مرکز مشاوره و کلینیک روانشناسی دکتر روانشناس

مرکز مشاوره و کلینیک روانشناسی دکتر روانشناس

چهارشنبه, ۲۴ مرداد ۱۳۹۷

مقایسه کردن در روابط چه تاثیراتی دارد

مقایسه کردن در روابط میتواند تاثیراتی بر روی زندگی مشترک بگذارد که شاید در نظر شما آن چنان که باید بارز و مهم نباشد. بر روی کره زمین هفت میلیارد انسان زندگی می‌کنند که هیچ‌ کدام صد در صد شبیه به هم نیستند. درواقع هیچ اثرانگشتی در جهان پیدا نمی‌شود که با اثر انگشت دیگری یکسان باشد. همچنین تحقیقات جدید نشان می‌دهد که نه‌تنها هیچ اثر انگشتی مانند هم نیست، بلکه هیچ دو قرنیه چشمی، هیچ فرم گوش و هیچ بوی بدنی نیز تکراری نیست. این موارد نشان‌دهنده این است که هرکدام از ما در وجودمان ژنتیک متفاوتی داریم. هرکدام از ما در محیط مختلفی رشد کرده‌ایم و تحت تأثیر فرهنگ متفاوتی بوده‌ایم. امیال و آرزوهای منحصر به‌فردی داریم و هیچ‌ کدام از ما مانند دیگری نیستیم.

مقایسه کردن در روابطدر واقع تنها مقایسه‌ای که مثبت و مجاز قلمداد می‌شود، مقایسه وضعیت کنونی فرد با گذشته خود است. ما در این دنیا تنها با یک نفر در حال مسابقه هستیم و آن نیز گذشته خودمان است. اینکه به اندازه کافی تلاش خود را برای بهبود خود و زندگیتان انجام دهید تا بتوانید از دیروزتان بهتر باشید، نشان دهنده حرکت رو به جلوی شماست.

مقایسه کردن در روابط برای چیست ؟

مقایسه کردن در روابط یکی از خطاهای رایج زوجین است. ریشه این مقایسه‌های غلط به کودکی و نوجوانی هرکدام از ما بازمی‌گردد. درواقع اگر به گذشته خود نگاهی بی اندازید، خاطرات بسیاری را از مقایسه‌شدن با اقوام و یا سایر افراد هم سن و سال خود می‌یابید. حتی ممکن است در زمان کودکی، تصمیماتی را برایتان گرفته باشند که ناشی از مقایسه غلط با فرد دیگری باشد. گویی هرگز هویت و ویژگی‌های فردی دیده نشده است و در بیشتر اوقات مفهوم موفقیت با دستاوردهای دیگران تفسیر شده است.

این مقایسه ها در بزرگسالی نیز ادامه پیدا می کند و به طور مخربی در خانواده و ارتباط با همسر اثر می‌گذارد تبدیل به مقایسه کردن در روابط می شود. در واقع فرد فکر می‌کند که اگر همسر او دارای ویژگی‌های دیگر همسران است، پس مناسب است و اگر اینگونه نیست، در زندگی مشکلی وجود دارد. این تفکرات بدون در نظر گرفتن تفاوت‌های فردی و ژنتیکی است. در واقع با مقایسه کردن در روابط به همسرتان این پیام را می دهید که به‌اندازه کافی خوب و مناسب نیست، به‌اندازه کافی کامل نیست و به چشم شما دوست‌داشتنی نیست.

یکی از اشکالات مخرب مقایسه کردن در روابط چشم و هم چشمی است که بلای زندگی بسیاری از جوانان و خانواده‌ها شده است. در چشم و هم چشمی نیز آنچه دیگران دارند را با آنچه خود دارید مقایسه می‌کنید و هویت و ارزش خود یا خانواده‌تان را به داشتن آنچه دیگران دارند گره می‌زنید. به بیانی دیگر، چشم و هم چشمی ریشه در مقایسه کردن در روابط دارد. مقایسه هایی غلط که بدون در نظر گرفتن تفاوت ها در ذهنیت افراد شکل می گیرد و سبب مشکلات جدی در زندگی مشترک می شود.

ممکن است با خودتان بگویید که بیشتر اوقات از مقایسه کردن در روابط ولی چیزی را بروز نمی‌دهید و یا به روی همسرتان نمی‌آورید. این کار هم اثرات منفی خودش را دارد. اول آنکه با مقایسه کردن در روابط (چه کلامی و چه ذهنی)، یک چرخه بی‌پایان را شروع می‌کنید و ممکن است پس از مدتی، مقایسه کردن تبدیل به یک رفتار غیرطبیعی تکراری در وجودتان شود. بعلاوه وقتی همسرتان را با دیگری مقایسه می‌کنید در حال آسیب رساندن به یکی از ارزشمندترین دارایی‌های خود در ذهنتان هستید و با مقایسه کردن در روابط ممکن است احساس کمبود اعتماد به ‌نفس یا حقارت نموده و درنهایت به حس عدم رضایت ازآنچه در زندگی دارید، برسید.

این نکته را باید در نظر گرفت که بسیاری از انواع مقایسه کردن در روابط ، مقایسه‌های ظاهر با باطن است. بدین معنی که در مقایسه، به‌ظاهر فرد مقابل توجه می‌کنید و نه باطن و یا زندگی واقعی فرد. در بسیاری از مواقع، ظاهر آدم‌ها منعکس‌کننده واقعیت زندگی آنها نیست. ظاهر زندگی آدم‌ها معمولاً با ماسک و نقاب‌های پوشالی آراسته‌شده است. ماسک ها و نقاب هایی که هر کدام از ما برای محافظت از قضاوت های دیگران و بهتر جلوه دادن خود به چهره می زنیم.

مقایسه کردن در روابط از طرف دیگر، فراموش نکنید که برای ما ایرانی‌ها، در بسیاری از موارد، مرغ همسایه غاز است! اگر از این مرغِ غاز نمای همسایه، چند آزمون روانشناسی گرفته شود، شاید ماهیتی بیمار داشته باشد. منظورمان این است که در بسیاری از مواقع، همان فردی که فکر می‌کنید از همسر‌تان بهتر است و یا زندگی خوشبخت‌تری از شما دارد، مشکلات شخصیتی و رفتاری خاص خود را دارد.

ریشهها را شناسایی کنید

سعی کنید ریشه و چگونگی شروع فرآیند مقایسه را شناسایی کنید. با این روش تا میزان زیادی مقایسه کردن در روابط کاهش می یابد. در واقع، مقایسه یک چرخه بی‌پایان را در ذهن ایجاد می‌کند. که بهتر است پیش از شروع، جلوی آن گرفته شود. اینکار را آنقدر انجام دهید که ملکه ذهنتان شود. اگر متوجه شدید که در حال مقایسه کردن هستید، لحظه‌ای درنگ کنید و با خود تکرار کنید که مقایسه کردن در روابط اصلاً منطقی و درست نیست. هر چند ممکن است این رفتار به صورت یک عادت شکل گرفته باشد اما بسیار مخرب است و شما قصد دارید از آن دست بکشید. در واقع سعی کنید به ذهنتان دستور دهید که مقایسه کردن در روابط را ادامه ندهد و عامل محرکی که سبب مقایسه شده است را حذف کنید.

مثلاً اگر در حال مقایسه کودک یکی از اقوام با فرزند خودتان هستید، به ذهنتان دستور توقف دهید و عامل محرک، که در این مثال کودک است را بررسی نکنید. به بیانی دیگر محیط را ترک کنید و یا به کار دیگری مشغول شوید. در بیشتر مواقع، مقایسه کردن با یک محرک بیرونی ایجاد می شود. و یا ممکن است در مورد پوشش خود حساس باشید و همین موضوع سبب می شود که بیش از حد به پوشش دیگران توجه کنید. سعی کنید محرک های اولیه را شناسایی کنید و با عدم استفاده از آنها، از فعال شدن مقایسه جلوگیری کنید. یعنی به لباسهای دیگران بیش از حد توجه نکنید و به ذهنتان که به دنبال مقایسه است، فرمان توقف بدهید. اگر در این روش استمرار داشته باشید، بعد از مدتی مقایسه ها از نظر کمیت و کیفیت، کمتر می شود.

ویژگیهای مثبت را بررسی کنید

یکی دیگر از روش‌های جلوگیری از مقایسه کردن در روابط ، بررسی ویژگی‌های مثبت و توانمندی‌های خود و  همسرتان است. سعی کنید ویژگی های مثبت زندگی خود را مشاهده کنید. در بسیاری از مواقع آن فردی که همسرتان را با او مقایسه می‌کنید، بسیاری از ویژگی‌ها و توانایی همسر شما را ندارد؛ یا زندگی‌ای که به نظرمان شیرین و جذاب است، ویرانه‌ای کهنه و کثیف بیش نیست. درواقع افراد مقایسه‌گر ویژگی‌های مثبت همسر یا خانواده خود را نمی‌بینند و همواره تنها موارد منفی را در ذهن خود مرور می‌کنند.

مقایسه کردن در روابطبرای حل این مشکل می‌توانید یک لیست کامل از ویژگی‌های مثبت همسر، خانواده و یا زندگی‌تان تهیه نمایید. این موضوع کمک می‌کند تا تمامی زوایای مثبت و منفی زندگی خود را به درستی ببینید. و کشش ذهنی شما به مقایسه کمتر گردد. همچنین تحقیقات متعدد روانشناسی نشان می‌دهد که بین پذیرش داشته‌ها و احساس خوشبختی، رابطه ای مستقیم وجود دارد و احساس خوشبختی به کمتر شدن مقایسه کردن در روابط و دیدن زوایای مثبت کمک می‌کند. در واقع افرادی که از داشته‌های خود راضی هستند یا احساس رضایت نسبی دارند، کمتر خود و زندگیشان را با دیگران مقایسه می‌کنند و همین موضوع سبب بهبود شرایط زندگی می‌شود.

اهداف مشخصی داشته باشید و آنها را دنبال کنید

افرادی که اهداف خاصی را دنبال نمی‌کنند، وقت بیشتری برای پرداختن به حواشی و مسائل ناراحت کننده زندگی دارند. در واقع وقتی اهداف و انگیزه لازم را برای فعالیت‌هایتان داشته باشید، برای رسیدن به آنها تلاش می‌کنید و تمرکز خود را در مسیر رسیدن به برنامه‌هایتان صرف می‌نمایید. هر چند افراد هدفمند نیز، ممکن است مقایسه‌های آسیبزا انجام دهند، اما تعداد و شدت این مقایسه‌ها کمتر است. به طور خلاصه، هر چقدر اهداف مشخص‌تر و جدی‌تری در زندگی داشته باشید، حواشی کمتری خواهید داشت و مقایسه‌های کمتری انجام خواهید داد. پس همواره سعی کنید هدفمند زندگی کنید و به جای حرکت به دور حواشی، در مسیر موفقیت قدم بردارید.

نوشته از ” امیر شیرین زاده

بخشی از کتاب ” مشکلات رایج زوجین

توضیحات بخش امیر شیرین زاده

در این دسته می توانید مقالات و نوشتارهای علمی دکتر امیر شیرین زاده را مطالعه کنید.  قابل ذکر است برای خوانش  متن نوشته های آقای دکتر امیر شیرین زاده در روزنامه های آرمان و همدلی ، به سایت اصلی روزنامه آرمان و سایت روزنامه همدلی مراجعه کنید. همچنین کتابهای ایشان در مراکز مشاوره طرف قرار داد قابل تهیه است.

دیدگاه خودتان را ارسال کنید