سلامت جنسی

چه عواملی سبب سرد مزاجی زنان می شود؟

هر چند سرد مزاجی در زنان و مردان بخش ها و دلایل یکسانی دارد اما در این مقاله به طور دقیق به موضوع سرد مزاجی در زنان می پردازیم. و در مقاله ای دیگر به موضوع سرد مزاجی در مردان می پردازیم. پیش از شروع مطلب ذکر این نکته ضروری است که مقاله مشابهی پیش از این نگارش شده است که با کلیک بر روی عنوان سرد مزاجی زنان در رابطه جنسی می توانید آن را مطالعه کنید. ما در اینجا سه دلایل اصلی را برای جدی گرفتن درمان سرد مزاجی ذکر می کنیم.

چرا باید سرد مزاجی را درمان کرد؟

دلایل بسیار زیادی در درمان سرد مزاجی زنان وجود دارد اما سه دلیل اصلی و مهم که باید جدی گرفت شامل موارد زیر است : 

  1. زنانی که دچار سرد مزاجی جنسی هستند ممکن است در زندگی خود خیانت را بیشتر تجربه کنند. در واقع در صورت نداشتن رضایت جنسی، احتمال خیانت بالا می رود.
  2. تحقیقات نشان می دهد خانوم هایی که سرد مزاج هستند و یا زوجینی که رضایت جنسی ندارند، اختلافات بسیار بیشتری با یکدیگر دارند و یا به بیانی دیگر در زندگی بهانه های بیشتری گرفته می شود. در بسیاری از مراجعینی که به مرکز مشاوره داشته ام این نکته را متوجه شده ام که زوجینی که دارای روابط جنسی بهتری هستند، تفاهم و آرامش بیشتری را در زندگی مشترکشان تجربه می کنند.
  3. رابطه جنسی با نشاط روانی ارتباط دارد. افرادی که رابطه جنسی مناسبی ندارند ممکن است دچار مشکلاتی چون افسردگی شوند.

همانظور که ذکر شد دلایل بسیار زیاد و مهمی برای درمان سرد مزاجی و جدی گرفتن آن وجود دارد و این سه مورد تنها نمونه کوچکی از آنها بود.

سرد مزاجی در زنان ممکن است به خیانت، طلاق و یا افسردگی ختم شود

چگونه باید سرد مزاجی زنان را درمان کرد؟

درمان سرد مزاجی راحت نیست. چرا که سرد مزاجی به دلایل متفاوتی مربوط است. اما به طور کلی در درمان سرد مزاجی لازم است در ابتدا ریشه مشکل شناسایی شود. با شناسایی ریشه مشکل لازم است علتی که فرد را دچار سرد مزاجی کرده است برطرف نمود.

ریشه مشکل خود زیر مجموعه های بسیاری دارد. که در اینجا به سه مورد کلی آن اشاره می کنیم:

۱٫ به طور کلی در سرد مزاجی  ممکن است مشکل جسمی باشد و یا روانی.مشکلاتی چون دیابت و فشار خون ، مشکلات قلبی و عروقی و …. در سرد مزاجی ممکن است نقش داشته باشد. اگر فردی مشکل جسمی نداشته باشد باید گزینه های روانی را در نظر گرفت. معمولاً در بیشتر موارد مشکل سرد مزاجی روانی و فکری است. علی الخصوص در زمانی که زوجین سن زیادی ندارند.

۲٫ دومین موضوع قابل بررسی به زمان شروع این مشکل باز می گردد. برخی از اوقات سرد مزاحی اولیه است و از ابتدای زندگی فرد میل جنسی پایینی دارد. در برخی دیگر از موارد سرد مزاجی ثانویه است و فرد پس از مدتی دچار این مشکل شده است. اینکه مشکل در چه زمانی شروع شده است و فرد را چه مدت زمانی است که درگیر کرده است، نقش زیادی در درمان سرد مزاجی دارد.

۳٫ یکی دیگر از مسائلی که به شناسایی ریشه مشکل کمک می کند این است که فرد سرد مزاج، در رابطه با چه افرادی دچار کاهش میل جنسی شده است؟ به بیانی دگر در برخی از اوقات فرد سرد مزاج کلاً گرایش خود را از دست داده است و در برخی دیگر از موارد ممکن است نسبت به همسر و شریک عاطفی خود این تمایل را نداشته باشد. باید بررسی شود که مشکل فراگیر است و یا تنها در مورد یک شخص خاص وجود دارد.

چه عواملی از نظر فکری و روانی در سرد مزاجی زنان نقش دارد؟

عوامل بسیار زیادی در سرد مزاجی زنان از نظر روانی نقش دارد. این عوامل نقش بسیار زیادی در مشکلات جنسی و یا اختلالات جنسی ایجاد می کند. در سطوح پایین تر به ۶ دلیل عمده این موضوع می پردازیم. قابل ذکر است که این دلایل تنها بخشی از علل رایج سرد مزاجی زنان است:

۱٫ شاید یکی از شایع ترین این دلایل آنورگاسمی باشد. آنورگاسمی یعنی خانوم در رابطه جنسی ارضا نمی شود و همین عدم ارگاسم خانوم سبب می شود که میل خود را به برقراری رابطه جنسی از دست بدهد.

۲٫ مورد دیگر در مشکلات جنسی؛ به واژینیسموس مربوط است. برخی از خانوم ها به دلایلی ( که خود بحث مفصلی است) دچار واژینیسموس هستند. واژینیسموس یک اختلال رایج جنسی در زنان است که راه حل شناخته شده ای دارد. هر چند ممکن است این راه حل ها زمان بر باشد و درمان واژینیسموس نیازمند زمان باشد. به هر حال مشکل واژینیسموس قابل درمان است.

۳٫ برخی از زوجین پیوند عاطفی مناسبی با همسر خود ندارند و این موضوع سبب سرد مزاجی می شود. در چنین شرایطی باید علل مشکلات عاطفی زوجین را بررسی و حل کرد.رابطه جنسی بیش از آنکه یک عمل مکانیکی باشد ، یک عمل ذهنی است. پس فراموش نکنید که داشتن رابطه عاطفی مناسب نقش بسیار زیادی در گرایش جنسی و میل جنسی زن دارد.

۴٫ جذابیت مرد برای همسرش نقش زیادی در تحریک خانوم ها دارد. برخی از مردان به اندازه کافی جذاب نیستند. اگر همسر فرد فکر کند که همسرش جذاب و یا شایسته او نیست، مشکل سرد مزاجی پیش می آید. خوشبختانه عدم جذابیت را می توان با روشهای زیادی حل کرد. تغییر پوشش و آراستگی ظاهری، آرایش مو، نحوه تکلم و بسیاری از موارد را دیگر را می توان تغییر داد تا در ذهن یک خانوم جذاب به نظر بیایید.

۵٫ همچنین مشکلات فیزیولوژیک را در سرد مزاجی نباید فراموش کرد. قرص های ضد بارداری در سرد مزاجی زنان نقش دارد و لازم است با یک پزشک زنان مشورت کرد. همچنین مشکلاتی نظیر افسردگی و اضطراب نیز سبب تغییرات فیزیولوژیک می شود و فرد را سرد مزاج می کند.

۶٫ برخی از خانوم ها، همواره دارای ترس از بارداری هستند و همین موضوع سبب سرد مزاجی آنها می شود. در تحقیقی که دانشجویان دانشگاه ییل انجام دادند ذکر شده است که برخی از خانوم ها، پس از دوران یائسگی با افزایش شهوت روبرو می شوند. روانشناسان معتقدند دلیل این موضوع کاهش ترس از بارداری است. بنابراین برخی از خانوم هایی که دارای ترس از بارداری هستند ممکن است دچار این مشکل شوند. 

نتیجه گیری پیرامون سرد مزاجی زنان

یکی از اهداف اصلی ازدواج داشتن رابطه جنسی و ارضا غریزه طبیعی شهوت است. اگر بین زوجین رابطه زناشویی مناسبی وجود نداشته باشد ممکن است با مشکلاتی نظیر طلاق عاطفی، خیانت، افسردگی و خشم های پنهان روبرو شوند. برای درمان چنین مشکلی باید به سکس تراپ و یا سکسولوژیست مراجعه کرد.

این مشکل دلایل متعددی دارد که بر حسب زمان شروع و شدت آن باید دلیل را شناخت و در صدد رفع مشکل برآمد. 

Rate this post

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن