مهارت لازم را در این خصوص نداشته باشد، مشکل جدی است.

منظورمان از توجه کافی رسیدگی به نیازهای عاطفی و هیجانی شماست. خیلی مهم است که به احساسات شما بها دهد و همینطور در هیجان های شما شریک باشد. برخی از افراد توانایی برقراری رابطه عاطفی و هیجانی را ندارند. این افراد باید با مراجعه به یک مشاور و یا روانشناس، در پی یادگیری باشند.

هرگز بدون مشاوره پیش از ازدواج؛ زندگی خود را شروع نکنید. پیش از ازدواج، مهارتهای لازم را فرا بگیرید و ویژگی های یک ” همسر خوب ” را در خود پرورش دهید. از سلامت شخصیت خود و طرف مقابلتان با کمک یک روانشناس، اطمینان حاصل کنید

همسر خوب ، توانایی حل مسئله و رویارویی با مشکل را دارد.

زندگی شوخی بردار نیست. مشکلات زیادی در مسیر زندگی وجود دارد که لازم است حل شود. برخی از افراد توانایی حل مسئله ندارند. به بیانی دیگر، قادر به پیدا کردن راه حل، صبور بودن و تحمل مشکل را ندارند. اگر سری به پله های دادگاه خانواده بزنید، تعداد زیادی از افراد را می بینید که در این گروه قرار دارند. همسرانی که توانایی حل مسئله ندارند، زودتر از کوره در می روند و عصبانی می شوند. رفتارهای تکانشی و لحظه ای از خود بروز می دهند. در زمان مشکلات درمانده می شوند و سریع خود را می بازند.

از آنجایی که زندگی مشترک با مشکلات و چالش هایی روبرو خواهد بود، یکی از ویژگی های همسر خوب، داشتن مهارت حل مسئله و پایداری برای حل مشکلات است.

نتیجه گیری و یک نکته بسیار مهم پیرامون ازدواج موفق

ویژگی های ذکر شده در این مقاله، تنها چهار مورد از ویژگی های همسر خوب می باشد. باید این نکته را در نظر گرفت که برای زندگی موفق، نیازمند توانایی ها و ویژگی های بسیاری می باشیم. اگر قصد ازدواج دارید، باید این ویژگی ها را با کمک یک متخصص در همسر خود بررسی کنید. برخی از این ویژگی ها دارای اولویت بالاتری هستند و برخی دیگر اولویت پایین تری دارند.

همچنین ذکر این نکته ضروری است که خودتان هم باید این ویژگی ها را داشته باشید. اگر فکر می کنید برخی از این ویژگی ها را ندارید، لازم است تا به یک روانشناس و یا مشاور مجرب مراجعه کنید و تکنیک ها و مهارت آموزی لازم را فرا بگیرید.

نکته بسیار مهمی که هرگز نباید فراموش کرد این است که هرگز بدون مشاوره پیش از ازدواج ، وصلت نکنید. این کار ممکن است عواقب جبران ناپذیر عاطفی، مالی، خانوادگی و … داشته باشد. از یک روانشناس و یا مشاور برای بررسی سلامت شخصیت خود، ویژگی های گزینه مورد نظرتان، و همینطور بررسی رابطه تان کمک بگیرید.

همچنین پیشنهاد می کنیم مقالات زیر را نیز مطالعه کنید:

چگونه یک شوهر خانه دار خوب باشید ؟

با همسر بی احساس چه کنیم ؟

خانم ها با شوهر عصبانی خود چگونه باید رفتار کنند؟

با تشکر

5/5 - (1 امتیاز)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن