مرکز مشاوره | دکتر روانشناس

مرکز مشاوره | دکتر روانشناس

پنج شنبه, ۲ فروردین ۱۳۹۷

نظریه اریک فروم (Erich Fromm)، قسمت دوم

نظریه اریک فروم (Erich fromm)نظریه اریک فروم (Erich Fromm) یکی از تاثیرگزارترین نظریه های روانشناسی و روانکاوی است. اما قبل پرداختن به نظریه اریک فروم، بهتر است زندگی نامه اریک فروم را در اینجا بخوانید. زندگی اریک فروم، به طور محسوسی بر نظریه او اثر گذاشته است. همچنین قابل ذکر است که نظریه اریک فروم ، اثرات بسیاری را در جامعه شناسی، تاریخ، فلسفه بر جای گذاشت.

بهترین کار برای بررسی نظریه اریک فروم، مطالعه کتابها و نوشتارهای او است.اریک فروم در اولین کتاب خود که در سال ۱۹۴۱ منتشر شد. هسته مرکزی نظریه خود را برای مردم توضیح می دهد. این کتاب گریز از آزادی نام دارد. نظریه اریک فروم ،در این کتاب با ذکر مثال هایی از تاریخ تمدن غرب آغاز می شود. او در ابتدا به تفاوت انسان با حیوان می پردازد و ذکر می کند که انسانها بر خلاف حیوانات، از غریزه های زیستی قوی که رفتارشان را کنترل کنند برخوردار نیستند.

او معتقد است که بیشترین تفاوت های انسان و حیوان در سطح هوشیاری، قدرت یادگیری، تخیل و توانایی غلبه بر طبیعت است. فروم ذکر می کند که انسان با این توانایی ها از طبیعت خود را جدا کرد و به نوعی با آنکه در معرض قوانین طبیعی قرار دارد اما پا را از طبیعت فراتر نهاد و از اسارت آن خارج شد. در واقع انسان کمتر اسیر طبیعت است اما مجبور به پیروی از قوانین طبیعی است.

این خروج از اسارت، سبب در به دری، انزوا، بیگانگی، پوچی و عدم تعلق پذیری در انسان شده است و برای همین، انسانهای ادوار گذشته با مناسک های قومی و مذهبی، سعی در احیا حس تعلق پذیری، امنیت و … داشته اند. آنها مذاهب یا مناسکی قومی ابداع کردند که پیوند با طبیعت داشت مانند آتش، خورشید، گیاهان و حیوانات . انسانهای گذشته سعی کردند به وسیله همین مناسک و مذاهب به حس امنیت، تعلق پذیری و هویت برسند. در واقع در نظریه اریک فروم ، پیدایش آیین های قومی، اجتماعی و مذهبی، ناشی از همین موارد است.

از آنجایی که انسانها رشد و تفکر می کنند، پس از مدتی بر علیه قوانین قومی و گروهی قیام کرده و سعی کردند از آنها فراتر روند. همین موضوع سبب قیام های متعدد، پیدایش مذاهب و مناسبات مختلف شد. در واقع در این گروهها جنگی بین در بند بودن آداب و سنن و آزاد شدن از آنها در جریان بود. و هر چقدر که تاریخ به سمت فردیت، به جای تعلق پذیری و گروه گرایی پیش می رود، افراد بیشتر دچار بیگانگی، پوچی و سایر مصائب می شوند.

فروم معتقد است این فرآیند تا قرن ۱۶ به همین صورت پیش می رود. چرا که تا پیش از قرن ۱۶ ، بسیاری از مشاغل از پدر به پسر به ارث می رسید. افراد طبقه اجتماعی مشخصی داشتند. بر روی زمین های کشاورزی که متعلق به اربابان بود کار می کردند و عادات لباس پوشیدن ناچیزی وجود داشت. ( به نوعی انسانها را تا قبل از قرن ۱۶ در بند تصور می کند.) او معتقد است، قرون وسطی ( ۴۰۰ تا ۱۴۰۰ بعد از میلاد ) آخرین دوره ثبات ، امنیت، و تعلق پذیری در انسان است.

اما از قرن ۱۶ به بعد و با پیدایش رنسانس و اصلاح پروتستان، این نظام اجتماعی دچار تغییرات کلی می شود. اینجاست که انسان به آزادی بیشتری دست پیدا می کند و به همان نسبت هم بیشتر دچار پوچی، ناامیدی، تنهایی و از خود بیگانگی می شود. برعکس هر چقدر انسانها آزادی کمتری داشته باشند، احساس تعلق پذیر بودن و امنیت بالاتری خواهند داشت. نظریه اریک فروم ،  عنوان می کند که قرن حاضر، بیشترین آزادی را برای انسان به ارمغان آورده است و به همان نسبت به ناامیدی، پوچی، بیگانگی و تنهایی او نیز افزوده است.

این کلیت نظریه اریک فروم می باشد. او همچنین در نظریه خود به مکانیزم های روانی و یا دفاعی افراد اشاره می کند که در این مبحث نمی گنجد. اما اگر مایل هستید در این خصوص بدانید، می توانید قسمت سوم این مقاله به نام، اریک فروم و مکانیسم دفاعی و مکانسیم روانی را در اینجا مطالعه کنید.

امیر شیرین زاده ، روانشناس و درمانگر شناختی

دیدگاه خودتان را ارسال کنید

بارنشر کلیه عکس ها و مطالب سایت مرکز مشاوره دکتر روانشناس ، بدون دستخط رسمی، ممنوع و پیگرد قانونی حتمی خواهد داشت.