مشاوره ازدواج

معیارهای انتخاب همسر به طور ناخوداگاه

معیارهای انتخاب همسر ، مجموعه ای از معیارهای است که به طورخودآگاه و ناخودآگاه بر روی انتخاب فرد اثر می گذارد. در واقع در بسیاری از مواقع، فردی را که برای ازدواج انتخاب می کنیم، نه انتخاب ما ، بلکه ناشی از کوله باری است که از فرزندپروری و خانواده خود آورده ایم. این مقاله را با دقت مطالعه کنید تا در یکی از رایج ترین تله های انتخابی همسر قرار نگیرید. ما در این مقاله به یک مثال مشخص در تاثیر ناخودآگاه بر معیارهای انتخاب همسر می پردازیم.

معیارهای انتخاب همسر و فرزندپروری والدین

شکی نیست که رفتار والدین، اثر بسیار پر رنگی در تربیت و آینده فرزندان دارد. در بین رفتار والدین، رفتار والد غیر همجنس ، بیش از رفتار والد همجنس اهمیت پیدا می کند. شاید شما هم این موضوع را شنیده باشید که دختران علاقه و تمایل عاطفی بیشتری به پدر خود دارند و در اصطلاح مامانی تر هستند. این موضوع در علم روانشناسی نیز مورد پذیرش است. در نظریات روانکاوی و روانپویشی ذکر شده است که در فرآیند رشد، دختر بچه پدر خود را به عنوان اولین مرد زندگی می پذیرد و هر آنچه بین دختر و پدر رخ دهد، در آینده بر  روحیات ، حساسیت ها و انتخاب های فرزند تاثیر غیرمستقیم قوی خواهد گذاشت.

متاسفانه کم نیستند جوانانی که در سنین ازدواج؛ همسرانی بسیار ناپخته و نامناسب را بر می گزینند. در صورتی که توانایی انتخاب بهتر و یا داشتن رابطه های مناسب تری را در زندگی خود دارند. ریشه بسیاری از این انتخاب های نادرست، به تعارضات عمیق ارتباطی بین والدین و فرزندان باز می گردد. در واقع ریشه انتخاب غلط فرد، به دوران گذشته و عمیق ترین رابطه زندگی اش باز می گردد.

معیارهای انتخاب همسر چیست ؟

معیارهای انتخاب همسر و نمونه ای از یک اشتباه

برای نمونه دختر خانومی به مرکز مشاوره خانواده مراجعه کردند و عنوان می کرد که قصد ازدواج با مردی را دارد که در دوران نامزدی، بارها او را مورد خشونت جسمی و کلامی قرار داده است. وقتی علت علاقه شدید این دختر خانوم را به مرد بررسی کردم، متوجه شدم که پدر او از کودکی تا سن ۱۸ سالگی او را مورد ضرب و شتم، و تنبه های مختلف جسمی و روانی قرار داده است. به واسطه چنین برخوردهایی، در ناخودآگاه دختر، مرد مناسب مردی شکل گرفته است که نامتعارف، غیر منطقی، و دارای خشونت جسمی و کلامی باشد. متاسفانه بخش زیادی از چنین اتصالات روانی و عاطفی، ناخودآگاه است و قطع چنین ارتباطاتی ، و یا آگاهی از تله ای که در وجود فرد شکل گرفته است، چندان آسان نیست. این نکته را در نظر داشته باشید که در ذهن یک کودک، قوی ترین، ایمن ترین و مهربان ترین موجود دنیا، پدر است و او علاقه دارد در تمام عمر خود، چنین شخصیت و فردی را در کنار خود داشته باشد. و برای همین ممکن است همسری را با ویژگی های ناپسند پدر انتخاب کند.

 

چگونه معیارهای انتخاب همسر را در ناخودآگاه شناسایی کنیم؟

پیش از اینکه ازدواج کنید، حتماً نزد یک روانشناس بروید و بررسی کنید که چقدر ناخودآگاه شما تحت تاثیر مشکلات خانواده و ارتباطی با والدین است. همچنین می توانید لیستی از معیارهای خود تهیه کنید تا مطمئن شوید که معیارهای انتخاب همسر منطقی و بهنجار است. به طور کلی می توانید معیارهای خود را به این صورت بررسی و شناسایی کنید.

  • نزد یک روانشناس بروید و معیارهای انتخاب همسر را با او مطرح کنید.
  • سلامت روان خود را نزد یک روانشناس بررسی کنید.
  • لیستی از معیارهای انتخاب همسر تهیه کنید. این لیست شامل معیارهای خود و خانوادتان است.
  • با پیش نویس زندگی خودتان آشنا شوید و در صورت مشکل دار بودن آن ، سعی در تغییر پیش نویس زندگی تان کنید. اگر با این اصطلاح آشنا نیستید، مقاله پیش نویس زندگی چیست ؟ را بخوانید.
  • خواستگار یا نامزد خود را بررسی کنید و ویژگی های منفی او را با ویژگی های والدین خود، علی الخصوص پدر بررسی کنید.

چگونه معیارهای انتخاب همسر را در جامعه اصلاح کنیم؟

اگر قصد داریم که ازدواج موفق را در کشور افزایش دهیم و آمار طلاق را کاهش، راهی جز بهبود فرزندپروری و آگاهی والدین نخواهیم داشت. البته شکی نیست که فرآیندهایی چون مشاوره پیش از ازدواج، و کارگاههای آموزشی پیش از ازدواج نیز می تواند موثر باشد، اما فراموش نکنیم که پیشگیری همواره کم هزینه تر و راحت تر از درمان است و آموزش فرزندپروری مدرن و علمی به والدین، تا میزان زیادی از مشکلات بعدی نوجوانان و جوانان در آینده کاسته و سبب افزایش ازدواج های موفق و کاهش طلاق و خیانت خواهد شد. 

نویسنده : دکتر امیر شیرین زاده ، روانشناس ، مشاور و درمانگر | مقاله فوق در روزنامه آرمان مورخ شنبه ۳۰ دی ماه ۱۳۹۶ چاپ شده است.

Rate this post
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن