روانشناسی کودک و نوجوان

اولین پریود یا عادت ماهیانه دختران

پریود یا عادت ماهیانه امری است بسیاری طبیعی که برای تمامی خانوم ها اتفاق می افتد. پریود یا عادت ماهیانه به تنهایی مشکلی را برای فرد ایجاد نمی کند، اما نداشتن آگاهی در این خصوص و یا ترس از آن، می تواند سبب بروز مشکلاتی در شخصیت و هویت نوجوان شود. در این بخش از سلسه مقالات روانشناسی کودک و نوجوان ، به این موضوع می پردازیم.

اولین عادت ماهیانه (پریود) و احساسات ناسالم!

نمی دانم اولین پریود (عادت ماهیانه) خود را به یاد دارید و یا خیر. اما معمولاً اولین پریود همراه با احساساتی عجیب و غریب است. برخی از دختران نوجوان از پرسود می ترسند، برخی دیگر تعجب می کنند، حتی ممکن است فرد از شدت شکه شدن و یا عدم آگاهی، به گریه بیافتد و یا فکر کند که موجودی منزجر کننده و ناسالم است. آگاهی دادن در خصوص عادت پریود (عادت ماهیانه )، نقش زیادی در کاهش ترس های نوجوان دارد. برخی از نوجوانان، قاعدگی را نماد پستی و حقارت ارزیابی می کنند. لازم است مادر با فرزند نوجوان خود صحبت کند و باورهای نادرست در خصوص پریود (عادت ماهیانه ) را از ذهن او بزداید. 

مادران نقش بسیار پررنگی در جلوگیری از احساسات منفی نسبت به پریود و عادات ماهیانه دارندچه چیزهایی را در خصوص پریود (عادت ماهیانه ) به دختر نوجوانم بگویم؟

بسیاری از زنان و دختران، احساسات خوشایندی را در زمان عادت ماهیانه تجربه نمی کنند. برخی از این احساسات ریشه در ترشحات هورمونی و کارکرد متفاوت مغز در دوران پربود دارد. اما متاسفانه برخی از این احساسات منفی به باورها و یا عدم آموزش باز می گردد. هیچ چیز به اندازه شفاف سازی در این زمینه کمک نمی کند.

به بیانی دیگر، یک مادر مسئول لازم است در خصوص پریود و آنچه در بدن یک زن بالغ رخ می دهد صحبت کند. برای دخترتان توضیح دهید که این یک امر طبیعی است و لزومی به خجالت کشیدن و یا ناراحت شدن در این خصوص نیست. به او آموزش دهید که پریود شدن به معنای بد بودن و یا ناسالم بودن نیست.

متاسفانه به دلیل برخی از باورهای فرهنگی و سنتی نادرست، عده ای زن را در زمان عادت ماهیانه ناسالم می دانند. کم نیستند دخترانی که در زمان قاعدگی خود را به حقارت می نگرند و اعتماد به نفسشان افت جدی پیدا می کند. هر چقدر برای نوجوانتان در خصوص عادی بودن پریود صحبت کنید، او احساسات منفی کمتری را تجربه خواهد کرد.

در مورد زمان پریود و یادداشت عادات ماهیانه با نوجوانتان صحبت کنید.

اگر دختر نوجوانتان بداند که چه زمانی قاعده خواهد شد، ترس و اضطراب کمتری را خواهد داشت. با ورود دختران به سن ۱۲ سالگی، احتمال بروز قاعدگی افزایش می یابد. سعی کنید در ابتدای دوازده سالگی، او را به مرور با مسائل بهداشتی عادت ماهیانه و همینطور نکات ابتدایی آماده کنید. به او آموزش دهید که عادت ماهیانه خود را در یک دفتر شخصی و یا یک تقویم شخصی ثبت کند. با ثبت تاریخ های پریود، می توان از زمان تقریبی این موضوع اطلاع یافت و همینطور منظم یا نامنظم بودن آن را برای تشخیص بیماری ها یا ناراحتی های جسمی و روانی بررسی کرد.

همچنین پیشنهاد می کنیم حتماً مقاله ” نقش مادر در اولین پریود ماهیانه ” را مطالعه کنید. 

این مقاله به قلم دکتر سمیه عابدینی ، روانشناس و مشاور کودک و نوجوان نگارش شده است.

5/5 - (1 امتیاز)
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن