مراکز مشاوره و روانشناسی

مرکز تخصصی درمان وسواس فکری و عملی با روشهای دارویی و غیردارویی

مرکز تخصصی درمان وسواس با بهترین متخصصین در حوزه درمان انواع وسواس - 22330015 | 22321052

مرکز تخصصی درمان وسواس فکری و عملی

مرکز تخصصی درمان وسواس فکری و عملی ، اولین و تخصصی ترین مرکز درمان وسواس در شهر تهران می باشد. این مرکز با گردآوری بهترین متخصص های درمان وسواس ، و با استفاده از آخرین رویکردهای روانشناختی ، سعی در بهبود این بیماری دارد.

ما به عنوان یک مرکز تخصصی درمان اختلالات اضطرابی نظیر وسواس ، اضطراب و استرس ، بهترین متخصص های درمان وسواس فکری و عملی را گردآوری کرده ایم. در ادامه به برخی از پرسش های رایج مراجعین پاسخ می دهیم:

مرکز تخصصی درمان وسواس فکری و عملی

وسواس فکری یا عملی چیست؟

وسواس فکری یا عملی ،  افکار ، تصاویر یا ایده هایی هستند که از بین نمی روند ، ناخواسته هستند و باعث پریشانی شدید می شوند. همه افراد افکار عجیب ، غیرمعمول و یا حتی مزاحم دارند که هر از گاهی ظهور می کنند. بیشتر افراد به روزمرگی خود ادامه می دهند بدون اینکه به این تجربه ها بها دهند ، اما اگر اختلال فردی دچار وسواس فکری یا عملی باشد ، این نوع وقایع می توانند هم ناراحت کننده و هم ناتوان کننده باشند. اگر فرد تنها افکار را به طور مکرر نشخوار کند و رفتاری در این خصوص انجام ندهد، به مشکل او وسواس فکری ، و اگر در  راستای فکری که دارد، رفتاری را به طور مکرر انجام دهد، به نوع مشکل او، وسواس عملی گفته می شود.

چند مثال از وسواس های فکری و عملی :

  • به طور مداوم نگران ابتلا به یک بیماری کشنده باشید. مثلاً مدام نگران ابتلا به ایدز و یا هپاتیت باشید.
  • ترس شدید از اینکه اتفاقی برای یکی از نزدیکانتان رخ دهد. مانند مریضی و یا فوت او.
  • نگرانی عمیق از اینکه شما کاری بسیار شرم آور انجام خواهید داد، مثلاً شکستن یک ظرف در یک مهمانی و یا خندیدن در یک مراسم ختم.
  • نیاز شدید به ترتیب مجدد امور تا زمانی که احساس نکنند “درست” است.
  • ترس از اینکه امور جزیی و کم اهمیت که مدت زمان زیادی وقا شما را مشغول کند.

غالباً وسواس فکری یا وسواس عملی آنقدر ناتوان کننده است که شما در ادامه کار یا حفظ روابط شخصی مشکل پیدا خواهید کرد. وسواس می تواند آنقدر ناراحت کننده باشد که باعث شود شما سعی کنید با افکار یا اعمال دیگر مانند اجبار ، از شر آنها خلاص شوید.

چرا دچار وسواس فکری یا عملی می شویم؟

دلایل متعددی در ابتلا به وسواس فکری و عملی نقش دارد؛ اما به طور کلی، موارد زیر در این اختلال نقش پررنگی دارند:

  • ریشه های ژنتیکی که معمولاً فرد از نزدیکان خود به ارث برده است. در بسیاری از مواقع افراد دارای این اختلال ، نزدیکان و اقوام مبتلا دارند. برای مثال ممکن است پدر یا مادرشان مبتلا به وسواس بوده باشد و یا اینکه یکی از اقوام درجه دو، مشکلات مرتبط با وسواس فکری یا عملی داشته باشد.
  • افراد مبتلا معمولاً مشکلاتی در عدم کنترل هیجان و اضطراب دارند. از آنجایی که ریشه وسواس موضوع اضطراب و استرس است، معمولاً چنین افرادی مشکلات اضطرابی نیز دارند.
  • فرزندپروری در ابتلا به اختلال وسواس فکری و عملی نقش پررنگی دارد. افرادی که در دوران کودکیشان شرایط مناسبی برای رشد نداشته اند و یا آموزه های مرتبط با بهداشت و نظافت برای آنها سختگیرانه اعمال شده است، ممکن است دچار این مشکل شوند.
  • نداشتن مهارتهای زندگی ، مانند مهارت حل مسئله ضعیف ، مقابله با خلق منفی و یا مشکلات ارتباطی، در گسترش این مشکل نقش دارد.

آیا وسواس فکری درمان دارد ؟ وسواس عملی چطور ؟

بله – خوشبختانه امروزه با گسترش علم روانشناسی و روانپزشکی ، درمانهای جدیدی برای بیماری های اضطرابی نظیر انواع وسواس فکری و وسواس عملی ابداع شده است. این درمان ها ممکن است به طور صورت انفرادی و با استفاده از یک رویکرد درمانی ، و یا با التقاط چندین رویکرد درمانی صورت گیرد.

برخلاف گذشته ، امروزه وسواس فکری یا عملی درمان پذیر است.

درمان قطعی وسواس فکری شدید یا عملی چگونه ممکن است ؟

ما مدعی هستیم که بهترین متخصص های درمان وسواس ، و بهترین دکتر های خوب در حوزه اضطراب و وسواس را گردهم آورده ایم. روانشناسان و روانپزشکانی که به آخرین روشهای درمانی وسواس فکری و عملی احاطه دارند.

ذکر این نکته ضروری است که درمان قطعی وسواس فکری شدید و یا وسواس عملی ، به جدیت مراجع در انجام تمرین ها و همکاری مستمر او با درمانگر نیز بستگی دارد.

درمان دارویی وسواس چگونه است؟

به طور کلی ، تشخیص مصرف دارو یا عدم مصرف دارو برای درمان وسواس، بر عهده روانشناس و روانپزشک معالج است. برخی از انواع خفیف وسواس فکری نیازی به مصرف دارو ندارد. اما وسواس های فکری شدید و یا وسواس های عملی ، نیازمند مصرف دارو است. در صورتی که روانشناس و درمانگر شما، تشخیص اضطراب یا وسواس شدید را بدهد، با رضایت شما ، توسط روانپزشک برایتان دارو تجویز خواهد شد.

چه روشهایی برای درمان وسواس فکری یا عملی استفاده می کنید ؟

همانطور که در خطوط بالا ذکر شد، در درمان وسواس ممکن است از یک رویکرد، و یا ترکیب چند رویکرد استفاده شود. به طور کلی رویکردهای مورد استفاده ، شامل موارد زیر است:

درمان وسواس با روش درمان شناختی رفتاری یا CBT

درمان وسواس با رویکرد طرحواره درمانی و موج سوم

درمان وسواس با استفاده از دارو درمانی

استفاده از تکنیک های خود هیپنوتیزم ، آرام سازی و تصویر سازی ذهنی ،

استفاده از مایندفولنس و رویکرد پذیرش درمانی

درمان وسواس با هیپنوتیزم امکان پذیر است ؟

متاسفانه به دلیل عدم آگاهی برخی از افراد، سو استفاده های زیادی از هیپنوتیزم و هیپنوتراپی شده است. به طور کلی تکنیک های هیپنوتیزم، تمرکز خود را بر کاهش اضطراب به وسیله شرطی سازی گذاشته اند. این بدان معنی است که هیپنوتیزم با کاهش سطح اضطراب در فرد ، می تواند به درمان وسواس کمک کند. اما باید نکته را باید در نظر داشت که به طور مستقل نمی توان وسواس را با هیپنوتیزم درمان کرد. در واقع درمان وسواس با هیپنوتیزم، به عنوان یک روش تکمیلی در کنار روشهای شناختی رفتاری ( CBT ) مورد استفاده قرار می گیرد.

آدرس مرکز تخصصی درمان وسواس فکری و عملی کجاست ؟

لطفاً توجه داشته باشید که مراجعه به مرکز تخصصی درمان وسواس فکری و عملی ، تنها با اخذ وقت قبلی امکان پذیر است.

مرکز غرب تهران: فلکه دوم صادقیه ، خیابان مصطفوی دهزوئی ، ساختمان آریا ، طبقه سوم ، کلینیک روانشناسی و مشاوره روان ساز

مرکز شمال تهران : فرمانیه ، بلوار اندرزگو ، نبش عبدالهی جنوبی ، ساختمان پارسیان ، طبقه پنجم

تلفن کلینیک روانشناسی : ۲۲۳۳۰۰۱۵   |   ۲۲۳۲۱۰۵۲   |   ۰۹۱۲۸۴۹۰۹۴۴

5/5 - (1 امتیاز)
برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن