مشاوره خانواده

عشق به همسر از مهم ترین عوامل افزایش کیفیت رابطه بین زوجین

عشق به همسر یکی از مهم ترین عوامل رشد رابطه میان زوجین میباشد. چگونه همیشه عاشق همسرمان بمانیم؟ آیا می توانیم دوباره عشق را احیا کنیم ؟  چگونه مانند روزهای اول دوباره عاشق همسرم شوم ؟ اینها بخشی از سوالاتی است که نشانگر مرده شدن عشق در زندگی زوجین است. عاشق ماندن در زندگی زناشویی راحت نیست و نیازمند مجموعه اقداماتی برای احیای عشق در زندگیتان است. 

افزایش عشق به همسر با آغوش گرفتن

هر روز یک دیگر را در آغوش بگیرید و ببوسید. مهم نیست چه مدت از ازدواج‌تان می‌گذرد یا گرفتاری شغلی شما چه قدر است. هرگز برنامه مهمانی یا تفریحی را که از قبل با هم تنظیم کرده‌اید، به هم نزنید. این کار باعث می‌شود عشق به همسر در شما تقویت شود.

«یاد بگیرید همدیگر را  دوست داشته باشید نه این‌که فقط عاشق هم باشید»

عشق به همسر

فقط عاشق بودن کافی نیست، باید یکدیگر را دوست داشته باشید

یکی ازمسائل مهمی که عشق به همسر را زیاد میکند، گفتگو و صداقت داشتن در کارهاست.  علاوه بر این من و شوهرم معتقدیم: فقط عاشق هم بودن کافی نیست، بلکه باید یکدیگر را دوست داشته باشیم، از با هم بودن لذت ببریم و علایق مشترکمان را پیدا کنیم. این کارها در صورتی عملی است که شما برای شروع و انجام آن، به تشویق و تحسین همدیگر بپردازید. اجازه ندهیدهیچ مشکلی مانع احترام متقابل شما به یکدیگر شود.

اصطلاح با هم پیر شدن، به همین معناست. این واقعیت را باید پذیرفت که جسم و بدن تغییر می‌کن ولی شما باید همسر خود را به خاطر شخصیت، ویژگی‌ها و خصوصیات درونی‌اش دوست داشته باشید، نه فقط برای چهره واندام ظاهری او!

اهمیت عشق به همسر در شرایط سخت

به مرور زمان، عشق به همسر کاهش می‌یابد و گاهی اوقات شرایط سخت و ناراحت‌کننده‌ای به وجود می‌آید که دوست داشتن طرف مقابل کار دشواری است، اما با این حال شما به یک دوست و تکیه‌گاه نیاز دارید. بنابراین در چنین مواقعی حتی اگر احساس عاشقانه‌ای نسبت به همسر خود ندارید، باید او را دوست داشته باشید و از او قدردانی کنید. کمتر ازدواجی، بدون دوستی و صمیمیت بین زوج‌ها پایدار می‌ماند. من و شوهرم بهترین دوست و محبوب یکدیگر هستیم و همیشه قدر این صمیمیت را می‌دانیم.

همه ما این جمله عاشقانه «بدون تو نمی‌توانم زندگی کنم» که  معمولاً در آغاز اغلب روابط ابراز می‌شود را دوست داریم اما این جمله برای همیشه تکرار نخواهد شد و عدم تکرار آن در طول زندگی به این معنا نیست که ما دیگر به همسر خود علاقه نداریم، بلکه فقط بیانگر این نکته است که: واقعیت‌‌های دیگری وارد زندگی ما شده‌اند.
عشق واقعی تنها زمانی صورت میگیرد که در تمامی شرایط زوجین یکدیگر را دوست داشته باشند.

به همسرتان در هر وضعیتی احترام بگزارید.

یادبگیرید که همسر خود را به عنوان یک انسان دوست داشته باشید. عشق به همسر امری است که باید در تمامی لحظات صورت بگیرد. در طول زندگی عشق و علاقه شما نسبت به یکدیگر کم و زیاد می‌شود، اما احترام گذاشتن به همسرتان در لحظات خوب وبد، پشتیبان شما برای حفظ و دوام زندگی‌تان خواهد بود.

احترام گذاشتن به یکدیگر در واقع بهترین و مفیدترین راه برای تشکر و قدردانی کردن از خوبی‌های همسرتان است.

شما باید یاد بگیرید که نه فقط در مواقع شادی، بلکه در مواقعی هم که مشکلی پیش آمده و از یکدیگر ناراحت هستید، به هم احترام بگذارید.

احترام دو طرفه در رابطه

«اگر شوهرم به من احترام نمی‌گذاشت، من هرگز ۱۳ سال با او زندگی نمی‌کردم و این احترام دوطرفه است.عشق به همسر همیشه باید دو طرفه باشد. البته همیشه خصوصیات و ویژگی‌هایی در طرف مقابل وجود دارد که دوست داریم آنها را تغییر دهیم، اما من و همسرم پذیرفته‌ایم که با این اخلاقیات همدیگر زندگی کنیم. احترام متقابل این امکان را فراهم می‌سازد تا با طرف مقابل خود ارتباط برقرار کنیم و درباره مسائل صادق باشیم، حتی زمانی که آن موضوع ناراحت‌کننده باشد.

هنگامی که بحث می کنید و با موضوعی مخالف هستید، سعی کنید همواره به نظرات و احساسات طرف مقابل احترام بگذارید. به آنچه همسرتان می‌گوید کاملاً گوش دهید، به جای این که تظاهر کنید می دانید او چه می‌گوید، سوالاتی بپرسیدکه این پرسش و پاسخ شما رادر رسیدن به درکی روشن از نظرات و عقاید او یاری دهد.»

رفتار محرمانه و همراه با عشق به همسر یعنی آگاهی کامل شما از این موضوع که همواره پشتیبانی در زند‌گی دارید.

این نوع  احترام، به ایجاد و تقویت آن پشتیبانی در طول زمان کمک می‌کند. هیچ چیز به اندازه این که بدانید مورد احترام همسرتان هستید، شما را خشنود نمی‌سازد. نسبت به هم دلسوز باشید و این احساس همدلی را به زبان بیاورید.

احترام گذاشتن به همسر یعنی استفاده مکرر از بهترین روش‌های رفتاری در مقابل او. استفاده از الفاظی مانند: لطفا، از تو ممنونم، معذرت می‌خواهم، امروز چطوری؟ و … همه ما رفتاری توأم با مهربانی را از دیگران انتظار داریم، این انتظار به ویژه از همسرتان که برای تمام عمر کنارش هستید، بیش‌تر خواهد بود.

با همسرتان بخندید

تا‌آنجا که می‌توانید بخندید، به ویژه زمانی که حس می‌کنید بین شما و همسرتان فاصله افتاده است. وقتی می‌خندید، عصبانی نمی‌شوید. خنده یکی از عوامل افزایش عشق به همسر است. حتی هنگام بحث با یکدیگر، یکی از ما حرفی می‌گوید که بسیار احمقانه است و دیگری را به  خنده وا می‌دارد، این خنده می‌تواند به مجادله پایان دهد.

افزایش عشق به همسر

تاثیر شوخی و خنده در افزایش عشق به همسر

من و همسرم در روابط‌مان با هم بسیار احساس راحتی می‌کنیم. شوخی‌های شخصی و خاطرات زیاددر زندگی ما، به این معناست که می‌توانیم گفت و گوهای به ظاهر غیر عادی و عجیب و غریبی داشته باشیم، در حالی که می‌دانیم طرف مقابل در مورد چه چیزی صحبت می‌کند. برای ما داشتن احساس خوش‌طبعی و شوخی کردن مانند کالایی است که بدون پرداخت پول آن را بدست آورده‌ایم. وقتی میخندیم عشق به همسر در ما بیشتر میشود.

این امر به ما کمک می‌کند تا خلق و  خویی شاد داشته باشیم. این خلق و خوی شاد، اغلب روز خوبی را تا پایان، برای ما به ارمغان خواهد آورد. «من و همسرم همیشه بر این باور هستیم که اگر از خنده بمیریم بهتر از این است که با ناراحتی زندگی کنیم»

خنده درمان هر دردی است

خنده بهترین جواب خواهد بود و در حقیقت بهترین داروست و فرقی نمی‌کند که مشکل و عامل مشا جره، چه چیزی باشد، چون شنیدن یک جک بد، از شنیدن یک کلمه یا جمله‌ آزاردهنده بسیار آسان‌تر است.

من فکر می‌کنم خنده یکی از بهترین چیزها در جهان است. اگر بتوانید ساده و معصومانه با همسرتان رفتار کرده و دوست هم باشید، محکم‌ترین پایه‌ها را برای زندگی خود بنا ساخته‌‌اید. عشق به همسر به وسیله این روش ها بسیار محکم تر از قبل میشود.

«من می‌دانم شوهرم تنها کسی است که همیشه به لطیفه‌های من می‌خندد، همان طور که من به لطیفه‌های او می‌خندم و همین مایه تسکین و آرامش من است. فکر می‌کنم او تنها کسی است که شوخی‌هایم را می‌فهمد و می‌توانم احساساتم رابا او تقسیم کنم.

ازا ین که حداقل یک نفر در این جهان وجود دارد که کاملاً درکم می‌کند، احساس دلگرمی می‌کنم. البته ازدواج موفق از خیلی چیزها تشکیل می‌شود،‌اما خنده و شوخ‌طبعی یکی از قسمت‌های جدایی ناپذیر رابطه ماست که ما را از داشتن رابطه خشک و جدی در زندگی دور می‌نماید». عشق به همسر اصل جدانشدنی رابطه ماست.

تفریح از عوامل افزایش عشق به همسر

«ما آداب و رسوم دوران نامزدی را هنوز هم انجام می‌دهیم مانند: شام عاشقانه، صحبت طولانی، دوچرخه‌سواری، بیرون رفتن از خانه برای تفریح، رد و بدل کردن هدیه و … حتی زمانی که مناسبتی وجود نداشته باشد. این رسم‌ها، دوستی و صمیمیت ما را تقویت می‌کند. اگر شما به یک سری آداب و رسوم دوران نامزدی خود پای‌بند بمانید، عشق برای مدتی طولانی با شما خواهد بود.»

فعالیت‌‌های خارج از اتاق خواب که هر دو از آن لذت می‌برید را پیدا کنید، برای من و شوهرم رفتن به کافی شاپ از این نوع است.

قرار گذاشتن پس از ازدواج از عوامل افزایش عشق به همسر

قرار گذاشتن و سر قرار رفتن پایه وشالوده‌ای محکم درراه بزرگ دوباره به هم پیوستن است. فرقی نمی‌کند چه قدر سرتان شلوغ است، بعضی اوقات تمام کارهای تان را کنار بگذارید و بدون این‌که کفش‌تان را درآورید، وارد خانه شوید، به پرستار بچه‌ها یا کسی که به او اطمینان دارید زنگ بزنید که برای مراقبت از بچه‌ها به منزلتان بیاید بعد به همراه همسرتان به تفریح بروید و از آن لذت ببرید.

«وقتی من و شوهرم با قرار قبلی بیرون می‌رویم، لباس‌هایی را می‌پوشم که او دوست دارد، چون معتقدم این کار علاقه‌ او را  به من دو چندان می‌کند.من هم اعتقاد زیادی به عشق به همسر دارم. همسرم از این که برای داشتن ساعاتی شاد و خودمانی تلاش می‌کنم لذت می‌برد، بنابراین سعی می‌کنم رفتارم درشب‌های ملاقات این گونه باشد.

«اگر این ملاقات شبانه هر هفته اتفاق نیفتد، سعی می‌کنیم هر موقع که بتوانیم، زمان مشخصی را برای با هم بودن تنظیم کنیم. چیزهای زیادی باعث تداوم و حفظ زندگی زناشویی می‌شود که ما نباید آنها را در زندگی روزمره فراموش‌ کنیم.»

رفتار پرشور و حرارت و تاثیر آن در عشق به همسر

اگر امکان دارد هر روز ساعتی را برای کنار هم بودن، در نظر بگیرید حتی اگر شده پانزده دقیقه قبل از خواب باشد. این کار می‌تواند شادی و نشاط زیادی به همراه داشته باشد و توانایی عشق ورزیدن به همسر را در شما افزایش دهد. روی بالش هم یادداشتی قرار دهید، این روش مهیجی است، از این طریق می‌توان یک شب به یادماندنی را در کنار یکدیگر سپری کرد. البته پس از آن دوش گرفتن را فراموش نکنید.

با وجود مشغله زیاد، من و همسرم همیشه زمانی را برای انجام یک حرکت جزئی پیدا می‌کنیم مثل: یک لبخند، یک تماس، بوسیدن سریع و اگر در یک اتاق باشیم او مرا به آغوش می‌کشد و به این مسئله به این جهت اهمیت می‌دهد که حس نزدیکی در ما بوجود می‌آورد و ارتباطی عمیق بین ما ایجاد می‌‌کند.

هر روز یکدیگر را ببوسید و در آغوش بگیرید و این کار را با محبت انجام دهید، زیرا باعث می‌شود رابطه  شما پربار شده و هر دو طرف احساس عشق کنید.

رفتارهای محبت آمیز ناگهانی و بدون دلیل داشته باشید

در بعضی از ساعات روز فقط برای گفتن دوستت دارم به یکدیگر زنگ بزنید. برای هم نامه‌‌های عاشقانه بفرستید و همیشه هنگامی که همسرتان از سر کار به خانه برمی‌گردد با مهربانی و محبت به او خوش‌آمد بگویید.

«با این‌که نه سال از ازدواج من و همسرم می‌گذرد اما هنوز سرشار از احساس و با قلبی جوان در کنار هم زندگی می‌کنیم»

زمانی را با هم بیرون می‌رویم، هنگام رانندگی آهنگ های احمقانه می‌خوانیم. ما یک «اتاق عاشقانه» هم در منزل‌مان داریم که مانند اتاق هتل آن را تزئین کرده‌ایم و با یک یخچال و یک تلویزیون کاملش کردیم. هنگامی که در اتاق را می‌بندیم احساس می‌کنیم قط ما دو نفر در این دنیا وجود داریم. در این اتاق یک حمام داغ هم داریم که اواخر شب، زیر نور ماه با عشق در آب فرو می‌رویم. عشق به همسر در ما موج میزند.

به وجود آوردن روتین در رابطه

خوردن صبحانه در تخت‌خواب در روزهای جمعه سنتی است که از ابتدای زندگی‌مان شروع شد و تا حالا آن را نگه داشته‌ایم و بهترین راهی است که بتوانیم بعد از یک هفته پرمشغله و خسته کننده، به یک احساس خوبی برسیم و نیز روش فوق‌العاده‌ای برای شروع تعطیلات است.

در یکی از شب‌های عید شوهرم مرا به یک هتل برد که بسیار غافلگیر شدم و از آن به بعد ما آن را به عنوان یک سنت قرار دادیم وهر سال به همان مکان و همان اتاق می‌رویم. این همان چیزی است که همیشه منتظرش بودیم چون به ما این اجازه را می‌دهد که خودمان را برای هم لوس کنیم.

«هر سال در روز تولدم، ما دو روز وسط هفته را مرخصی می‌گیریم و از  خانه به مکانی عاشقانه می‌رویم و یک اتاق با حمامی داغ اجاره می‌کنیم، حتی اگر هتل یک اتاق داشته باشد، باز هم آن را اجاره می‌کنیم چرا که با این کار فرصتی پیش می‌آید تا بتوانیم انرژی تازه‌ای به دست آوریم، یا به قولی باطری‌هایمان را دوباره شارژ کنیم»

نگه داشتن خاطرات خوب با همسر

بعضی از دوستان به ما آلبوم زیبایی از مجموعه عکس‌های مختلف هدیه دادند، این عکس‌ها بیانگر خاطراتی از داستان زندگی هستند که شما می‌توانید سیر زندگی خود را به وضوح در آن مشاهده کنید. چون به شما می‌گوید که هر سال در سالگرد ازدواجتان با یکدیگر عکس بگیرید و آن را داخل آلبوم قرار دهید سپس بعد از چند سال زندگی مشترک، وقتی به آن نگاه می‌کنید تغییر و تحولاتی را که با هم تجربه کردید، به خوبی خواهید دید.

من سنت‌ها را دوست دارم، ولی چون خانواده‌ام زیاد به این مسئله عمل نمی‌کردند تصمیم گرفتم زمانی که ازدواج کردم این رسوم را اجرا کنم به عنوان مثال در اولین سالگرد ازدواجمان، شوهرم را غافلگیر کردم، هنگام شام به او یک دفتر خاطرات دادم که در آن با نقاشی‌های احمقانه و جالب، خاطرات یک سال کنار هم بودن را به تصویر کشیده بودم، این کار شروع خوبی بود تازمینه‌ای ا یجاد شود تا هریک از ما مهم‌ترین خاطرات هر سال را به آن دفتر اضافه کنیم و در هنگام صرف شام سالگرد ازدواج، آن را می‌خوانیم، همیشه یک شاخه گل رز قرمز نیز به این کلکسیون اضافه می‌شود. عشق به همسر از طریق این روش ها در ما افزایش یافت.

هیچ کدام از ما اصراری به خریدن کادوهای گران‌قیمت نداریم و من از این بابت خوشحالم چون هیچ چیز قابل مقایسه با سنتی که در این روز خاص به وجود آورده‌ایم نخواهد بود.

اختلافات گذشته را با کمک یک مشاور خانواده حل کنید. 

برای افزایش عشق به همسر بهتر است خودتان را فریب ندهید. تا زمانی که اختلافات گذشته را با همسرتان حل نکنید، نمی توانید رابطه ای بر مبنای عشق واقعی برقرار کنید. در واقع تا زمانی که دلتان از همسرتان و همسرتان از شما صاف نشود، راه به جایی نخواهید برد. بسیاری از احتلافاتی که در زندگی زوجین رخ می دهد، کاملاً قابل حل شدن است. همچنین اگر در رابطه با همسرتان رفتار اشتباهی داشته اید، با یک روانشناس سعی کنید این موضوع را برای او حل کنید و یا رفتارهای بهبود بخش زوجین را فرا بگیرید. هر چه باش همسرتان است و حالا که قرار است عمری با او زندگی کنید، بهتر است مشکلاتتان را از ریشه حل کنید. 

2/5 - (1 امتیاز)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن