اختلالات روانشناسی و روانپزشکی

پیشگیری از خودکشی دیگران از چه طریقی قابل انجام است؟

برای پیشگیری از خودکشی دیگران ، زمان را از دست ندهید و سعی کنید در اولین فرصت، او را به یک متخصص معرفی کنید.

پیشگیری از خودکشی دیگران یکی از بهترین کارهایی است که هر شخصی از چگونگی انجام آن باید اطلاع داشته باشد. دلیل این موضوع به آمار بالای خودکشی باز می گردد.طبق آخرین آمارهای به دست آمده از سازمان جهانی بهداشت ( WHO ) ، در جهان هر ۴۰ ثانیه یک شخص خودش را می کشد و یا به اصطلاح خودکشی می کند، اما نکته ای که در اینجا قابل توجه است، این است که میزان نمودار رشد خودکشی در ایران به چه صورت است؟ و چه تعداد افرادی در طول روز اقدام به خودکشی می کنند؟ و چه کاری برای پیشگیری از خودکشی دیگران می توانید انجام دهید؟

جایگاه ایران در میزان خودکشی

خبر خوبی که داریم این است، نرخ خودکشی در ایران نسبت به سال های قبل کاهش یافته است و ایران در جایگاه ۱۰۶ قرار دارد. هر چند به این آمار نمی توان چندان مطمیئن بود. چرا که برخی از افراد به دلیل ترس از آبرو و یا عدم مراجعه به مراکز درمانی، در تغییر این آمار نقش دارند. اما حتی با این آمار نیز،با این حال نیز کشور با بحران خودکشی مواجه است.

دلایل عمده خودکشی افراد

اصلا چرا یک فرد باید دست به خودکشی بزند؟ یعنی اگر بخواهیم بهتر بگوییم،آن فرد به چه درجه ای رسیده است که می گوید من باید تا آخر ماه، یا تا آخر شب خودم را حلق آویز کنم و نابود سازم؟

مطمئنا کمتر کسی بدون دلیل اقدام به خودکشی می کند و هر کس برای خودکشی یک دلیلی دارد و باید برای پیشگیری از خودکشی دیگران اقدام به عمل کنید.این دلایل می تواند برای افسردگی،وضعیت مالی،اقتصادی و عاطفی باشد.

با این حال با وجود دلایل سنگین و نابود کننده،  باز پیشگیری از خودکشی دیگران کار چندان سختی نیست و به راحتی می توان آن را انجام داد.

حال ممکن است برای شما سوال پیش بیاید که چگونه می توان، پیشگیری از خودکشی دیگران را انجام داد.

پیشگیری از خودکشی دیگران : به افرادی که خودکشی را فریاد می زنند،توجه کنید

“من دیگر خودم را خواهم کشت و هیچ کسی و هیچ چیزی نمی تواند جلوی من را بگیرد!.”

این نمونه جمله ای است که بسیاری از افراد قبل خودکشی به اطرافیان خود می گویند. هیچکس مرگ را دوست ندارد و روی خوش به آن نشان نمی دهد مگر اینکه اتفاقاتی در زندگی شخص رخ داده باشد و برای زندگی باید پیشگیری از خودکشی دیگران جدی گرفت.

اما شخصی که قصد خودکشی دارد، هنوز زنده است و نفس می کشد،پس چرا زنده است؟ به این دلیل که بخشی از وجود شخص قصد مردن ندارد و می خواهد که زندگی را ادامه دهد تا شاید بتواند پله های موفقیت را طی کند و مجددا به ریل زندگی بازگردد. به این غریزه درونی که شخصی را امیدوار و زنده نگه می دارد، غریزه بقا می گویند.

کمک به افراد افسرده

بخشی از شخصیت فردی که اقدام به خودکشی میکند نیاز به جلب توجه دارد

اگر می بینید که فردی مدام از خودکشی صحبت می کند، به این توجه کنید که این همه جلب توجه و صحبت ها به خاطر چیست و آیا می خواهد پیشگیری از خودکشی دیگران را برای او انجام دهید؟ شخص دلش می خواهد که زنده بماند برای همین مدام با شما و اطرافیان در رابطه با خودکشی صحبت می کند تا شما بتوانید جلوی او را بگیرد و اجازه ندهید خودکشی را انجام دهد.

اگر به شخصی که قصد خودکشی دارد، بی توجه باشید، مطمئنا اسناد بیشتری را برای انجام دادن خودکشی فرد آماده کرده اید و شخص خودش را در این دنیا بی خاصیت می داند و  غریزه و انگیزه او بیشتر می شود. باید هر چه زودتر اقدام به پیشگیری از خودکشی دیگران را با توجه کردن به او برطرف کرد.

آن شخص که به سراغ شما آمده است و برای شما داستان زندگی اش را تعریف می کند، حتما در شما امید دیده است، انگیزه دیده است و به صورت غیر مستقیم از شما می خواهد تا به او کمک کنید و جلوی خودکشی او را بگیرید. پس کاری که باید انجام دهید، امید دادن به شخص است و بگویید مسائلی که شخص با آن دسته و پنجه نرم می کند، همگی زود گذر هستند و تا به حال برای شما و یا اطرافیان تان پیش آمده و توانسته اید به خوبی از آن مشکل گذر کنید.

به شخصی که با شما درباره خودکشی صحبت میکند کمک کنید

دقت کنید که اصلا مهم نیست کلام شخص در چه حد ناامید کننده و زننده باشد،وقتی که شخص آمده و مسائل را برای شما توضیح می دهد به این معنی است که دوست دارد زندگی را ادامه دهد و به کمک شما و پیشگیری از خودکشی دیگران احتیاج دارد. همچنین سعی کنید در بین صحبت های خود، او را برای رفتن نزد یک متخصص مانند روانشناس یا مشاور ترغیب کنید. افرادی که میل شدیدی به خودکشی دارند لازم است دارو های ضد افسردگی مصرف کنند اما از آنجایی که معمولاً مقاومت در برابر دارو جدی است، او را برای صحبت کردن و کمک گرفتن از یک متخصص ترغیب کنید.

پیشگیری از خودکشی در دیگران مهم تر از درمان است

خودکشی مسئله ای نیست که بخواهید در آخرین لحظه شخص را نجات دهید، افسردگی دردی است که باید هر چه زودتر درمان شود وگرنه اتفاقات ناگواری ممکن است در پی داشته باشد،این افسردگی است که باعث خودکشی افراد می شود و باید پیشگیری از خودکشی دیگران جدی گرفت.

بیشتر افرادی که افسردگی دارند، از کمک گرفتن از دیگران هراس و احساس شرم دارند و فکر می کنند اگر از دیگران کمک بخواهند مشکلاتشان بیشتر می شود و دردهایشان تازه. معمولا این افراد فکر می کنند اگر کسی از این موضوع اطلاع پیدا کند، آن ها را احمق، ضعیف، خطاکار و یا حتی حیله باز خطالب می کند. برای همین سعی در مخفی کردن حالات خود از دیگران دارند.

پیشگیری از خودکشی افراد

اهمیت آرامش روانی در جلوگیری از خودکشی شخص

فرد قبل از اینکه خودکشی را انجام دهد دو دل است و ممکن است پس از چند روزی و یا چند هفته ای آرام تر از قبل شود و فکر خودکشی را از سرش بیرون کند. ولی اگر کارهایی را انجام دهد که بعدا نسبت به آن ها احساس شرمندگی و وقاحت کند، مطمئنا سند محکمی برای او خواهد بود تا دست به خودکشی بزند. بنابراین در پیشگیری از خودکشی دیگران ، کاهش احساس غم و عذاب وجدان ضروری به نظر می رسد و می توانید با تعدیل این احساسات، حال او را موقتی بهتر کنید. فراموش نکنید که بهتر است در هر زمانی که مناسب بود به فرد، پیشنهاد استفاده از یک دکتر روانشناس خوب را بدهید.

برخی افراد که قصد خودکشی دارند، فکر می کنند اگر سکوت کنند بهتر از فریاد زدن آن است زیرا پیش خودشان می گویند که ممکن است از مدرسه، محل کار، خانواده طرد شوند و دیگر کسی به خاطر بیماری روحی که دارد، شخص را نخواهد و منزوی شود.

شما باید هر کاری که می توانید در حق این اشخاص انجام دهید، پیشگیری از خودکشی دیگران نجات دهنده زندگی است.از هیچ گونه کاری دریغ نکنید زیرا همین کمک های انسان دوستانه شما است که باعث می شود شخص به زندگی خود ادامه دهد و پیشگیری از خودکشی دیگران باعث زنده ماندن اشخاص است.

بر روی نقطه ادامه زندگی اش تمرکز کنید و مدام آن نقطه را تحریک کنید تا فرد انگیزه بیشتری نسبت به ادامه زندگی پیدا کند و پیشگیری از خودکشی دیگران را به درستی انجام داده باشید.

با در میان گذاشتن صحبت های شخص با دیگران به جلوگیری از خودکشی او کمک کنید

زمانی ممکن است پیش بیاید که یک فرد قصد خودکشی داشته باشد و شما باید صحبت های شخص را با دیگران بازگو کنید تا همگی به فکر چاره ای برای شخص باشید، اما زمانی می رسد که فرد از شما انتظار دارد راز نگه دار باشید و هرگز صحبت های او را بازگو نکنید،این جا دقیقا همان نقطه زندگی است و پیشگیری از خودکشی دیگران به درستی انجام می دهید.

فرد دوست دارد به زندگی ادامه دهد و دوست ندارد کسی از حال و روزش به جز شما خبر دار باشد، پس می توانید به او کمک کنید تا زندگی را ادامه دهد و مشکلات پیش آمده را فراموش کند و یا اگر مسئله مالی باشد، سعی کنید به او کمک کنید، البته منظور از کمک، کمک مالی نیست بلکه کمک روحی روانی است که می تواند آن فرد را نجات دهد و پیشگیری از خودکشی دیگران را می توان به همین مسائل ساده ختم کرد.

جلوگیری از خودکشی در دیگران

کسانی که در معرض خودکشی هستند را شناسایی کنید

در بیشتر مواقع، افرادی که قصد خودکشی دارند، به گونه ای رفتار می کنند تا همه بدانند این شخص عصبانی و ناراحت است و دیگر امیدی برای زنده ماندن ندارد، اگر شما این افراد را مشاهده کردید، بدانید که آن ها نیاز به توجه دارند و باید این افراد را آرام کنیم تا مشکلات جدی برای شخص و خانواده ش رخ ندهد.

همانطور که در ابتدای متن ذکر شد، هیچ کس بی دلیل خودش را نمی کشد و حتما دلایلی پشت آن است. زمانی که افراد، خبر خودکشی دوستان و یا بستگانشان را می شنوند، می گویند که فلان مشکل ارزش خودکشی نداشت و می توانست به راحتی از آن عبور کند، ممکن است شما فکر کنید که ورشکستگی و یا مسائل این چنینی، ارزش خودکشی ندارد و نباید برای این گونه مسائل خودکشی کرد ولی به یاد داشته باشید که ذهنیت و شرایط هر کس متفاوت است و هیچکسی در دنیا شبیه به یک شخص نیست، از این سو باید دید که شدت مشکل در چه حدی بوده است که منجر به کشتن یک فرد شده است و چه کاری می توانستید برای پیشگیری از خودکشی دیگران انجام دهید.

نکات مهم در پیشگیری از خودکشی دیگران

 • او را برای رفتن نزد یک روانشناس ، مشاور یا روانپزشک ترغیب کنید.
 • اگر یک شخصی که قصد خودکشی داشته باشد، مسائل را برای شما از چندین زوایا تعریف کند، مطمئنا هم خود شما و هم شخص به نتایجی مثبت دست پیدا خواهید کرد که می توانید به کمک هم مسائل را حل کنید.
 • مدام شخصی که قصد خودکشی را دارد، تحت نظر قرار دهید و اجازه ندهید که یک کار اشتباه را انجام دهد و همه را سیاه پوش کند. مراقب باشید که در زمان تنهایی اقدام به اینکار نکند.
 • همانگونه که ذکر شد، شما باید تمام توانتان را به کار ببرید تا شخص از فکر خودکشی بیرون بیاید و برای مسائل پیش آمده چاره ای بی اندیشد.
 • حرف های کسی که قصد خودکشی دارد را با دقت تمام گوش فرا دهید. شنونده خوبی باشید و با او همدلی کنید.
 • هیچگونه کلمه و یا جمله جادویی وجود ندارد که بخواهید فرد را گفتار درمانی کنید،اصلا به هیچ وجه نیازی به صحبت زیادی نیست و قرار نیست که شما برای او ۱۰ ساعت پشت سرهم صحبت کنید و در یک جلسه فرد خوب شود و پیشگیری از خودکشی دیگران ، نیاز به شنوندگی خوب دارد.
 • نصحیت بدتر از زخم زبان است، نصیحت فایده ای ندارد و باعث افسردگی و ناراحتی بیشتر فرد می شود لذا برای پیشگیری از خودکشی دیگران ، او را نصیحت نکنید.

مسائلی که ممکن است سبب خودکشی در دیگران شود

اگر برای یک شخص افسرده اتفاقات زیر رخ دهد ممکن است روند خودکشی در ذهن او افزایش یابد.

 • اگر کسی قصد خودکشی داشته باشد و کسی از دوستان و یا خانواده او فوت کند،فکر خودکشی بیشتر او را آزار می دهد.
 • اگر فرد افسرده باشد و بخواهد طلاق بگیرد و یا از خانواده جدا شود،مطمئنا تصمیم خودکشی اش به صورت جدی خواهد بود.
 • اگر فرد افسرده باشد و در عین حال دارای یک بیماری واقعی و یا توهمی باشد،ممکن است شخص را به کام مرگ بکشاند.
 • به هنگامی که یک شخص ناراحت،مالش را از دست بدهد و سرمایه اش به اصطلاح بر باد برود،احتمال خودکشی واقعی در او بسیار بالا است.
 • اگر یک فرد به مواد مخدر و یا توهم زا دسترسی پیدا کند و آن را مصرف کند،مطمئنا افکار خودکشی بیشتری سراغ او خواهد آمد.
 • افسردگی به تنهایی می تواند یک شخص را از پا در بیاورد،افسردگی معمولا از سن ۱۵ الی ۱۸ سالگی سراغ افراد می آید و بسته به نوع آن ممکن است سال های سال با شخص همراه باشد و نتواند از خود دور کند.
موارد منجر به خودکشی

برای پیشگیری از خودکشی دیگران،همانگونه که در ابتدای متن ذکر شد،باید تمام تلاشتان را بکنید تا شخص احساس رضایت از زندگی را به دست آورد و اینکه فکر کند مسائلی را که گرفتارش شده است به زودی از بین می رود و چیزی نیست که بخواهد بابت آن غم و غصه بخورد.

5/5 - (1 امتیاز)
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن