مرکز مشاوره و کلینیک روانشناسی دکتر روانشناس

مرکز مشاوره و کلینیک روانشناسی دکتر روانشناس

چهارشنبه, ۲۴ مرداد ۱۳۹۷

معیار های اشتباه انتخاب همسر

معیار های اشتباه انتخاب همسر از مباحثی است که باید قبل از ازدواج از آن آگاهی کامل بدست بیاورید. یکی از مهمترین انتخاب‌های زندگی، انتخاب همسر است پس یک اشتباه کوچک در انتخاب همسر می‌تواند تمام آرزوهای ما را خراب و حسرت رسیدن به آنها در دل باقی بماند. بسیاری از افراد هنگام حس می‌کنند توانسته‌اند بهترین تصمیم را برای ازدواج بگیرند، دچار خطا و اشتباه می‌شوند و در حقیقت با معیار های اشتباه انتخاب همسر در ازدواج بزرگ‌ترین اشتباه زندگیشان را مرتکب می‌شوند.

در حقیقت برخی معیار های اشتباه انتخاب همسر مربوط به تله‌هایی است که برای انتخاب سر راه ما پهن می‌شود و ما بی‌خبر از آنها به تصور انتخاب درست در دام آنها گیر می‌کنیم.

عشق بی‌اندازه

معیار های اشتباه انتخاب همسردرست است که عشق از لوازم اصلی ازدواج است اما کافی نیست و از معیار های اشتباه انتخاب همسر می باشد. بسیاری از عشق‌ها روزی به نفرت تبدیل خواهند شد زیرا افراد تحت تأثیر هیجانات و احساسات هستند، در این شرایط چشم و گوش و عقل و منطق خوب کار نمی‌کند. این وضعیت بسیار بحرانی است زیرا مغز در این حالت به‌طور درست کار نمی‌کند و چشم عیب‌های معشوق را نمی‌بیند و گوش از شنیدن حرف‌های منطقی و عقلانی دیگران ناشنوا می‌شود. در حقیقت همه چیز بهتر از آنچه که هست دیده می‌شود. اما حقیقت این است که دیر یا زود این هیجانات آتشین فروکش می‌کند و ممکن است این فروکش شدن دیر اتفاق بیفتد که دیگر کار از کار گذشته باشد. پس آن را به عنوان یکی معیار های اشتباه انتخاب همسر در نظر بگیرید.

انتخاب دلی یا عقلی

سؤالی که در اینجا مطرح می‌شود این است که پس اگر این گونه است و عشق ناشی از هیجانات است پس آیا نباید به عشق در انتخاب توجه داشت و آیا از معیار های اشتباه انتخاب همسر است؟ در انتخاب عقل باید حرف اول را بزند و در نهایت قلب امضاء کند. بعد از آنکه معیارهای مهم را شناختید و از مشاور استفاده کردید، در نهایت باید به قلب خود رجوع کنید و از خود بپرسید که آیا فرد مورد نظر را می‌پسندید یا خیر؟

چرا در انتهای کار به قلب مراجعه نمود؟

زیرا اگر در همان ابتدا قلب گرایش پیدا کند عقل و منطق به خوبی کار نخواهد کرد عيوب و مشکلات فرد به چشم نمی‌آید و فرد دیگر آنها را نمی‌بیند یا اینکه اگر هم ببیند توجهی نمی‌کند. ولی عقل هم به تنهایی کافی نیست، بلکه قلب هم از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. منظور از اینکه قلب بپسندد آن نیست که شیفته و عاشق و دیوانه فرد شود بلکه منظور فقط پسندیدن است. در حقیقت علف باید به دهن بزی شیرین بیاید.

حسی که با عشق اشتباه گرفته می‌شوند

خیلی چیزها هست که با عشق اشتباه گرفته می‌شود یعنی حسی شبیه به عشق دارد اما خیلی دور از آن است. عشق واقعی یک شبه اتفاق نمی‌افتد و نیاز به زمان و شناخت دارد. ۳ نوع از این حس‌ها که با عشق اشتباه گرفته می‌شوند که از معیار های اشتباه انتخاب همسر است را در زیر بیان می‌کنیم:

شهوت

معیار های اشتباه انتخاب همسرحسی است که معمولاً با عشق در نگاه اول اشتباه گرفته می‌شود. به دلیل آنکه جاذبه این حس بسیار زیاد است با عشق اشتباه گرفته می‌شود. در حقیقت یک حس شديد و ناگهانی جذب شدن به سمت کسی که او را به خوبی نمی‌شناسید. شهوت احساسی شاد است که با شور و جاذبه همراه است. احساسی که با شهوت در فرد ایجاد می‌شود این حس را منتقل می‌کند که عاشق شده است و این حس کاملاً واقعی به نظر می‌رسد. اما در حقیقت مبنایی خیالی است. حسی که باید انتخاب بر مبنای آن را از معیار های اشتباه انتخاب همسر بدانیم.

بسیاری از افراد با اینکه برای هم کاملاً غریبه هستند در دام شهوت می‌افتند. شهوت به معنی گرفتاری بسیار شدید جاذبه فیزیکی به شخص مورد نظر به نحوی که تمام مدت به او فکر می‌کند و نمی‌تواند از او دور شود.

احتمالاً بسیاری از شما این حس را تجربه کرده باشید (عطش بسیار شدید نسبت به شخص مورد نظر) اگر در این مورد کم‌تجربه باشید احتمال زیاد وجود دارد که عشق را با شهوت اشتباه بگیرید.

تفاوت عشق با شهوت

برای اینکه عاشق کسی باشید باید او را خوب بشناسید.

شهوت در مراحل اولیه یک رابطه اتفاق می‌افتد که هنوز شناختی از فرد مورد نظر وجود ندارد. شهوت بر مبنای خیال است نه واقعیت. واقعیت و خیال با هم یک جا جمع نمی‌شوند.

عاشق شدن نیازمند «زمان» است زمان لازم برای «شناخت بیشتر» است که عشق را به وجود می‌آورد. عشق نمی‌تواند فقط بر مبنای جذابیت فیزیکی باشد. البته درست است که جذابیت فیزیکی یکی از فاکتورهای مهم هر رابطه عاشقانه است. اما عاشقی فقط به آن محدود نمی‌شود و به تنهایی جزئی از معیار های اشتباه انتخاب همسر می باشد.

چنانچه در رابطه‌ای به شدت جذب جسم و فیزیک فرد مورد نظر هستید به‌طوری که هوش و حواس شما را برده پس احتمالاً این رابطه بر مبنای شهوت است و شهوت با عشق متفاوت است.

علاقه وسواسی

از دیگر معیار های اشتباه انتخاب همسر ، علاقه وسواسی شبیه به شهوت است ولی از آن گمراه‌کننده‌تر و مخرب‌تر است. در شهوت وقتی افراد کم‌کم با هم آشنا می‌شوند، محو شده و از بین می‌رود ولی علاقه وسواسی همچنان پابرجا باقی می‌ماند.

معیار های اشتباه انتخاب همسردلیلی که علاقه وسواسی با عشق اشتباه گرفته می‌شود آن است که افراد معمولاً احساسات خود را تحلیل منطقی می‌کنند. مثلاً آنها گمان می‌کنند که چون مدام در ذهنشان آن فرد حضور دارد و یک لحظه از فکر کردن به او خلاص نمی‌شوند پس حتماً عاشق شده‌اند. نکته جالب در علاقه وسواسی به این صورت است که هر چه تلاش و زمان بیشتری را صرف یک علاقه وسواسی ناسالم کنید این علاقه مدام بیشتر خواهد شد. افرادی که به این حس گرفتار می‌شوند معمولاً تا جایی پیش می‌روند که دیگر خودشان را فراموش می‌کنند، تا حدی که هویت خود را از دست می‌دهند و در چنین وضعیتی فرد بیشتر به شخص مورد نظر وابسته می‌شود تا جایی که خود را نابود می‌کند. ممکن است عشق یک طرفه هم به علاقه وسواسی تخریب‌کننده تبدیل شود. هنگامی که شخص گمان می‌کند در رابطه‌ای است که وجود خارجی ندارد یا اینکه فرد دیگر انرژی بیشتری را نسبت به دیگری در رابطه صرف می‌کند، پایه و اساس علاقه وسواسی شکل می‌گیرد.

اگر همیشه سعی می‌کنید طرفتان را خشنود کنید در حالی که او مثل شما رفتار نمی‌کند و با خودتان را گم کرده‌اید، یا همه تصمیمات زندگی‌تان را براساس احساسات و نیازهای آن فرد می‌گیرید احتمالاً گرفتار علاقه وسواسی شده‌اید. عشق واقعی باعث رشد و پیشرفت افراد می‌شود در عشق واقعی هر دو طرف به پیشرفت و رشد یکدیگر کمک می‌کنند ولی علاقه وسواسی تضعیف‌کننده است. پس درگیر این حس که از معیار های اشتباه انتخاب همسر می باشد نیز نشوید.

روابط جایگزینی

این نوع رابطه که از معیار های اشتباه انتخاب همسر می باشد در حقیقت رابطه‌ای است که خیلی زود بعد از تمام شدن یک رابطه دیگر شروع می‌شود. در حقیقت افراد پس از آنکه رابطه عاطفی‌شان شکست می‌خورد برای رهایی از تنهایی بلافاصله سراغ رابطه جدید می‌روند چون در این نوع رابطه‌ها نیز حسی شبیه به عشق است. فردی که آن را تجربه می‌کند دوست دارد عاشق باشد. آنان خود را متقاعد می‌کنند که عاشق هستند و می‌خواهند امنیت رابطه قبلی را در رابطه جدید به دست آورند در حقیقت چون به امنیت در رابطه عادت کرده بودند می‌خواهند دوباره آن حس را بدست آورند در حالی که واقعاً چنین نیست و راحتی و امنیت رابطه قبل را از دست داده‌اند.

وقتی رابطه قبلی مدام جلوی پیشرفت رابطه جدید را می‌گیرد به این معنی است که فرد به‌طور کامل رابطه قبلی را تمام نکرده و این موضوع هنوز برای شخص و در ذهن او قابل برگشت می‌باشد. هنوز هم سعی می‌کند مسائل و مشکلات رابطه قبلی را حل کند. این نوع رابطه‌ها که برای جایگزینی رابطه قبلی شکست‌خورده ایجاد می‌شوند حسی شبیه به عشق دارند اما هنوز تحت تأثیر احساسات ناراحت‌کننده رابطه قبلی هستند و قبول شخص به عنوان همسر از معیار های اشتباه انتخاب همسر می باشد

توضیحات بخش امیر شیرین زاده

در این دسته می توانید مقالات و نوشتارهای علمی دکتر امیر شیرین زاده را مطالعه کنید.  قابل ذکر است برای خوانش  متن نوشته های آقای دکتر امیر شیرین زاده در روزنامه های آرمان و همدلی ، به سایت اصلی روزنامه آرمان و سایت روزنامه همدلی مراجعه کنید. همچنین کتابهای ایشان در مراکز مشاوره طرف قرار داد قابل تهیه است.

دیدگاه خودتان را ارسال کنید