روانشناسی موفقیت و مثبت گرا

نکات ضروری سخنرانی و فن بیان | نکات سخنوری چیست ؟

نکات ضروری برای سخنرانی و فن بیان چیست ؟ چگونه سخنوری خوبی داشته باشیم ؟

شکی نیست که فن بیان و سخنوری نقش بسیار پر رنگی را در موفقیت ایفا می کند. در مواردی برخی از افراد به وسیله مهارت سخنوری خود توانسته اند تا عده زیادی را در مورد فعالیت های خود مجاب کنند. برای نمونه هیتلر، برای پیشبرد اهداف خود ار سخنرانی استفاده می کرد. در این مقاله قصد داریم که شش نکته ضروری را پیرامون سخنوری و فن بیان توضیح دهیم. سعی کنید از این پس این نکات را رعایت کنید. رعایت این نکات در قدرت مجاب کردن دیگران بسیار نقش دارد.

دقیقاً بدانید در مورد چه چیزی می خواهید سخنوری کنید.

آیا تا به حال در جلسه سخنرانی شرکت کرده اید، که سخنور و یا گوینده، در هر لحظه محور صحبت را تغییر می دهد. برخی از سخنوران از عرفان شروع می کنند و به سیاست می رسند! این یکی از خطاهای رایج فن بیان و سخنوری است. در واقع شما دقیقاً باید بدانید که در چه موردی قصد صحبت دارید. محور سخنوری شما چیست؟ قصد دارید چه مواردی را بیان کنید و چه مواردی را بیان نکنید. 

زمان سخنرانی را رعایت کنید.

خطاهای رایج در سخنرانی و فن بیانمخاطبین شما از قبل باید بدانند که سخنرانی از چه زمانی آغاز و در چه زمانی پایان می یابد. ممکن است برخی از مخاطبان شما برنامه دیگری داشته باشند و مایل نباشند که بیش از زمان مطرح شده در جلسه سخنرانی شما باقی بمانند. سعی کنید صحبت های خود را از نظر زمانی دسته بندی کنید و تا جایی که می توانید به زمان شروع و پایان سخنوری خود پایبند باشید.

بر روی صحنه اجرا (استیج) حرکت کنید.

گاهی از اوقات، سالن سخنرانی بزرگ است و یا در یک کلاس دانشگاهی مشغول کنفرانس هستید، در این شرایط می توانید هر از چند گاهی، چند قدمی جابجا شوید. اینکار کمک می کند که مخاطبان شما تمرکز خود را حفظ کنند. همچنین با تغییر جایگاه خود از سمتی به سمت دیگر، چشمان مخاطبان را با خود همراه می کنید و کمک می کنید تا تمام اعضای حاضر در کلاس یا سالن، با شما ارتباط برقرار کنند. 

سخنران ، لباس مناسب می پوشد.

لباس مناسب را فراموش نکنید. لباس نقش بسیار زیادی در جلب افراد دارد. تحقیقات دانشگاه ییل نشان می دهد که بیش از هفتاد درصد قضاوت دیگران از شما، در چند ثانیه شکل می گیرد. اولین چیزی که این هفتاد درصد را شکل می دهد، سبک پوشش شماست. هر چند گفتار هم در درجه دوم جایگاه قرار دارد. در واقع سخنور خوب کسی است که بتواند، بالاترین جلب توجه را به خود جلب کند. هر چقدر به یک سخنران بیشتر توجه شود، توانایی بالاتری برای القا مفاهیم و یا آموزش خواهد داشت. 

همچنین اهمیت رنگ ها را در انتخاب لباس نادیده نگیرید. اگر مخاطبین شما افرادی مذهبی و رسمی هستند، بهتر است از رنگ های تیره و یارسمی مانند قهوه ای، سرمه ای، مشکی و … استفاده کنید. اگر مخاطبان شما افرادی جوان هستند و یا از یک شرکت تجاری غیرانتفاعی بهره می جویید لازم است از رنگ های شادتر و یا لباس فرم پیشنهادی طراحان استفاده کنید.

فن بیان همراه با آرامش و شمرده است

برخی از افراد وقتی دچار استرس می شوند، زنجیره ای از واکنش های فیزیولوژیک در آنها ایجاد می شود. برای مثال صدای آنها می لرزد، پیشانیشان عرق می کند. رنگ صورتشان برافروخته می شود و …. . یکی از این واکنش های فیزیولوژیک، تغییر سرعت صحبت کردن است. سخنوری که تند و با عجله صحبت می کند، استرس و یا بی مهارتی خود را نشان می دهد. تند و با عجله صحبت کردن، دو ایراد اساسی دارد. یکی آنکه شنوندگان، به استرس سخنران پی می برند و دیگر آنکه این استرس به شنوندگان نیز منتقل می شود و قدرت برداشت آنها را کاهش می دهد.

همچنین باید در نظر گرفت که برخی از افراد توانایی تحلیل خیلی سریع را ندارند. این بدان معنی است که سریع صحبت کردن سخنران، درک مطلب توسط آنها را کاهش می دهد.

سخنران خوب ، شنوندگان خود را بررسی می کند.

مخاطب سخنرانی شما افرادی نسبتاً مشخص هستند. همیشه سعی کنید شرایط آنها را در نظر بگیرید. سطح سواد حضار، در درک آنها موثر است. بنابر این سعی کنید با توجه به مخاطبان خود سخن بگویید. رضایت شنوندگان شما، اولین هدف سخنوری است. برای نمونه اگر قصد دارید در همایش سالانه یک بانک سخن بگویید، باید در نظر بگیرید که تقریباً تمامی افراد در جمع، حداقل تحصیلات لیسانس را دارا هستند و یا در یکی از رشته های حسابداری، کامپیوتر و یا ریاضی می باشند. هر چند ممکن است برخی از افراد شامل این شرایط نباشند، اما بهتر است سخنرانی خود را بر مبنای اکثریت برنامه ریزی کنید.

همچنین پیشنهاد می شود مقاله ” ۴ اشتباه در فن بیان و سخنوری ” را نیز مطالعه کنید.

Rate this post
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن