سایر مقالات روان شناسی

تغییر رشته تحصیلی و مشاوره تحصیلی

پرسش در خصوص تغییر رشته: با سلام و خسته نباشید و تشکر فراوان بابت وقتی که صرف می کنید.
من دختری هستم ۱۶ ساله که سال دهم تجربی درس می خوانم. فرزند اول خانواده ازشهر قم هستم. مشکل من اینکه به اجبار در رشته تجربی ثبت نام کردم. بخاطر تکمیل شدن رشته انسانی و جا نداشتن در رشته انسانی مجبور شدم به تجربی برم. هرجور بود امسال را گذراندم و با معدل ۱۶ درس ها را قبول شدم. اما سال گذشته معدلم ۱۹/۷۰ بود. حالا امسال میخواهم تغییررشته بدم و به رشته انسانی بروم. خودم به رشته های علوم انسانی علاقه مند هستم. ولی مردد و دودل هستم چون اطرافیانم از سختیهای تغییررشته می گویند.همچنین اگر رشته ی انسانی قبول شوم باید از این مدرسه برم و شاید جای دورتر درس بخوانم. نظر شما چیست؟ آیا تغییر رشته تحصیلی را انجام بدم؟

پاسخ صوتی از دکتر امیر شیرین زاده، روانشناس و مشاور:


 

چند نکته مهم پیرامون تغییر رشته تحصیلی

  • با تست های مناسب روانشناسی که در حیطه استعدادها و شخصیت های هستند به طور نسبی می توانیم به بررسی استعدادها و توانایی های شخصیتی و مهارتی فرد بپردازیم.اینکار سبب اطمینان بیشتر در رشته تحصیلی و یا انتخاب شغل می شود.
  • این پاسخ یک پاسخ کلی است و ممکن است برای افراد دیگر صادق نباشد.
  • می توانید با کمک یک مشاوره تحصیلی، اقدام به انتخاب رشته داشته باشید.

متن فایل صوتی پاسخ به تغییر رشته تحصیلی از تجربی به انسانی:

پیرامون پرسشی که مطرح کردید، ۴ عامل کلی را باید در نظر گرفت.

آیا تصمیم تغییر رشته تحصیلی شما مقطعی است؟

اولین عامل اینکه آیا این تصمیم شما یک تصمیم لحظه­ ای و مقطعی است؟ و یا تصمیمی که در آن ثبات قدم خواهید داشت؟ متاسفانه بدون مشاوره حضوری یا تلفنی، نمی توانم گذشته شما را بررسی کنم. بنابر این با قاطعیت نمی توانم بگویم که شما یک تصمیم مقطعی گرفته اید و یا یک تصمیم جدی که حاضر هستید، بهای کار خود را بابت آن بپردازید.

جایگاه علاقه در انتخاب رشته تحصیلی

پرسش مشاوره تحصیلی پیرامون تغییر رشته تحصیلی - مشاوره تحصیلیدومین عامل علاقه است، تمامی تحقیقات علمی انجام شده، به اتفاق کل این قضیه را ذکر می کنند که افراد وقت و انرژی بسیار بیشتری را برای موضوعی که علاقه دارند صرف می کنند. موضوعات درسی نیز از این قاعده مستثنی نیست.

بنابر این عامل علاقه را بسیار جدی باید گرفت. افرادی که علاقه بالاتری دارند، با امید بیشتری سمت کار و هدف تمرکز می کنند، خلاقیت بالاتری خواهند داشت و معمولاً در آن کار یا رشته رضایت خاطر بالاتری دارند. همچنین برخی از رفرنس­ها نیز، رابطه بین علاقه­ و حافظه را تاکید می کنند. به این معنی که هرچه علاقه بالاتر باشد، حافظه فرد هم بیشتر خواهد بود. گذر زمان را کم­تر متوجه  خواهد شد و سختی ­های راه را بهتر کنار آمده و با آن مقابله می کند. پس علاقه خود را در نظر بگیرید و بررسی کنید که در کدام یکی از این دو رشته علاقه بالاتری دارید.

استعداد در انتخاب رشته تحصیلی را بررسی کنید.

سومین عامل استعداد شما است. به جزء موضوع علاقه، شما باید استعداد لازم را هم برای شاخه جدید داشته باشید در اینجا شاخه جدید تحصیلی است.بررسی کنید در رشته انسانی حفظیات­ شما چطور است؟ آیا توانایی دارید که صفحات زیادی را مطالعه کرده و در ذهنتان به طور خلاصه داشته باشید؟ در رشته انسانی زمان زیادی را برای خواندن و حفظ کردن باید اختصاص دهید. البته بسیار مناسب تر و بهتر بود که این مسائل توسط یک روانشناس برای شما صورت بگیرد تا درصد خطا کاهش یابد. همینطور با تست ها می توانستیم هوش و بسیاری دیگر از قابلیت های شما را بسنجیم.

اما به هر حال، این­ها رو لطفاً بررسی بکنید.ممکن هست که برخی از افراد در برخی از زمینه ها علاقه داشته باشند اما استعداد نداشته باشند، این دو باید هر دو در کنار هم باشند، مثلاً ممکنه فردی علاقه زیادی به موضوعی داشته باشد. مثلاً ورزش بسکتبال، اما خوب استعداد فیزیکی این قضیه را نداشته باشه، قد بلندی که این ورزش لازم دارد را نداشته باشد، البته برخی از افراد بیش از حد مثبت­ نگر هستند.

من با نگرش های افراطی مثبت نگر مخالف هستم. فکر می کنم نگاه درست، نگاهی واقع بینانه است. نه بسیار سیاه و تیره دیدن و نه بسیار درخشان و سفید دیدن. برخی از افراد معتقدند انسان به هر چیزی بخواد می ­رسد کائنات برای شما آن را می سازد و مطالبی از این دست. من فکر می­کنم این­ها خلاف واقعیت هست و در دنیای واقعی با توجه به امکانات باید زندگی کرد. دنیای ما دنیای علت و معلول هاست و همیشه باید این موارد را در نظر داشت. بنابراین استعدادتان را بسنجید.

امکانات موجود را برای تغییر رشته تحصیلی بررسی کنید

عامل چهارم امکانات است. باید بررسی کنید از نظر مالی، از نظر زمانی، و از نظر قوانین، توانایی این تغییر رشته وجود دارد و یا خیر؟ قوانین تغییر رشته را بررسی کنید. زمانی که از دست خواهید داد را بررسی کنید. و همینطور هزینه ای که لازم است را برآورد کنید. آیا مایل هستید در اینکار را انجام دهید؟ و این هزینه ها را متحمل شوید؟

اگر شروط بالا برقرار بود، امکان تغییر رشته وجود دارد. می توانید با مشورت یک مشاور، خانواده و مدرسه اقدام کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن