مرکز مشاوره | دکتر روانشناس

مرکز مشاوره | دکتر روانشناس

پنج شنبه, ۲ فروردین ۱۳۹۷

فایل صوتی اضطراب و استرس ۱

بر روی دکمه پخش کلیک کنید:

فایل صوتی به دلایل فنی قابل شنیدن نیست. لطفاً متن فایل صوتی اضطراب و استرس را مطالعه کنید.

در این فایل صوتی به موضوع استرس و اضطراب می پردازیم.

روشهای مختلف پیشگیری از اضطراب و استرس را بیان می کنیم

و همچنین به نکات ضروری و کاربردی پیرامون استرس و اضطراب پرداخته می شود.

 

متن فایل صوتی اضطراب و استرس ۱:

اولین تعریفی که از استرس ما میخواهیم داریم. استرس یک نوع حالت مقابله با تهدید است.یک حالت مقابله با تهدیدی که توسط فرد ادراک شده. ادراک به این معنی است که الزاماً نباید این تهدید وجود خارجی یا محرکی داشته باشد یا در واقعیت کسی شما را تهدید کند، یا تهدیدی وجود داشته باشد. اما شما این گونه برداشت می­کنید؛ برداشت می­کنید خطر یا، ترسی در کمین است و به نوعی ادراکتون یا درست و یا غلط امری را خطرناک، تهدید آمیز و ناراحت کننده قلم داد می­کند

لزوماً هم وجود یک عامل بیرونی ضروری نیست. خیلی وقت­ها ممکن است که اضطراب­ها عوامل بیرونی داشته باشند و خیلی وقتها نیز ممکن عوامل بیرونی نداشته باشن. مثلاً فرض کنید که یک عامل تصادفی را می­بیند یا چند ده متر جلوتر دو ماشین با هم تصادف کردند این یک عامل بیرونیاست که اتفاق افتاده و شما سریعا احساس اضطراب می­گیرید. بیشتر اوقات هم ممکن است هیچ عامل بیرونی هم وجود نداشته باشد، شما در خانه خودتان نشسته اید و به یک واقعه­ای فکر می­کنید که اصلاً اتفاق نیفته و شما ناشی از آن واقعه اضطراب و استرس می گیرید پس بنابراین همیشه عامل خطر وجود ندارد. اما ذهن یا مغز ما اینگونه تعبیر می­کند که خطری در کمین بوده و ما اینگونه برداشت می­کنیم .

 

نکاتی در مورد استرس و اضطراب و راه­های پیشگیری از اضطراب و استرس

اساساً باتوجه به عصر حاضر و زندگی شهری که وجود دارد نداشتن اضطراب غیر ممکن است و هر آدمی استرس و اضطراب را در طول زندگیش تجربه می­کند.با فشاری که در جوامع شهری هست مجاز هستیم که روزی یک یا دو استرس کوچک را هم تجربه بکنیم اما مشکل از آنجا شروع می­شود که این اضطراب­ها و استرس­ها شدتش وتعدادشان فزونی پیدا می­کند یعنی اگر بخواهیم بررسی کنیم که استرس و اضطراب به چه میزان هنجار و جه میزان ناهنجار است، اونجایی که اضطراب و استرس شدتش زیاد شده به نوعی که فانشن­ها و عملکردهای فرد را به طرز مخربی تحت و تاثیر قرار داده می­توانیم نگران اضطراب باشیم و برای برطرف کردن آن باید اقدامات حرفه­ای را انجام بدهیم در غیر این صورت ما با اضطرابهایی مواجه هستیم که میزانش طبیعی است و حتی ثمره مثبت همبرای فرد دارد برای نمونه چند مثال در اینجا ذکر می­کنیم:

اضطرابی که برخی در موقع امتحان دارند بسیار کمک کننده است به افراد که درس بخوانند یا فرض کنید که آن اضطراب قسط آخر ماه باعث میشود که افراد جدی­تر کار کنند.

اگر این اضطراب­ها و استرس­ها در سطح خرد نباشد،ممکن است، مشکلات جدی برای زندگی روزمره افراد و حتی فعالیتهایشان ایجاد کند. پس استرس به هنجار هیچ مشکلی ندارد و استرس نا به هنجار استرسی است که در عملکردهای فرد تاثیر منفی بگذارد و لازمه که توسط متخصصین بررسی شود .

امری دیگر که لازم است در اینجا ذکر شود،  اساساً استرس روی یک طیف قرار دارد یعنی از یک حالت ناخوشایندی که نمره ی یک می­گیرد ما صحبت اضطراب می کنیم تا یک اضطراب شدیدی که نمره ۱۰ می گیرد شما باید سعی کنید که همواره به این اضطراب و استرستان آگاه باشید. از منظر شدتش و اگر دیدید در مورد قضیه ای شدت بالایی دارد اضطرابتان برای آن قضیه کارهای لازم را انجام دهید.

 

چه عواملی باعث استرس می­شود؟

عواملی بسیاری هستند که باعث استرس می­شوند تعدادشون ولی در اینجا سعی می­کنیم تعدادی را بیان کنیم؛  مورد اول که گاهاً می بینیم و باعث اضطراب می شود قضیه کمال گرایی است. فردی که شخصیت کمال گرا دارد یا ذهنش کمالگرایی را ساخته اینگونه قلم داد می کند که هرچیز باید به بهترین نحو ممکن باشد. و اگر به بهترین نحو ممکن نبود اضطراب و استرس می گیرد. احساس ناخوشایند را تجربه می­کند بهم میریزد دچار تشویش و اغتشاش می شود. اگر بخواهیم در واقعیت نگاه بکنیم می بینیم خیلی ازافرادکمال گرا در موقعیتهایی قرار می گیرند که از نظر دیگران یا از منظر واقعیت، موقعیت بدی نیست، موقعیت خوب بسیار خوب یا متوسطی قلم داد میشود. اما در ذهن یک کمال گرا تمام این حالتها به معنی اضطراب و استرس و بد بودن موقعیت است و فرد را دچار تشویش می­کند پس شخصیت کمال گرا بیشترین اضطراب را تحمل می­کنند .

 

کارها را پشت گوش نندازید. اهمالکاری نکنید.

دومین عاملی که معمولاً باعث اضطراب میشه عقب انداختن کارهاست. ما هرکدوم مسؤولیتهایی داریم در زندگی روزمره مون و بابت آن مسؤلیتها زمانی را داریم که باید کارها را انجام دهیم گاهی اوقات عقب انداختن بیش از حد کارها سبب افزایش استرس میشود . به عنوان نمونه شما یک پروژه­ای را باید تحویل بدهید یا یک امتحانی دارید و آن را انجام نمیدهید و یا به تعویق انداخته و کارها را برروی هم انباشته شده. اینها عواملی است که باعث اضطراب و استرس می­شود. البته این نکته را باید ذکر کرد گاهی اوقات عقب انداختن کارها خود یک رفتار اجتنابی یعنی یک رفتار مقابله با استرس است فرد ترس بسیار زیادی از آن مورد دارد و نگران این است که اگر سمت آن کار برود اضطراب بالایی میگیرد.یا نگرا این است که از پس قضیه برنیاد و یا نتواند انجام دهد و کار را به تعویق و تعویق تعویق می­اندازد و کوهی تلمبار از کارها داشته باشد که خود این نیز باعث استرس بسیار زیاد به وجود می آورد.سعی کنید کارها را به تعویق نندازید. کارهایی که به تعویق انداخته می شود عموما باعث اضطراب ما می شودند.

 

عوامل استرس زا را پیگیری نکنید.

عامل سوم که سبب اضطراب می شود رفتارهای اضطرابی است رابطه ای وجود دارد در افزایش اضطراب در افراد و رفتارهای اضطرابی؛ مثلاً یک حادثه تروریستی که در شهر تهران اتفاق افتاده عده ای این اخبار را پیگیری می­کنند و به دنبال این گزارش­ها می روند و عده ای این کار را نمی کنند و عده ای هم نرم میانه این قضیه هستند یک بار اخبار گوش می­کنند صرفا برای اطلاعشون و از خبر می گذرند. اما ما گروهی می بینیم که مدام آن را پیگیری می کنند از اینترنت از تلگرام، تلوزیون و ماهواره پیگیری می کند. در موردش با دیگران صبحت می کند و یعنی این مدام درحال پیگیری کردن اخبار هستند که خودش ممکن است اثرات منفی و اضطرابی داشته باشد اگر شما جز افراد هستید که ریشه های اضطرابی هستید و فردی هستین که آستانه­ی استرستون به نوعی پایین هستش لازمه که از این رفتارها که عامل به وجود آمدن استرس یا تشدید استرس می شود رسیدگی کنید که تجربه من نشون داده که معمولا قطع این رفتارها برای دیگران چندان کار راحتی نیست.و مقاومت زیادی وجود دارد در موردش اما باید عادتهای جایگزینی رابه جای آن ایجاد کرد مثلا فرض کنید اگر شما عادت دارید مدام صحفه حوادث را بخوانید لازم که روزنامه خوندن ادامه پیدا کند اما آن صحفه حوادث تغییر پیدا کند به صفحات دیگر روزنامه یا یک فعالیت جایگزینی را جابجا بکنیم اگر مثلاً عضو یک کانال تلگرامی هستید که خیلی اخبارهای تند را به گوش شما می­رساند اخبارهای استرس­زا را دارد اشاعه می­کند و شما آستانه اضطرابتون پایین است، این کانال رابا یک کانال دیگر جایگزین کنید.و کانال جدید را که استرس زا نیست را بپذیرید و مرتب چک کنید. پس از رفتارهایی که عامل اضطراب می­شود هم باید پیشگیری کرد تامیزان استرس رافرد تجربه کند.

