مشاوره خانواده

مسائل مالی در زندگی مشترک

اختلافات مالی و مسائل مالی ، نقش بسیار پر رنگی در تعارضات زوجین دارد.

مسائل مالی در زندگی مشترک نیز لازمه ی اشتراک هر دو طرف رابطه در کنترل و تصمیم گیری درباره آن می باشد، به همین منظور هنگامی که در برخورد با مسائل مالی در زندگی مشترک درست رفتار کنید، نتیجه ی رشد آن در زندگی مشترک را احساس خواهید کرد. شاید شما هم این ضرب‌المثل قدیمی را شنیده باشید که پول را چرکِ کف دست می‌داند. راستش را بخواهید، شاید درگذشته پول چرکِ کف دست بود، اما به نظر می‌رسد امروزه نه‌تنها چرکِ کف دست نیست، بلکه به یک ابزار ضروری برای ادامه زندگی تبدیل شده است. حتی در برخی موارد، نداشتن پول به معنای درخطر افتادن ادامه زندگی فرد قلمداد می شود.

مسائل مالی در زندگی مشترکبرخی از مردم فکر می‌کنند که اگر در مورد پول صحبت کنند، یعنی بیش ‌از حد مادی هستند. آن‌ها می‌پندارند که مادی بودن به معنای انسان بدی بودن است؛ اما در واقعیت، نه‌‌تنها باید در مورد پول صحبت کرد، بلکه باید این واقعیت را پذیرفت که عشقِ بدونِ نان، به درد کسی نمی‌خورد. این بدان معنی نیست که برای زندگی موفق باید پول بسیار زیادی داشت، اما باید این واقعیت را پذیرفت که حداقل درآمدها و نیازهای مالی در خانواده، لازم است برآورده شود. نداشتن پول به میزان کافی، به معنای تحمل فشار مضاعف بر فرد و یا اعضای خانواده است.

گذشته از این موضوع، برخی از اختلافات ریشه در باورهای افراد در مورد پول و یا توقعات نابجا از یکدیگر دارد. به بیانی دیگر همواره نداشتن پول مشکل نیست بلکه صحبت نکردن در مورد آن و یا حل نکردن اختلافات مالی و مسائل مالی در زندگی مشترک ، در رابطه آنها اثر می گذارد.

در مورد مسائل مالی در زندگی مشترک صحبت کنید

باورهای نادرست را در مورد پول دور بریزید. در موردمسائل مالی در زندگی مشترک و نحوه مدیریت مخارج، با همسرتان صحبت کنید. مخارج خانه را یادداشت کنید.

لازم است یک ‌بار برای همیشه در مورد مسائل مالی در زندگی مشترک توافق کنید. اینکه هرروز و یا هر هفته بر سر خرجی منزل و پول نفقه بحث‌ و جدل داشته باشید، اصلا شیوه مناسبی نیست. زوج‌هایی هستند که بیش از سی سال از زندگی مشترکشان می‌گذرد اما هنوز هم موضوع مخارج خانه و یا نفقه برایشان یک دعوای روزانه یا هفتگی است.

بهتر است در فرصتی مناسب در مورد مسائل مالی در زندگی مشترک با همسرتان صحبت کنید. درواقع مانند دو شریک مالی که در فواصل مختلف پیرامون مسائل مالی با یکدیگر صحبت می‌کنند، شما و همسرتان نیز در مورد درآمدها، مخارج و مسائل مالی در زندگی مشترک جلسه برگزار کنید.

در صورتی که هم مرد و هم زن دارای درآمد هستند، لازم است تا در مورد این موضوع نیز صحبت شود. گاهی اوقات که زن دارای درآمد است برای همسرش سو تفاهم‌هایی پیش می‌آید. در این حالت بهترین کار صحبت کردن و تفکیک مخارج است. هیچ فرمول ثابتی در مورد مسائل مالی خانواده وجود ندارد. در برخی از خانواده‌ها، درآمد زن برای خود او باقی می‌ماند و در برخی از خانواده‌ها درآمد زن و مرد در زندگی، به‌طور مشترک خرج می‌شود. هیچ قانون مشخصی در این مورد وجود ندارد. آنچه اهمیت دارد این است که در مورد مسائل مالی صحبت شود و زوجین با یکدیگر به تفاهم برسند.

با همسرتان مشورت و برنامه‌ریزی کنید

مسائل مالی در زندگی مشترکبخشی از صحبت های زوجین در مورد مسائل مالی در زندگی مشترک باید در مورد میزان مخارج خانه و نحوه خرج کرد درآمده ها باشد. در واقع مبلغی را برای مخارج خانه مشخص کنید و نحوه خرج کرد آن را با همسرتان به وسیله یک مشورت کلی تعیین کنید. مثلا مقداری برای هزینه‌های جاری و خورد و خوراک، مقداری برای تفریح و مسافرت، میزانی برای پس‌انداز کردن و بخشی نیز برای خرید مایحتاج منزل و یا پوشاک در نظر بگیرید. در یک تقسیم‌بندی صحیح، لازم است مخارج ضروری را در اولویت بالاتری نسبت به سایر مخارج قرار دهید.

همچنین در مورد دریافت حقوق و یا کسب درآمد، همه‌چیز را با صداقت مطرح کنید و مسائل مالی را از همسرتان مخفی نکنید. تقسیم‌بندی و مشخص نمودن درآمد و مخارج، صداقت در مسائل مالی در زندگی مشترک و هماهنگی زوجین، تا میزان زیادی از مشکلات بعدی پیشگیری می‌کند.

ذکر این نکته ضروری است که مشکلات زوجین، همیشه به دلیل درآمد پایین نیست، بلکه ریشه مشکل در نداشتن انضباط مالی در مخارج و یا داشتن توقعات غیرمنطقی از درآمد همسر است. به بیانی دیگر زوجین نمی‌دانند یا نمی‌توانند با توجه به درآمد خود، خرج کنند. همچنین ممکن است در مورد درآمد همسر خود برداشت‌های اشتباه داشته باشند، که در چنین مواقعی لازم است شفاف و روشن مسائل مالی در زندگی مشترک را مطرح کرد.

دفتر مدیریت مالی داشته باشید

یکی از روش‌هایی که تا میزان زیادی به بهبود وضعیت اقتصاد خانواده و شفاف سازی مسائل مالی در زندگی مشترک کمک می‌کند، ثبت مخارج و درآمدهای افراد است. سعی کنید دفتری در مورد مخارج منزل داشته باشید و به‌طور دقیق و مرتب مخارج خانواده را در آن ثبت کنید. با این کار احتمال مخارج نامناسب و غیرضروری به حداقل می‌رسد. همچنین در صورتی که نیاز باشد، می‌توانید با همسر خود در مورد میزان درآمد و میزان مخارج در بخش‌های مختلف برنامه‌ریزی کنید. البته این موضوع در روزهای اول دشوار است اما پس از مدتی با کاهش مخارج غیر ضروری و افزایش پس‌انداز، به‌راحتی از این دفتر استفاده خواهید نمود.

پول هدف نیست، وسیله است.

مسائل مالی در زندگی مشترک

هرچند پول نقش غیر قابل انکاری در زندگی ایفا می‌کند، اما به هیچ عنوان نباید کسب ثروت را به عنوان هدف اصلی در نظر گرفت. در مسائل مالی در زندگی مشترک بدانید که پول وسیله‌ای است که با آن می‌توانید در رفاه بیشتری باشید، اما بدان معنی نیست که پول موجب پیدایش آرامش در روابطتان می‌شود. درواقع ثروت می‌تواند برخی از مشکلات را برطرف نماید، اما قادر به ایجاد آرامش در زندگی و روابط زوجین نیست.

مردان یا زنانی که با وجود درآمدهای مناسب و رفاه مالی، بیش از حد کار می‌کنند باید این نکته را در نظر بگیرند که هدف از زندگی، شکوفایی و کسب آرامش است و نه پول روی پول گذاشتن.

هرچند پول موجب احساس رفاه و امنیت بیشتری می‌شود، اما با پول نمی‌توان هر چیزی را به دست آورد. برای نمونه خوشبختی، شاد بودن و یا محبت، ارتباطی با درآمد افراد ندارد.

خوشبختی و شاد بودن در تفکر شما ریشه دارد و نه در ثروت شما. البته شکی نیست که پول نقش مهمی در تامین نیازهای شما دارد اما ثروتمند بودن به معنای خوشبخت بودن و شاد بودن نیست.

در ذهن برخی اشخاص، خوشبختی و شاد بودن، با ثروتمند بودن گره خورده است. این نوع تداعی، خطرناک و ناکارآمد است. چراکه شاید پول رفاه با خود به همراه داشته باشد، اما خوشبختی و شادی پایداری پدید نمی‌آورد. گواه این موضوع افراد ثروتمندی هستند که با مشکلات متعددی مانند افسردگی، اضطراب، خیانت و … به کلینیک‌های روانشناسی و روانپزشکی مراجعه می‌کنند. البته باور این موضوع برای افراد غیر ثروتمند که بسیاری از خوشبختی‌ها و شادی‌ها را در پول می‌بینند، سخت است. اما درواقع خوشبختی در ذهن و نگرش شما قرار دارد. درواقع لازم است خوشبختی‌های بدون پول را جدی بگیرید و داشتن پول را به معنای خوشبختی و یا شاد بودن تلقی نکنید.

بهتر است تمرین کنید که بدون خرج‌های گزاف شاد باشید. خانواده‌ای را می‌شناسم که دارایی آن‌ها یک حقوق کارمندی و یک اتومبیل بیست میلیونی است. آن‌ها با همین اتومبیل ارزان قیمت و درآمد ناچیز، به بسیاری از نقاط ایران سفر کرده‌اند و لحظات بسیار شاد و خوشی را در کنار یکدیگر سپری می‌کنند. درواقع راز موفقیت آن‌ها در این است که شادی را در پول نمی‌بینند و در زندگی سخت نمی‌گیرند.

بخشی از کتاب ” مشکلات رایج زوجین

3/5 - (2 امتیاز)
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن