مرکز مشاوره و کلینیک روانشناسی دکتر روانشناس

مرکز مشاوره و کلینیک روانشناسی دکتر روانشناس

چهارشنبه, ۲۷ تیر ۱۳۹۷

پذیرش تفاوت های فردی در زندگی مشترک

پذیرش تفاوت های فردی از دیگر مواردی است که رعایت آن موجب شکل گیری یک زندگی هماهنگ و عدم پذیرش تفاوت های فردی موجب به وجود آمدن مشکلات رایج زوجین می شود.

فرآیند تکامل انسان به‌گونه‌ای است که هیچ دو اثر انگشتی همانند یکدیگر نیستند. این موضوع نه‌تنها از جنبه فیزیولوژیک و جسمی، بلکه از نظر روان‌شناختی هم قابل ارزیابی و تفکر است. چراکه هر فردی در شرایط منحصر به‌‌فرد خود رشد کرده‌ است، تجربیات متفاوتی دارد و مطالب گوناگونی را در ذهن پرورش می‌دهد. همچنین  تربیت خانواده در مورد هر فردی تفاوت‌های بنیادین دارد. حتی در خانواده‌هایی که چندین فرزند در شرایط یکسان و با یک روش فرزند پروری رشد می‌کنند، ترتیب و توالی تولد، در نحوه تفکر و رفتارهای افراد اثر گذاری دارد.

پذیرش تفاوت های فردییکی از اختلافاتی که در روابط زوجین وجود دارد، عدم پذیرش تفاوت های فردی مانند فرهنگی، فکری و شخصی یکدیگر است. هرچند بهتر است پیش از ازدواج، شخصیت، نحوه تفکر و تفاوت های فرهنگی یکدیگر را به‌خوبی بشناسید، اما اگر این کار صورت نگرفته است و یا ابعاد جدیدی در مورد همسرتان کشف کرده‌اید، بهتر است پذیرش تفاوت های فردی یکدیگر را داشته باشید.

موضوعات شخصی را از موضوعات مشترک تفکیک کنید

شکی نیست که هویت هر فرد در گرو اندیشه‌ها و باورهای او قرار دارد. این باورها و اندیشه‌ها بسیار مهم و حائز اهمیت هستند، اما آن‌قدر اهمیت ندارند که زندگی مشترکتان دچار بحران شود. همچنین بسیاری از مواردی که در مورد آن‌ها با همسرتان مشکل‌دارید، در حیطه حریم شخصی قرار دارد. در پذیرش تفاوت های فردی اینکه او چگونه در مورد مسائل دینی و یا سیاسی فکر می‌کند تا میزان زیادی مرتبط با خود اوست. این موضوع در مورد عقاید و تفکرات شما هم صادق است.

به بیانی دیگر برای پذیرش تفاوت های فردی سعی کنید موضوعات شخصی را با موضوعات مشترک تفکیک کنید. برخی از موضوعات شخصی مانند سلیقه در سبک فیلم، کتاب موردعلاقه و نگرش‌های سیاسی و دینی، موضوعات شخصی هستند که پرداختن به آن‌ها در زندگی مشترک، مشکل‌ساز می‌شود. بهتر است در این موارد حریم خصوصی همسرتان را رعایت کنید.

 

همسرتان را به‌صورت یک مجموعه بپذیرید. او نقاط ضعف و قوت خود را دارد. همچنین تفاوت دیدگاه او را در زمینه‌های سیاسی، مذهبی، فرهنگی و … پذیرا باشید.

همسرتان را به‌صورت یک مجموعه بپذیرید

پذیرش تفاوت های فردییکی از خطاهای رایجی که در ارتباطات انسانی مطرح می‌شود، خطای شناختی همه ‌یا هیچ است. در این خطا، فرد دیگران را به‌صورت سفید و سیاه می‌بیند. شاید شما هم با این افراد برخورد کرده باشید که یا همه‌چیز باید در بهترین حالت خود باشد و یا اصلا وجود نداشته باشد. این موضوع برای پذیرش تفاوت های فردی بسیار حائز اهمیت است که همسرتان را به‌صورت یک بسته ببینید. منظورمان از بسته این است که همسرتان مجموعه‌ای از خوبی‌ها و بدی‌هاست. ممکن است برخی از ویژگی‌های موردپسند شما را داشته باشد و بعضی دیگر را خیر. ممکن است در مسائل سیاسی یا عقیدتی با شما اختلاف‌نظر داشته باشد، اما فراموش نکنید که صدها خوبی و خصلت پسندیده مهم دارد.

برخی اوقات، زیربنای این خطای شناختی کمال‌گرایی است. یعنی از همسرتان توقع دارید که کامل‌ترین همسر دنیا باشد. هرچند این موضوع یک رویای شیرین است، اما در دنیای واقعی چنین چیزی امکان‌پذیر نیست. درواقع هیچ همسری کامل نیست. پس بهتر است نگرش خود را از داشتن بهترین همسر دنیا، به یک همسر مناسب و دوست‌داشتنی با ایرادات کوچک تغییر دهید.

بر روی نقاط مشترک تمرکز کنید

برای پذیرش تفاوت های فردی یکدیگر بدانید که تمامی زن و شوهرهای دنیا، تعدادی اختلاف نظر و تعدادی نقطه مشترک دارند. یکی از عواملی که سبب ارتباط عاطفی قوی بین زوجین می‌شود، تفاهم‌ها و اشتراکات است. بهتر است به‌جای تمرکز بر روی نقاط اختلاف و یا تفاوت، وقت خود را بر روی تفاهم‌ها بگذارید. در این حالت می‌توانید رابطه‌ای پایدارتر و مناسب‌تر را با همسرتان ایجاد کنید و فعالیت‌های مشترکی را در حوزه تفاهم‌هایتان شکل دهید.

دست از تغییر همسرتان بردارید

پذیرش تفاوت های فردییکی از اشتباه‌‌ترین و البته نشدنی‌ترین کارهای دنیا، تغییر دادن همسرتان است. درواقع وقتی قصد تغییر همسرتان را داشته باشید، در حال وارد شدن به یک بازی خطرناک هستید. یک بازی که ممکن است رابطه شما و همسرتان را تا مرز جدایی و یا خیانت پیش ببرد.

این بازی وقتی خطرناک‌تر می‌شود که زوجین با عصبانیت و لجبازی به یکدیگر واکنش نشان دهند. درواقع در چنین مواردی نه‌تنها تغییری حاصل نمی‌شود، بلکه شرایط بسیار وخیم‌تر و بدتر نیز خواهد شد. بعد از مدتی چشم ‌باز می‌کنید و می‌بینید نه‌تنها همسرتان آن‌گونه که شما می‌خواهید نمی‌اندیشد و رفتار نمی‌کند، بلکه میزان زیادی از نشاط و علاقه ابتدایی‌اش را در زندگی و رابطه با شما ازدست‌داده است. درواقع یکی از بزرگترین اشتباهات زوجین، تلاش برای تغییر یکدیگر است. تلاش برای تغییر همسرتان، یک خطای بزرگ و خطرناک است که در مواقعی زندگی را تا مرز جدایی پیش می‌برد. بنابراین با تمام وجود تلاش کنید که همسرتان را همان‌گونه که هست، قبول نمایید.

برخی اوقات، عدم پذیرش تفاوت های فردی به دلیل حساسیت‌های بیش از حد یکی از زوجین و یا وجود تعصب در نگرش‌ها است. هر چقدر انعطاف افراد کمتر باشد، تعصب و حساسیت آن‌ها بیشتر است. بنابراین سعی کنید از حساسیت‌ها و تعصبات خود بکاهید. همچنین بهتر است برای پذیرش تفاوت های فردی در مواردی که با یکدیگر اختلاف دارید، کمتر صحبت کنید. مثلا اگر دیدگاه‌های مذهبی یا سیاسی متفاوتی دارید، عقاید همسرتان را به چالش نکشید و یا با او در مورد اخبار روز و… تبادل اندیشه نداشته باشید. با این روش‌ها اصطکاک میان شما و همسرتان را به حداقل ممکن می‌رسد.

نوشته از ” امیر شیرین زاده “

بخشی از کتاب ” مشکلات رایج زوجین “

توضیحات بخش امیر شیرین زاده

در این دسته می توانید مقالات و نوشتارهای علمی دکتر امیر شیرین زاده را مطالعه کنید.  قابل ذکر است برای خوانش  متن نوشته های آقای دکتر امیر شیرین زاده در روزنامه های آرمان و همدلی ، به سایت اصلی روزنامه آرمان و سایت روزنامه همدلی مراجعه کنید. همچنین کتابهای ایشان در مراکز مشاوره طرف قرار داد قابل تهیه است.

دیدگاه خودتان را ارسال کنید

بارنشر کلیه عکس ها و مطالب سایت مرکز مشاوره دکتر روانشناس ، بدون دستخط رسمی، ممنوع و پیگرد قانونی حتمی خواهد داشت.