 

اضطراب های ناشی از تصمیم گیری

مورد دیگر که اهمیت بسیاری دارد. موضوع تصمیم گیری است یک سری از افراد زمانی که می­خواهند تصمیمی بگیرند دچاراضطراب و استرس می­شوند و این استرس و اضطراب تا حدی گسترش پیدا می­کند تا تمام کارکردها را فلج می­کند این تصمیگیری تنها شامل موضوعات بزرگ زندگی نیست. به عنوان مثال: رشته کنکور، انتخاب شخص مناسب در ازدواج و تصمیمات کوچکی مانند: انتخاب لباس مناسب یا درست کردن غذا.متاسفانه بانوانی هستند که در این زمینه­ها نیز مشکل دارند؛ البته این بدین معنی نیست که فقط خانم­ها دچار این مساله در زمینه اضطراب هستند بلکه آقایون نیز دچار این مساله هستند. ولی بنظر می­رسد اضطراب خانم­ها بیشتر از آقایون بوده استاما بطور کلی یک بخشی از اضطراب­ها می­تواندبابت قضیه تصمیم گیری می­باشد. این قضیه تصمیم گیری ریشه و نقش مهمی در کودکی دارد که این مبحث در حوزه فرزند پروری است که در اینجا به آن پرداخته نمی­شود.

اینکه به فرزند چقدر اجازه ابراز وجود می­شود. و اینکه چقدر بهش اجازه تصمیم گیری داده می­شود به عنوان نمونه زمانیکه میخواهیم به مهمانی برویم دو لباسی که مناسب برای مهمانی جلو بچه گذاشته و کودک خود تصمیم بگیرد که چه لباسی را بپوشد.و کودک خود تصمیم بگیرد چه رنگ جورابی را بپوشد یا از کودک نظرخواهی کنید در مورد مسایلی که به او مربوط است به عنوان نمونه در خرید، اینها همه کمک می­کندکه در آینده یک شخصیت با اعتماد به نفس و استوار و شخصی باشد که در بزرگسالی به راحتی بتواند تصمیم بگیرد.

خیلی از بزرگسالان ما که درحال حاضر دچار مشکلاتی در تصمیم گیری چه در حوزه ازدواج یا انتخاب رشته دارند. این گونه افراد در تصمیم گیری مشکل دارند و این تصمیم گیری ریشه در کودکی آنها دارد. البته نکته دیگر که در تصمیم گیری حائز اهمیت است بطورکلی آنچه که پدر ومادر دارند به فرزند منتقل می­شود یک بخشی از طریق ژنتیک و بخشی نیز از طریق آموزش.. اگر مادری اضطرابی هستید قطعا فرزندتان اضطرابی می­شود و در صورتی که مادری هستید که مشکل در تصمیم گیری دارید قطعا فرزند شما هم این مساله دودلی در تصمیم گیری را نیز تجربه می­کند.پس تصمیم گیری نیز می­تواند از مواردی باشد که در ایجاد استرس تاثیر گذار است. افرادی که در تصمیم گیری مشکل دارند می­توانند از مشاورها از یک دوست خوب یا مشاورین رسمی یا روانشناسان کمک بگیرند این افراد میتوانند برای کاهش سطح استرسشان به فرد کمک کنند. و در نهایت میتوانند از  تکنیک هایی که به یادگیری در تصمیم گیری منجر می­شود را فرابگیرند. عامل دیگری که باعث استرس میشود. معاشرت با افرادی است که منبع استرس هستند. اگر روابطمان رابررسی کنید می­بینید که دو آدم معمولا در اطراف ما بوده که منبع ارامش و راحتی هستند و یا افرادی که مدام عجله دارند یا می­گویند دیر شد و مدام استرس میدهند  درصورتی که درمیان افراد اطرافیانتان اینگونه افراد هستند و شما شخصیتی اضطرابی هستید. بهتر است معاشرت خود را با اینگونه افراد کمتر کنید.کودکان و نوجوانانی که در خانوادهایی اضطرابی رشد می­کنند ممکن این حالت را از پدر یا مادر دریافت کنند.اضطراب به صورت مستقیم یا غیر مستقیم از شخصی به شخصی دیگر منتقل می­شود.

با تشکر.

امیر شیرین زاده – روانشناس و مشاور

دیدگاه خودتان را ارسال کنید

بارنشر کلیه عکس ها و مطالب سایت مرکز مشاوره دکتر روانشناس ، بدون دستخط رسمی، ممنوع و پیگرد قانونی حتمی خواهد داشت.