روانشناسی موفقیت و مثبت گرا

۴ اشتباه در فن بیان و سخنوری | چگونه سخنران خوبی باشیم؟

خطاهای رایج در سخنرانی و فن بیان چیست ؟ چگونه سخنران خوبی باشیم ؟

در ارتباطات انسانی، فن بیان و سخنوری نقشی کلیدی ایفا می کند. این نقش وقتی پررنگ تر می شود که قصد داشته باشید یک سخنرانی قوی را به عنوان یک سخنران ارائه کنیم. اما به راستی چگونه باید فن بیان خوبی داشته باشیم؟ این یک سوال کلیدی است که می توانیم آن را به گونه های مختلفی پاسخ داد. برای پاسخ مناسب به این سوال، لازم است تا خطاهای رایج در فن بیان و سخنوری را بشناسیم و از آنها اجتناب کنیم. با بخش روانشناسی موفقیت سایت دکتر روانشناس همراه باشید ، تا نکات کلیدی در فن بیان و سخنرانی را توضیح دهیم.

خطاهای رایج در سخنرانی و فن بیانکمبود اعتماد به نفس و فن بیان

اولین و بیشترین عاملی که سبب ضعف در فن بیان یا سخنوری می شود، کمبود اعتماد به نفس است. کمبود اعتماد به نفس مشکل بسیاری ار مراجعان ما است و در برخی از موارد درمان پیچیده ای دارد. به طور کلی، درمان اعتماد به نفس، با شناسایی ریشه مشکل باز می گردد. باید بررسی شود که چرا فرد کمبود اعتماد به نفس دارد. برخی از کمبود اعتماد به نفس ها ریشه در تربیت کودکی و فرزند پروری دارد که حل آن مستلزم زمان و تمرین است. برخی دیگر از افراد در اعتماد به نفس مشکلاتی سطحی تر دارند که با مهارت آموزی می توان بر آنها چیره شد. 

عدم استفاده از زبان بدن در فن بیان و سخنرانی

زبان بدن یا همان Body Language نقش زیادی در فن بیان و سخنوری دارد. به طور خلاصه، زبان بدن یا Body Language به استفاده از اعضا و جوارح بدن در زمان سخنوری گفته می شود. برخی از افراد به دلیل هیجان بالاتر، از زبان بدن بیشتر استفاده می کنند. برای نمونه در زمان تکلم، از دست های خود استفاده می کنند و یا حالت چهره خود را تغییر می دهد. زبان بدن خود را بررسی کنید و در صورتی که در گفتار از زبان بدن استفاده نمی کنید، آن را تمرین کنید.می توانید از یک آینه برای تمرین استفاده کنید. رفتار و حرکات خود را در آینه بررسی کنید و اگر نیاز به اصلاح وجود دارد، آن را بهبود ببخشید.

تُن و لحن صدای یکنواخت و بدون هیجان در سخنرانی و فن بیان

شاید شما هم با افرادی روبرو شده باشید که تُن صدای ثابتی دارند. فرض کنید شخصی قصد دارد یک داستان و یا خاطره هیجان انگیز تعریف کند. آیا اگر تمام این داستان را با صدای یکسان بشنوید، هیجانی برایتان دارد. در قسمتی که کاراکتر اصلی داستان و یا خاطره، آسیب می بیند و یا موفق می شود چطور؟

در واقع لازم است ما از ولوم یا تُن صدای متفاوت استفاده کنیم. هر محتوایی، تُن صدای خود را نیازمند است. شاید شما نیز در سخنرانی هایی حاضر شده باشید که مطالب برایتان خواب آور بوده باشد. معمولاً سخنرانانی که مخاطبانشان چرت می زنند، تُن صدای مناسبی ندارند. پس از این پس به صدای خود گوش کنید. آیا به اندازه کافی صدای خود را زیر و زبر می کنید؟ در جاهایی که لازم است بلندتر و یا آهسته تر سخن می گویید؟

عدم برقراری نگاه چشمی سخنران با مخاطبان 

سعی کنید در سخنرانی هم عادل باشید! برخی از افراد در سخنوری و فن بیان خود، تنها به یک یا دو نفر از افراد نگاه می کنند. این موضوع سبب احساس ناخوشایند در سایر مخاطبان حاضر در جمع می شود. گذشته از این احساس، دیگران چندان تمایلی به تحلیل گفته های شما پیدا نمی کنند. اگر یک سخنران با همه افراد تماس چشمی برقرار نکند، دامنه مخاطبانش کمتر می شود. هر چقدر دامنه مخاطبین کمتر باشد، قدرت جذب نیز کمتر خواهد شد. گذشته از این موضوع، چشم ها توانایی انتقال احساسات را نیز ایفا می کنند. دفعه بعدی که قصد سخنوری داشتید، سعی کنید به تمام مخاطبان نگاه کنید. هر از چند گاهی سر خود را در سالن بچرخانید و به توازن و مساوات به تمام مخاطبان خود دقت کنید.

5/5 - (1 امتیاز)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن