مرکز مشاوره و کلینیک روانشناسی دکتر روانشناس

مرکز مشاوره و کلینیک روانشناسی دکتر روانشناس

چهارشنبه, ۲۴ مرداد ۱۳۹۷

ملاک های ظاهری غلط در ازدواج

ملاک های ظاهری غلط در ازدواج آن دسته از ملاک ها و یا معیار هایی هستند که بدون تفکر و تنها از روی ظاهر باعث می شوند تا انتخاب هایمان را انجام دهیم. همانطور که در مطلب ” معیار های اشتباه انتخاب همسر ” مطرح شد، ملاک های ظاهری غلط در ازدواج  نیز از مباحثی است که باید قبل از ازدواج از آن آگاهی کامل بدست بیاورید. چرا که انتخاب همسر از مهمترین انتخاب‌های زندگی می باشد و باید آگاه باشید تا این انتخاب به اشتباه از ملاک های ظاهری غلط در ازدواج صورت نگیرد. در این مطلب به رایج ترین ملاک های ظاهری غلط در ازدواج می پردازیم.

زیبایی

ملاک های ظاهری غلط در ازدواج بدون شک زیبایی برای همگان جذاب و دوست‌داشتنی است، خدا هم زیباست و زیبایی‌ها را دوست دارد. هیچ کس از زیبایی گریزان نیست. اما برای بعضی افراد زیبایی‌خواهی تا حدی است که برای رسیدن به آن دست به کارهای ریسک‌پذیر از جمله جراحی‌های پرهزینه و خطرناک می‌زنند. مدل‌های مختلف مو و آرایش‌های متنوع را امتحان می‌کنند، به باشگاه‌های بدنسازی می‌روند، آرایشگاه‌های معتبر را انتخاب می‌کنند و شاید افرادی باشند که بیشتر درآمد خود را صرف زیباسازی می‌کنند اما آیا زیبایی در ازدواج ملاک قطعی و قدرتمندی است و یا از ملاک های ظاهری غلط در ازدواج است ؟ نقش زیبایی در انتخاب همسر می‌تواند در حد معقول و منطقی جزو یکی از ملاک‌ها باشد اما وقتی نقش زیبایی در انتخاب، بیش از حد پررنگ باشد دردسرها آغاز می‌شود. چرا از ملاک های ظاهری غلط در ازدواج است ؟ بسیاری از افرادی که برای طلاق به دادگاه‌ها مراجعه می‌کنند و یا از زندگی خود ناراضی هستند برای ازدواج بیش از هر چیز به مساله زیبایی اهمیت داده‌اند. مثلاً وقتی از دختر خانمی می‌پرسیم ملاک شما برای انتخاب همسر چیست؟ می‌گوید زیبا باشد! هر چه بود اشکال ندارد!!! یا برعکس وقتی از آقا پسری این سؤال پرسیده می‌شود می‌گوید: زیبا باشدا بقیه چیزهایش درست می‌شود !!

این ملاک و معیار به‌طور حتم ملاک معتبری برای انتخاب همسر نیست و از ملاک های ظاهری غلط در ازدواج محسوب می شود، مگر اینکه فرد واقعاً بخواهد تمام معیارهای دیگر را فدای زیبایی کند.

قبل از انتخاب همسر باید ملاک‌هایتان را اولویت‌بندی کنید. با اینکه زیبایی از اهمیت زیادی برخوردار است اما باید به دقت به این مساله فکر کرد که چه چیزهایی هست که برایتان از زیبایی اهمیت بیشتری دارد؟ چه معیارهایی را حاضرید برای زیبایی فدا کنید و بالعکس چه معیارهایی وجود دارند که به هیچ وجه حاضر نیستید از آنها بگذرید؟! زیبایی امری نسبی است و قیافه ظاهر زوجین بعد از مدتی برای همدیگر شکل عادی به خود می‌گیرد.

باید از خود این سؤال را بپرسید که اگر این فرد این همه زیبا نبود باز هم او را انسان خوبی می‌دانستید؟ اگر بله، پس می‌توانید برای انتخاب ازدواج روی آن شخص فکر کنید.

زیبایی درست است که اهمیت زیادی دارد ولی این نکته را باید در نظر داشت که ویژگی‌های منفی شخصیتی اگر در فردی که دارای زیبایی‌های فوق‌العاده‌ای هم هست، باشد به زودی باعث خستگی و دل‌زدگی شریک زندگی‌اش می‌شود. به حدی که زیبایی فرد، دیگر به چشمش نمی‌آید.

دلیل دیگر که ثابت می کند از ملاک های ظاهری غلط در ازدواج می باشد این است چنانچه شما، فرد زیبایی که به عنوان همسر انتخاب کرده‌اید تقریباً در یک سطح نباشید این امکان وجود دارد که همین مساله خودش منشأ اختلاف شود و مثلاً نگاه‌های سنگین دیگران نسبت به همسر شما را آزرده کند. همچنین ممکن است فرد زیبا مدام زیباییش را به رخ شما بکشد و حتی گاهی عنوان کند که لیاقتش بیشتر از اینها است یا اینکه در اثر غرور کاذب، خود را بسیار بالاتر از شما بداند و بعد از ازدواج بنای ناسازگاری گذاشته و حس کند زیبایی و جوانی‌اش در زندگی با شما پایمال خواهد شد. پس بهتر است دختر و پسر از نظر زیبایی اختلاف فاحشی با یکدیگر نداشته باشند. پس در صورتی که بخواهید صرفاً به خاطر زیبایی فردی او را به همسری برگزینید و عوامل دیگر را نادیده بگیرید ممکن است در تله ملاک های ظاهری غلط در ازدواج گیر بیفتید.

مانکن و مدل‌خواهی

ملاک های ظاهری غلط در ازدواج در بحث زیبایی از ملاک های ظاهری غلط در ازدواج این مساله نیز مطرح است که گاهی جوانان یک مدل یا مانکن با خواننده با یک ورزشکار محبوب را در نظر دارند و آن را ملاک ازدواج خود قرار می‌دهند.

موج عظیمی از اطلاعات که از سراسر دنیا در رسانه‌های اجتماعی بین مردان و زنان رد و بدل می‌شود ناخودآگاه بحث مقایسه پیش می‌آید و انتظارات را در مورد انتخاب همسر به همان میزان بالا می‌برد.

به عنوان مثال مردی که یک هنرپیشه با خواننده زن زیبا و کاملی را که شغلش ایجاب می‌کند به بهترین شکل ممکن در انظار عمومی حاضر شود به عنوان یک معیا که از ملاک های ظاهری غلط در ازدواج است، برمی‌گزیند. انتظار او آن است که دختری را برای ازدواج انتخاب کند که بسیار شبیه به آن خواننده یا هنرپیشه باشد. این مساله مشکلاتی را هم به همراه خواهد داشت یا اینکه دختر جوانی که در رسانه‌های اجتماعی مجذوب رابطه‌های رمانتیک و عاشقانه زوجی عاشق می‌شود که مرد از چهره و اندامی جذاب برخوردار است و برای زن مورد علاقه‌اش کارهای خارق‌العاده انجام می‌دهد و با عشق سرشارش مدام معشوقه‌اش را هیجان‌زده می‌کند به عشق او تمام خطرات را به جان می‌خرد و برای بدست آوردنش سختی‌های زیادی می‌کشد و در نهایت زندگی بسیار زیبا و دوست‌داشتنی برای زن مورد علاقه‌اش فراهم می‌کند. چنین دختری که ملاک خود را آن هنرپیشه مرد جذاب قرار می‌دهد انتظار دارد رفتارها و کارهایی را که آن هنرپیشه در مورد معشوقه‌اش انجام می‌داد، همسر او هم در آینده، انجام دهد. پس ملاک خود را برای انتخاب، اندام و چهره آن هنرپیشه قرار می‌دهد که در اینجا از جمله مشکلاتی که ممکن است ایجاد شود این است که بر فرض تا سنین بالا نتوانند چنین فردی با آن مشخصات را بیابند آیا باید تا ابد منتظر بمانند و یا دچار افسردگی و مشکل اعتماد به نفس شوند؟ بر فرض که توانستند فردی شبیه به فرد مورد نظر را بیابند، آیا او هم آنها را خواهد پسندید؟ آیا او شرایط ازدواج دارد؟ آیا از نظر شخصیتی و اخلاقی مورد تأیید واقع خواهد شد؟ بهتر است جوانان در این موارد عقل و منطق را به کار گیرند و این موضوع را در نظر داشته باشند که یک مدل یا یک هنرپیشه به دلیل اقتضای شغلی لازم است همیشه در بهترین حالت و باشد و این دلیل قانع‌کننده‌ای نیست که اگر یک هنرپیشه در یک فیلم نقش یک عاشق دلباخته را بازی می‌کند پس در زندگی واقعی هم همه مردان باید آن گونه باشند یا یک زن خواننده که از تمام زوایا، دل‌فریب و جذاب است به اقتضای شغلش لازم است همواره جذاب و جوان به نظر برسد. در صورتی که ازدواج فقط دارا بودن این ملاک‌ها نیست بلکه مسائل مهم‌تری هست که باید به آنها دقت و توجه شود. ضمناً غالباً این ملاک های ظاهری غلط در ازدواج می تواند فرد را در دنیای خیالی سوق داده و آخرالامر ممکن است به افسردگی و دیگر بیماری‌های روحی روانی مبتلا نماید.

همچنین دختر و پسری که به دنبال مدل و مانکن برای ازدواج هستند باید ویژگی‌های خودشان را هم در نظر داشته باشند و ملاک خود را در یک کفه ترازو و ویژگی‌های خود را هم در طرف دیگر قرار دهند. بهتر است که هر دو تقریباً در یک راستا باشند تا مشکلات و اختلافات بعدی ایجاد نشود.

موقعیت اجتماعی یا ثروت

ملاک های ظاهری غلط در ازدواج از دیگر ملاک های ظاهری غلط در ازدواج هنگامی است که عناوین و موقعیت‌های چشمگیر و یا ثروت یک شخص به شدت احتمال اشتباه در انتخاب همسر را افزایش می‌دهد. موقعیت‌های چشمگیر و پایگاه‌های خاص اجتماعی به راحتی می‌توانند سایر خصوصیات فرد را تحت تأثیر قرار دهند و چشم و گوش و عقل و منطق ما را روی بسیاری از مسائل ببندند. مثلاً پسر یا دختری که دارای فلان جایگاه اجتماعی است یا فرزند فلان شخص که بسیار مطرح و صاحب‌نام است می‌باشد. باعث می‌شود ملاک‌های دیگر نادیده گرفته شوندو تنها ملاک های ظاهری غلط در ازدواج بر روی شما تاثیر بگذارد. شما می‌توانید فردی را که فرزند یک قاضی یا یک تاجر مشهور یا فردی را که دارای یک جایگاه سیاسی مهم است، برای ازدواج انتخاب نکنید زیرا ملاک‌های شما متفاوت است. هرچند که ممکن است همه به شما بگویند که شانس بزرگی در زندگی آورده‌اید و یا اگر موافق نباشید و بگویید آن فرد ملاک‌های مورد نظر مرا ندارد و او را انتخاب نکنید با شماتت و سرزنش اطرافیان مواجه شوید و ممکن است حتی شما را احمق بدانند که به شانسی که به شما رو کرده دست رد می‌زنید. در واقع نباید حرف و انتقاد دیگران باعث شود علی‌رغم میل باطنی‌تان به ازدواجی که با ملاک های ظاهری غلط در ازدواج است تن دهید.

درست است که جایگاه اجتماعی و موقعیت‌های چشمگیر برای انتخاب همسر دارای اهمیت است اما نه اینکه تنها ملاک ما باشد. همه معیارها و املاک‌ها را باید بنا به اولویت سنجید و سپس تصمیم مورد نظر را گرفت. به این شکل که با توجه به نیازهای خود ملاک‌هایتان را دسته‌بندی کرده و به ترتیب در مورد شخص مورد نظر بررسی کنید. اگر ملاک‌های مهمی را که شما مد نظر دارید داشت می‌توانید وارد مرحله شناخت و آشنایی شوید نه اینکه با مشاهده موقعیت و جایگاه و ثروت وی بدون در نظر گرفتن مسائل دیگر انتخاب خود را به سرعت با ملاک های ظاهری غلط در ازدواج انجام دهید.

توضیحات بخش امیر شیرین زاده

در این دسته می توانید مقالات و نوشتارهای علمی دکتر امیر شیرین زاده را مطالعه کنید.  قابل ذکر است برای خوانش  متن نوشته های آقای دکتر امیر شیرین زاده در روزنامه های آرمان و همدلی ، به سایت اصلی روزنامه آرمان و سایت روزنامه همدلی مراجعه کنید. همچنین کتابهای ایشان در مراکز مشاوره طرف قرار داد قابل تهیه است.

دیدگاه خودتان را ارسال کنید