سایر مقالات روان شناسی

مراجعه به روانشناس : باورهای نادرست در مراجعه به روانشناس و مشاور

مراجعه به روانشناس و مشاور ، در بسیاری از کشورهای جهان مرسوم است. آنقدر مرسوم که حتی در فرم های استخدامی خود نیز بدون هیچگونه چالشی آن را درج می کنند. بسیاری از افراد نیازمند خدمات روانشناسی و یا مشاوره هستند. و لازم است تا با پیگیری مشکلات خود و با کمک یک متخصص، در بهبود شرایط زندگی خود بکوشند. اما در برابر مراجعه به روانشناس مقاومت دارند.

متاسفانه در برخی از مواقع شاهد عدم حضور افراد به دکتر روانشناس و مشاور هستیم. علل متفاوتی در این مورد وجود دارد و ما سعی کردیم در این فایل صوتی، به سبب شناسی این مشکلات و باورهای غلط بپردازیم.

اگر شما جزو افرادی هستید که نیازمند راهنمایی و مشاوره از جانب یک متخصص هستید، این مقاله را دنبال کنید.

باورهای نادرست در مراجعه به روانشناس و مشاوره

مراجعه به روانشناس

باورهای غلط در مورد مراجعه به روانشناس و مشاور، یکی از مشکلات رایج مراجعان است. موضوع باورهای غلطی است که دارند فکر می­کنند. کسایی که می­روند پیش روان شناس حتماً باید دیوانه باشند و یا فقط روانشناس و مشاور برای افراد دیوانه­ است. این یک امر بسیار  غلط است.

خیلی از افرادی که به مشاور یا روانشناس مراجعه می­کنند، ممکن است که آدم های سلامت و به هنجاری باشند و صرفاً در بخش های خاصی از زندگی آنها مثل کنترل هیجان، کنترل عاطفه، روابط میان فردی، رابطه با فرزندان و یا از این دست، ایرادهای کوچکی را داشته باشند و یا نیازمند آموزش باشند.

پس اجازه بدهید، این گونه مطرح کنم همان گونه که ما  ظاهرمان را بروز می­کنیم. مثلاً الان هیچ کس لباس­های را که در ۴۰ سال پیش در کشور پوشیده می­ شد را نمی­پوشد. فکر و ذهن و روان و باورهایمان را هم بسازیم و بروز بکنیم، لطفاً این باور را در درون خودتان عوض بکنید که برای مراجعه به روانشناس و مشاور ، حتماً باید سلامت روان نداشته باشه و یا یک مشکل بسیار بزرگ را داشته باشد. برای مشکلات کوچک، مشاوره یا برای بسیاری از آموزش­های ضروری هم می توان به روان شناس مراجعه کرد.

اصل رازداری و عدم خجالت در مراجعه به مشاور

عامل دوم، رازداری یا خجالت است. برخی از افراد به راحتی نمی ­توانند اعتماد کنند و یا خجالت می­کشند تا مشکلاتشون را با یک متخصص مطرح کنند. و همین موضوع دلیلی برای عدم مراجعه به روانشناس و مشاور می شود.  بسیاری از مشکلاتی که شما قصد دارید با یک متخصص در میان بگذارید. مشکلاتی هستند که بارها و بارها یک روانشناس آنها را شنیده و برایش آن بار منفی که در جلسه درمانی برای شما دارد را ندارد.

در ثانی لزومی ندارد نگران آن باشید که اسرار شما و یا گفته­ هایتان در جای دیگری ذکر شود. روانشناسان به طور کامل محرم اسرار فرد می باشند. برخی از مواقع یادداشت هایی را بر می دارند، که آن یادداشت ها هم کاملا محفوظ می ماند و هیچ لزومی بابت نگرانی و یا خجالت کشیدن از این موارد وجود ندارد. لطفاً سعی کنید که اعتماد کنید، خجالتتان را کنار بگذارید و آنچه که باعث مشکل شده است را خیلی صریح و بی پروا بیان کنید. هدف یک رواشناس یا مشاور، کمک به شما و بهبود زندگی شما است.

باور غلط پیرامون دفعات مراجعه به روانشناس و مشاور

عامل سوم مخرب در مراجعه به روانشناس و مشاور ، باور غلط در مورد زمان بندی است و یا صبر نداشتن افرادی که مراجعه می­ کنند، مشکلات روان چیزی شبیه به مشکلات جسم است، درمان معمولا کوتاه مدت نیست مگر آنکه فرد بخواهد مشاوره و راهنمایی بگیرد یا برای آموزش کوتاه مدت مراجعه کرده باشد. معمولاً مشکلاتی که روابط و هیجانات، خلق و یاگذشته ­ی افراد وجود دارد، نیازمند گذر زمان و بررسی و تداوم جلسات است.

این نکته را لطفا در نظر داشته باشید که به هیچ روانشناسی معجزه انجام نمی دهد و نمی توان در یک جلسه مشکلاتی که شما با آنها دست به گریبان هستید برطرف کند. اما می شود توقع داشت که در گذر زمان و هم سویی با متخصص، بسیاری از این مشکلات برطرف شود و یا بهتر شود.

غرور همه چیز دانی و مراجعه به مشاور

عامل دیگر مضرر توهم همه چیز دانی یا غرور همه چیز دانی است و این در ایرانی ها بسیار رواج دارد و این توهم که ما همه چیز را می دانیم یا خودمون همه چیز را بلدیم، بیشتر از بقیه می فهمیم، و یا نیازی نیست کسی به ما چیزی بگوید.  خودمان بهتر می­دانیم لزومی به یک متخصص نداریم، معمولاً در زندگی این افراد،آسیب ها و رفتارهای مخرب بیشتری وجود دارد.

باور غلط : روانشناسان و مشاوران باعث طلاق می شوند.

روانشناسی طلاق

عامل دیگر اساساً این است که روان شناس باعث از هم پاشیدگی روابط می شود. این به هیچ عنوان درست نیست، چرا که مراجعه به روانشناس در زندگی شما تاثیر مثبت خواهد داشت. می توان به این جمله اشاره کرد که ما برای وصل کردن آمدیم. این جمله در بسیاری از مواقع صادق است. اما اگر رابطه بین دو نفر رابط ا­ی بیمارگونه داشته باشند، رابطه ای باشد که بر مبنای انتخاب سالم نباشد و  بر مبنای معیارهای ناسالم شکل گرفته باشد.

روانشناس شرایط و علائم را خدمت فرد عرض می­کنیم. و این دیگر تصمیم فرد است که بخواهد رابطه را ترمیم کند یا خیر. اما به هر حال ما هم از منظر اخلاقی و هم از منظر کار حرفه­ ای نیاز داریم که مطرح بکنیم. آن نقاطی را که در یکی از طرفین زوجین وجود دارد. می بینیم و یا در یک رابطه داریم می­بینیم در بسیاری از مواقع انتخاب ها سالم نیست و یا نقاط ضروری وجود دارد که باید حتماً بیان شود در غیر این صورت در آینده، به مشکل برمی­ خورند. بنابراین هدف اصلی ما وصل کردن است اما نکات ضروری که شما متوجه نشدید را ذکر می­کنیم.

دید کلی تر روانشانس بر روی مشکلات

عامل بعدی در بخش روابط این است که آنچه فرد در چندین سال رابطه با یک نفر نمی بینید، یک روان شناس در چند جلسه می­ بیند و متوجه می شود. ضمن اینکه از تست­های تکمیلی استفاده می شود و در واقع وقتی که یک متخصص یا روانشناس در بیرون از آن مساله قرار دارد و احساساتش دیگر درگیر نیست بسیار راحت تر می تواند تمامی جوانب این قضیه را بررسی کند تا شخص شما که احساساتتان درگیر است و در درون رابطه قرار دارید. پس این نکته را نیز باید در نظر گرفت و فرد دیگر از بیرون و برمبنای منطق و علم دارد به رابطه نگاه می کند و نه مانند شما بر مبنای هیجان و عاطفه و احساسات درگیر. مراجعه به روانشناس ، می تواند نقش پیشگیرانه زیادی داشته باشد.

هزینه مراجعه به روانشناس و مشاور

عامل بعدی هزینه است. همانطور که جهت سلامت جسم لازم است که وقت صرف شود و هزینه صرف شود، جهت سلامت روان هم این قضیه باید اتفاق بیافتد. بسیاری از افرادی که عنوان می کنند مشکل مالی دارند، در واقعیت علت مراجعه نکردن به روانشناس مسأله مالی نیست، حتی شما می بینید در زندگی شان خرج های گزافی می کنند که هیچ ضرورتی ندارد. علت دیگر این است که آنها فکر می کنند هزینه ای نباید برای اتفاق­هایی که در زندگیشان ایجاد می­ شود بپردازند. این هم باور غلطی است که برخی از افراد با آن مواجه هستند. مراجعه به روانشناس همانند مراجعه به روانپزشک و سایر خدمات سلامت، نیازمند هزینه است.

مراجعه به روانشناس و مشاور | باورهای نادرست در مراجعه به روانشناس و مشاور

مشکل من با مراجعه به روانشناس و مشاور حل نمی شود

عامل آخر در این مقاله؛ توهم اینکه این مساله حل نمی شود. یا از این اشتباه نتیجه نمی گیریم، خیلی از افراد صحبت می­کنند که مراجعه به روانشناس و مشاور نتیجه نمی­ دهد، برم پیش روانشناس درست نمی­شود، وقتی پرسیده می­شود چند بار مراجعه شده، افراد می­ گویند تا الان مراجعه نکردن و یا یک ساعت مراجعه کردن و یا جلسات را کامل کرده اند و یا تمرین­های جلسات را انجام ندادن. و افراد معتقدند که روان شناس نمی­توانند مساله شون را حل کنند و از آن طرف هم این روش و متد را امتحان نکردن.

این قضیه نیز باید ذکر شود اگر به یک روانشناس مراجعه کردید و نتیجه نگرفتید این دلیل نمی ­شود که مساله را رها کنید. همانگونه که اگر شما مشکل قلبی داشتید ممکن است چندین پزشک را عوض کنید تا مشکل در نهایت حل شود دقیقا در حوزه­ های مشکلات زندگی و یا سلامت روان هم همین الگو رفتاری باید صورت بگیرد.

مراجعه به روانشناس و مشاور را جدی بگیرید

مراجعه به روانشناس

سعی کنید باورهای نادرست مراجعه به روانشناس و مشاور کنار بزارید. بپذیرید که همه چیز دان نیستید و ممکن است فردی بتواند به شما کمک کنمد. همچنین در نظر داشته باشید باور به اینکه مشکل ما برطرف نمی شود، ممکن است ناشی از افسردگی و یا استیصال شما باشد. بسیاری از مراجعین را افراد سطح بالا تشکیل می دهند که معتقدند داشتند یک همیار و یا مشاور، تا میزان زیادی می تواند زندگی آنها را بهبود ببخشد. اگر باورهای نادرستی در خصوص مراجعه به روانشناس دارید، از دکتر روانشناس خود در جلسه اول بخواهید که فرآیند را بررسی کند و باورهای نادرستتان را رفع کند. یک دکتر روانشناس خوب ، زندگی هزاران نفر را بهبود بخشید است و قطعاً می تواند در پذیرش و یا حل مسئله مشکل شما نیز موثر باشد.

نکته : فایل صوتی و متن فوق ، توسط همکاری پرسنل مرکز مشاوره صادقیه ، برای مراجعینی که باورهای غلطی در مراجعه به روانشناس دارند تدوین شده است. این متن با اجازه از ایشان منتشر شده است.

Rate this post

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن