روانشناسی کودک و نوجوان

مادر و اولین پریود (عادت ماهیانه) دختر نوجوان

پریود و عادت ماهیانه برای بسیاری از خانوم‌ها یک امر غیر طبیعی و شرم‌آور قلمداد می‌شود. پیش از این در مقاله «اولین پریود یا عادت ماهیانه دخترانه» به نکاتی در این خصوص اشاره کردیم. به نوعی می‌توان این مقاله را قسمت دوم مقاله مذکور دانست. 

اولین‌ها در ذهن انسان پایداری زیادی دارد. شاید بسیاری از ما، اولین معلم دبستان خود را به یاد داشته باشیم، اولین اتومبیلی که خریدیم را بدانیم و حتی پلاک آن را نیز حفظ باشیم! اینها همه نشان می‌دهد که اولین‌ها در ذهن انسان پایداری زیادی دارد و چگونگی ثبت آن نقش مهمی را ایفا می‌کند. 

تقریباً در تمامی مقالات روانشناسی، سن نوجوانی با بحران بلوغ همراه است. هر چند برای برخی از افراد، دوره پر تلاطم و مشکل‌سازی نیست، اما در واقعیت بلوغ جنسی یکی از ویژگی‌های بارز نوجوانی است که در صورت عدم آگاهی و آموزش کافی، فرد را دچار بحران و مشکلاتی می‌کند.

در مقایسه دختران نوجوان و پسران نوجوان، می‌توان ذکر کرد که بلوغ جنسی دختران، پیچیدگی‌های بیشتری دارد. برای همین آموزش بیشتر و همینطور حمایت مادر را نیاز دارد. یکی از بخش‌های چالشی دوران بلوغ نوجوانان دختر، موضوع پریود است. 

مادران نقش بسیار پررنگی در جلوگیری از احساسات منفی نسبت به پریود و عادات ماهیانه دارندآگاهی، آموزش، امنیت در خصوص پریود ( عادت ماهیانه )

این سه آ را هرگز فراموش نکنید. تا می‌توانید در مورد بلوغ با نوجوانتان صحبت کنید. هیچ لزومی به خجالت و مخفی کاری نیست. چه خوشتان بیاید و چه نیاید او با پریود و عادت ماهیانه روبرو خواهد شد. پس بهتر است پیش از وقوع چنین مسائلی، آگاهی لازم را کسب کند. سعی کنید در یک محیط دوستان و دو نفره، با او در مورد علائم اولیه بلوغ مانند رشد موهای زائد، رشد سینه ها، تغییرات خلقی، تغییر بوی بدن، تغییر رنگ و بوی اندام های جنسی و … صحبت کنید. 

چگونه در خصوص پریود ( عادت ماهیانه ) آموزش دهم؟

از انجایی که پریود یک موضوع جنسی زنانه است، لازم است تا مادر با دختر نوجوان در این خصوص صحبت کند. اگر به هر دلیلی، مادر وجود نداشت، یک بزرگتر خانوم که از نظر رابطه عاطفی با نوجوان نزدیک تر است صحبت کند. 

خجالت را کنار بگذارید و در خصوص ویژگی های بدن زنانه صحبت کنید. اینکار را با محوریت عادت ماهیانه و پریود انجام دهید. اگر احساس کردید که نوجوان شما در خصوص مسائل جنسی سوالات و یا ابهاماتی دارد، با رعایت ادب و احترام، نکات ضروری را توضیح دهید. 

نوار بهداشتی وسیله ای شرم آور !

در مورد نوار بهداشتی و چگونگی رعایت بهداشت در دوران قاعدگی صحبت کنید. به او بگویید که پریود به معنای بد بودن او نیست و لزومی به احساس انزجار و یا نفرت از جسمش وجود ندارد. 

می توانید اولین بسته نوار بهداشتی را شما به او بدهید. طرز استفاده از نوار بهداشتی و چگونگی چسباندن نوار بهداشتی را اموزش دهید. همچنین می توانید با هم به خرید نوار بهداشتی بروید تا بداند که لزومی به خجالت کشیدن از یک ویژگی طبیعی جسمی نیست.

اگر بخواهم در مورد ” آ ” اخر هم صحبت کنم باید عنوان کنم که همیشه در دسترس نوجوانتان باشید تا سوالاتش را از شما بپرسد. ذهن کنجکاو در دوران نوجوانی بسیار مهم است. نوجوان به دنبال سوالات جنسی خود خواهد بود و چه بهتر که از یک منبع شناخته شده و امن مانند مادر استفاده کند. البته ذکر این نکته ضروری است که در زمان آموزش و آگاهی، فرزند شما خجالت خواهد کشید، اما لزومی به نگرانی نیست. سعی کنید تا جای ممکن شرایطی امن را برای او فراهم کنید تا در صورت داشتن سوال و یا مشکلی، به شما مراجعه کند.

نکته بسیار مهم: آموزش هیچ مغایرتی با مبانی اسلام ندارد. همچنین آموزش سبب از بین رفتن شرم و حیا مابین والدین و فرزند نوجوان نمی شود. ناآگاهی بسیار خطرناک تر از ترس از دانایی است.

همچنین پیشنهاد می کنیم مقاله ” اولین پریود یا عادت ماهیانه دختران ” را نیز مطالعه کنید.

با تشکر

این مقاله به قلم دکتر سمیه عابدینی نگارش شده است.

3.7/5 - (3 امتیاز)
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن