مشاوره خانواده

مشاوره خانواده و اهمیت مراجعه به مشاور خانواده

مشاوره خانوادهمشاوره خانواده ، یکی از ارکان بسیار مهم زندگی امروز است. این موضوع بر هیچکس پوشیده نیست که سازگاری دو انسان با توجه به تفاوت های فردی، فرهنگی، ژنتیکی ، قومی و …. بسیار دشوار است. مشاوره خانواده به افراد کمک می کند تا بتوانند تعامل بهتری را با اعضای خانواده ، علی الخصوص با همسر برقرار کنند. همچنین در بسیاری از مواقع، مشاوره خانواده و مشاوره روانشناسی می تواند از طلاق های عاطفی و یا طلاق قانونی پیشگیری کند. در این مقاله به کارکردهای مرتبط با مشاوره خانواده و نکات ضروری در این مورد می پردازیم. 

مشاوره خانواده چه کار می کند ؟ 

مشاوره خانواده و یا مشاور خانواده ، فردی است که در یکی از دانشگاههای معتبر داخل کشور ، در یکی از رشته های روانشناسی و یا مشاوره تحصیل کرده باشد و بتواند به خوبی انسانها و شخصیت آنها را بررسی و موانع ارتباطی بین دو یا چند نفر را شناسایی کند. در واقع افرادی که به مشاوره خانواده مراجعه می کنند در ارتباطات زناشویی خود دچار مشکلاتی هستند که به تنهایی قادر به حل آنها نیستند. این مشکلات کیفیت زندگی انها و فرزندان را تحت تاثیر قرار می دهد. در واقع مشاوره خانواده مانند یک مددکار روانی عمل می کند. او سعی دارد تا تعارضات و مشکلات بین زوجین را شناسایی و حل کند.

مشاوره خانواده چگونه مشکلات را حل می کند ؟

به طور کلی، هر روانشناس یا مشاوری از یک پروتوکول یا برنامه درمانی و آموزشی استفاده می کند. پروتوکول مورد استفاده یک برنامه دقیق برای حل مشکلات ارتباطی زوجین است. در برخی از مواقع به این برنامه که در قالب خانواده و ارتباطات فردی انجام می شود، در اصطلاح ” زوج درمانی ” گفته می شود. زوج درمانی یک اصطلاح کلی است که می تواند متد ها و روشهای مختلفی را شامل شود. انتخاب این روش با مشاور خانواده است و او تصمیم می گیرد که از کدام روش روانشناسی برای حل مشکل افراد استفاده کند.

مشاوره خانواده سعی می کند در ابتدا مشکل را شناسایی کند. پس از شناسایی مشکل، یک پروتوکول را انتخاب و با توجه به آن، اقدام به درمان و یا آموزش طرفین داشته باشد. گاهی از اوقات یکی از طرفین تنها مراجعه می کند که در این صورت این پروتوکول فردی و یا با دعوت همسر طرف مقابل ، اجرا می شود.

پس به طور کلی خانواده درمانی و یا مشاور خانواده سه مرحله اصلی را برنامه ریزی می کند : 

  1. شناسایی مشکل بین زوجین و دلایل ایجاد این مشکل
  2. انتخاب پروتوکول و روش درمانی یا آموزشی مناسب برای زوجین
  3. بررسی میزان پیشرفت و بهبود زندگی افراد خانواده ( علی الخصوص همسر ) در تعامل با یکدیگر 

چه کسانی نیاز به مشاوره خانواده دارند؟

بهتر است این واقعیت را بپذیریم که تقریباً در سیستم آموزش و پرورش کشور عزیزمان ایران، هیچگونه آموزشی در مورد ارتباط موثر با همسر و فرزندان داده نشده است. در واقع تمامی افراد، دچار فقر اطلاعاتی و دانشی در خصوص ارتباط با همسر و اعضای خانواده هستند. پس هیچ شخصی را نمی توان بی نیاز از خدمات روانشناسی و مشاوره دانست. 

اما به طور کلی ، افرادی که دچار بحران با فرزندان و یا همسر خود هستند، بیش از دیگران نیاز به مشاوره و روانشنایی دارند. یک نکته بسیار مهم هم که لازم است ذکر شود این است که در برخی از مواقع، مراجع دیرهنگام به متخصص خانواده سبب می شود که امیدی به بهبود رابطه زوجین نباشد. در واقع همانطور که در درمانهای جسمی، بیش از حد تعلل کردن و عدم مراجعه به پزشک، می تواند خطرناک باشد، این موضوع در مورد مشکلات مرتبط با زوجین نیز صادق است. 

5/5 - (1 امتیاز)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن