سلامت جنسی

عوارض دیدن پورنو | عوارض دیدن فیلم های پورنوگرافی چیست ؟

در این فایل صوتی به موضوع فیلم های پورنوگرافی می پردازیم.

قصد داریم بررسی کنیم که فیلم های پورنوگرافی چه مضرات و عوارضی دارد و چگونه می توانیم از اعتیاد به پورنوگرافی جلوگیری کرد.

لطفاً فایل صوتی زیر را به دقت گوش کنید تا با اثرات اینگونه فیلم ها بیشتر آشنا شوید.

فایل صوتی را گوش کنید :

متن فایل صوتی عوارض دیدن پورنو

در این فایل صوتی قصد دارم که پیرامون موضوع پورنوگرافی و یا عوارض دیدن پورنو مطالبی رو خدمت شما عرض بکنم.

بطور کلی همانجور که مستحضر هستید پورنوگرافی به هر فیلمی گفته میشه که در اون بطور عریان و یا نیمه عریان روابط جنسیِ بین انسان نمایش داده بشه. خب پورنوگرافی تنها محدود به فیلم نمیشه؛ کتاب، عکس یا داستانهای سکسی و یا هر چیز دیگه‌ای که روابط جنسی انسان را بصورت عریان و بیش از حد باز نمایش بده را ما میتونیم پورنوگرافی قلمداد بکنیم.

در طی سال‌های اخیر با گسترش اینترنت، رسانه‌ها و شبکه‌های مختلف، فیلم های پورنوگرافی رشد چشم‌گیری رو داشته و رسانه‌ها در این قضیه نقش زیادی را ایفا کردند. خیلی از کشورها هم سعی کردند با تدوین قوانینی جلوی این مبحث را بگیرند و یا از شدت یافتن پورنوگرافی به نوعی پرهیز بکنند و چارچوب‌های کلی رو برای اون تبیین بکنند اما به هرحال ساختن فیلم‌های پورن و یا صنعت پورن یک صنعت بسیار پردرآمد هست و تونسته راه خودش رو در زندگی بسیاری از اشخاص باز بکنه. و بطور کلی صنعت پورن امروزه یک صنعتی هستش که در سال چیزی بالغ بر یک میلیارد دلار گردش رو در سراسر جهان داره و گذشته از این قضیه دامنه بسیار زیادی رو در بر می‌گیره.

فیلم های پورنوگرافی به دلایل متعدد در کشور ما نیز دیده می شود. به سبب شناسی اون دلایل من قصد ندارم بپردازم چون در حیطه تخصص بنده نیست. اما با توجه به اینکه میزان زیادی از جمعیت کشور جوان هستند و همینطور مشکلات جنسی بسیار رواج داره و بخش زیادی از طلاق‌هایی که بین زوجین اتفاق میفته و یا خیانت‌هایی که در روابط حادث میشه به مبحث عوارض فیلم پورنو برمیگرده، لازمه که نکاتی رو خدمتتون عرض بکنم.

عوارض دیدن پورنو از منظر جامعه شناسان و فمنیست ها

 عوارض دیدن فیلم پورنو را می توان از زمینه های مختلفی بررسی کرد. از منظر جامعه‌شناسی اگر بخوایم نگاه بکنیم فمنیست‌ها بطور کلی با فیلم‌های پورنونگاری بسیار مخالف هستند و در این فیلم‌ها معتقدند که جنس زن، جنس برده یا درجه‌ی دوم حساب میشه. و دراین فیلم‌ها تحقیرها و توهین‌هایی به زنان میشه که خب جایگاه کلی اونها را زیر سوال میبره و در واقع شایسته‌ی بانوان نیستش. عوارض دیدن فیلم های پورنوگرافی یا سکسی در اینجا، تنزل جایگاه زن در جامعه و تبعیضات جنسیتی است. در واقع فمنیست ها و جامعه شناسان فمنیست معتقدند که با دیدن فیلم های پورنو و یا سکسی ، باورهای مردان نسبت به زن به شدت تغییر پیدا می کند.

این فیلم ها غالباً یک نگاه ابزاری و تماماً جنسی به زنان دارند و زنان رو در حد یک کالا پایین میارند و اینها میتونه تأثیر بذاره در ذهن مخاطب و بیننده‌ی این فیلم‌ها. در رفتار اون، در باور اون نسبت به زن و در ایفای نقش صحیحی که یک خانوم در یک رابطه جنسی باید داشته باشه. همینطور ذکر این نکته ضروریه که بیش از ۹۰ درصد فیلم های پورن یا سکسی توسط مردها ساخته میشه و به نوعی سازندگان اصلی و سرمایه‌گذاران این فیلم‌ها مردها هستند و این فیلم‌ها رو برای مردها می‌سازند و به نوعی یک نوع برداشتِ یک طرفه و مردانه از این قضایا هست و نیازهای جنسی خانوم‌ها در این فیلم‌ها به طور کلی در نظر گرفته نمیشه. در واقع آنچه به عنوان رابطه جنسی موفق مورد نظر است، برآورده نمی شود.

عوارض دیدن فیلم های پورنوگرافی از منظر روانشناسی

اما خب آنچه که ما در این فایل قصد داریم به اون بپردازیم، پورنوگرافی از منظر علم روانشناسی هست و اینکه عوارض دیدن فیلم های پورنوگرافی و سکسی از نظر روانشناسی چیست ؟ در واقع قصد داریم بررسی کنیم عوارض دیدن پورنو برای بیننده چیست؟ البته سعی داریم به طور خاص در مورد جوانان ایرانی که فیلم های سکسی و یا پورن می بینند صحبت کنیم. و عوارض دیدن فیلم های پورنوگرافی را بر شماریم.

ببینید؛ اساساً یکی از عوارض دیدن چورنو ، آسیب به رفتار جنسی فرد است. فیلم‌های پورنوگرافی یا سکسی ، فیلم‌های آموزش رابطه جنسی نیستند و به اونها به چشم آموزش روابط جنسی نباید نگاه کرد. در بسیاری از این فیلم‌های سکسی، مراحل دقیق آمیزش جنسی وجود نداره. ما میدونیم که بدن خانوم‌ها به گونه‌ایه که احتیاج به پیش نوازی‌های ابتدایی و یا آمیزش‌های ابتدایی زیادی دارند تا بتونن آماده بشن برای رابطه‌های جنسی اصلی. اما در بسیاری از فیلم های سکسی ، به نوعی این مراحل نشون داده نمیشه و فقط صرفاً موضوع دخول و یا رابطه‌های جنسی خشن مدنظر قرار می‌گیره.

پس بنابراین اولین نکته‌ای که من خواهش میکنم مدنظر داشته باشید اینه که به هیچ عنوان فیلم‌های پورن رو به چشم فیلم‌های آموزش جنسی نگاه نکنید. … من چند تا نکته از اون‌ها رو که در جلسات متعدد ملاحظه کردم و اثراتی بوده که از منظر بالینی متوجه شدم که افراد باهاش دست به گریبان هستند روخدمتتون بیان میکنم:

تفکر نقادانه و دیدن فیلم های پورنوگرافی

اولین نکته اینه که خیلی از افراد آموزش تفکر نقادانه رو که یکی از مهارتهای ده گانه‌‌ی مهارتهای زندگی یا Life Skills هست رو فرا نگرفته‌اند و به نوعی وقتی فیلم‌های مرتبط با صنعت جنسی رو مشاهده می‌کنن، نمی‌تونن تفکیک قائل بشن بین اون چیزی که در فیلم سکسی رخ میده و آنچه که در واقعیت باید وجود داشته باشه.

بسیاری از صحنه‌ها و پوزیشن‌هایی که بازیگران پورن در فیلم‌های جنسی و پورنوگرافی انجام می دهند، در دنیای واقعی قابل انجام نیست و ما گاهاً شاهد هستیم آقایونی رو که توقعات غیرواقعی از همسرشون دارند؛ حالا یا بیان می‌کنند یا در ذهنشون و توقع دارند که همسرشون مثل یک بازیگر پورن، رفتارهای خاصی رو انجام بده که خب هم از منظر بهداشتی ممکنه مشکلاتی داشته باشه؛ هم گذشته از اون مبحث، فیزیولوژیکِ بدنِ اون خانوم اجازه اجازه همچین فعالیتی رو نده.

پس اولین چیزی که باید در نظر بگیریم اینه که، آنچه که در فیلم‌های پورن می‌بینیم با یک زن انجام میشه در دنیای واقعی لزومی به اجراش نیست و در واقع بسیاری از اون‌ها فقط فیلم هستش.

عوارض دیدن پورنو | عوارض دیدن فیلم های پورنوگرافی چیست ؟

عوارض دیدن پورنو و مقایسه خود با بازیگر جنسی

موضوع دوم اینه که بسیاری از کسانی که به دیدن فیلم پورنو گرایش دارند، علی‌الخصوص کسانی که نوجوان‌تر هستند خودشون رو با اون بازیگر پورنوگراف مقایسه می‌کنند. اندازه آلت تناسلی‌شون رو یا فرم بدنشون رو مقایسه می‌کنند. البته خانوم‌ها هم ممکنه که این کار رو انجام بدن؛ در صوت مشاهده کردن. و ناخوداگاه یک الگوی غلطی درمورد استانداردهای فیزیکی و جنسی در ذهنشون شکل می‌گیره که خب این قضیه میتونه بسیار آسیب‌زا باشه. چرا که شاهد هستیم در درازمدت باعث بهم خوردن اعتماد به نفس فرد و روابط میان فردیش میشه. فرد احساس میکنه که به اندازه کافی از منظر جنسی کافی نیست و بدن خودش رو و اندام‌های جنسی خودش رو کاملا نمیتونه بپذیره. بنابراین مقایسه بازیگر فیلم سکسی با خود فرد و یا شریک جنسی اش ، اعتماد به نفس جنسی را از میان می برد.

قابل ذکره که در بسیاری از این فیلم‌ها آنچه رواج داره گریمه. آنچه که رواج داره استفاده از داروها و آمپول‌های تقویتیِ جنسیه. وگرنه در وقعیت این یک امر خیلی نادره که یک فرد بتونه در مدت زمان بسیار زیادی Erection یا نعوظ داشته باشه، دخول داشته باشه، روابط جنسی با پوزیشن‌های مختلف داشته باشه و در واقع هیچ مشکلی هم براش پیش نیاد.

شاید اصلی‌ترین عاملی که فیلم‌های پورن باعث مشکل در کشور ما میشه، عدم توانایی بین تفکیک واقعیت و فیلمه. اگر این فیلم‌ها رو مشاهده کردید و یا مشاهده شده باید در نظر گرفت که این‌ها صرفاً فیلم هستند و نه واقعیت.

 قدرت حقیقی یک مرد و یا قدرت حقیقی یک زن در رابطه جنسی اون چیزی نیست که در فیلم‌های پورن و سکسی نشون داده میشه. اینها عرض کردم فیلم‌های تجاری هستند همونطور که تو صنعت هالیوود هم از جلوه‌های ویژه‌ی بسیاری استفاده می‌کنند در فیلم های پورن هم دقیقاً هیمن اتفاق میفته. پس این قضیه را به یک دید واقعی نگاه نکنید.

از عوارض دیدن پورنو ، احساس گناه و پشیمانی است.

مورد بعدی که در عوارض دیدن پورنو ممکنه اتفاق بیفته، احساس گناهیه که فرد به کرّات در اثر دیدن این فیلم‌ها بهش دست میده. این احساسِ گناه ممکنه با خودخوری، خود تنبیهی، آزار رسوندن به خود و عذاب وجدان شدید باشه و این قضیه میتونه زمینه‌ساز اضطراب و استرس بشه.

پس بنابراین یکی دیگه از عوامل منفی فیلم های پورن تضادیه که بین باورهای فرد و دیدن این فیلم‌ها رخ میده که ممکنه در روحیه‌ی فرد و در آینده‌ی فرد اثرات مخرّبی بذاره.

اعتیاد به دیدن فیلم های پورنوگرافی

عامل بعدی در عوارض دیدن فیلم های پورنوگرافی ، اعتیاد فرد به دیدن پورنو است. افرادی که اعتیاد به فیلم‌های سکسی پیدا میکنند، در مغزشون سیناپس‌ها به نحو متفاوتی باهم ارتباط برقرار می‌کنند و این ارتباط سیناپسی وقت زیادی از فرد میگیره تا به طور مکرر به این فیلم‌ها پناه ببره و این فیلم‌ها رو ببینه و حتی بعد از مدتی ممکنه یک سیکل مخربی از اضطراب و این رفتار ایجاد بشه. به نوعی که فرد اضطراب بالایی داره این فیلم رو میبینه برای رفع اضطراب و مجدد احساس گناه و مجدد اضطراب و مجدد دیدن این فیلم‌ها. این موضوع یکی از مخرب ترین عوارض دیدن فیلم پورنو است.

شکل گیری فانتزی های غیر طبیعی جنسی

از عوارض دیدن فیلم های پورنوگرافی ، شکل گیری فانتزی های جنسی غیر معقول است. ببینید اساساً ما نمیتونیم به راحتی سکس نرمال و سکس طبیعی رو یا رابطه‌ی جنسی طبیعی رو تعریف بکنیم. اما بطور کلی میتونیم بگیم بسیاری از چیزهایی که در فیلم‌های پورن و سکسی نمایش داده میشه، طبیعی و نرمال نیست. و در دسته‌ی abnormal و disorder  قرار می‌گیره.

برخی از افراد با استفاده‌ی افراطی از فیلم‌های پورن و سکسی ، بطور ناخوداگاه فانتزی‌های ذهنیشون رو عوض می‌کنند. به نوعی که بعد از چند سال شما می‌بینید که فانتزی‌ فرد در رابطه جنسی تغییر پیدا کرده. اگر این فانتزی سمت نابهنجاری و یا نادرستی بره مشکلاتی رو میتونه در زمینه‌ی رابطه زناشویی و یا اختلالات جنسی پدید بیاورد. 

بالا رفتن آستانه تحریک از عوارض دیدن فیلم های پورنوگرافی است

و یکی دیگه از عوارض دیدن پورنو ، بالا رفتن آستانه تحریک فرده. ما وقتی صحبت از آستانه تحریک می‌کنیم منظورمون اون سطحی از برانگیختگی که یک مرد و یا یک زن در رابطه‌ی جنسی باید داشته باشه. به نوعی یک عادت‌سازی در فرد رخ میده. و یا به بیانی دیگر یک جور یکنواختی در وجود فرد رخ میده. اگر در قبل از دیدن فیلم‌های پورن و یا در گذشته فرد سریع‌تر تحریک میشد و راحت‌تر تحریک میشد و بسیار ساده‌تر به برانگیختگی جنسی می‌رسید، بعد از چند سال فیلم پورن و سکسی دیدن ، اگر به صورت اعتیادوار باشه این قضیه مشکل‌ساز خواهد شد و فرد به نوعی آستانه تحریکش بسیار بالاتر خواهد رفت. همچنین برخی از مردان مشکلات مرتبط با نعوظ ممکن است پیدا کنند و دچار اختلال نعوظ شوند. همچنین این نکته را در نظر داشته باشید که ممکن است عوارض دیدن فیلم های پورنوگرافی پس از چند سال و به مرور خود را نشان بدهد.

یکی از مراجیعن ذکر می کرد که در اثر عوارض دیدن پورنو ، برانگیختگی خود را با رابطه جنسی معمولی و عاشقانه از دست داده است و اگر همسر او رفتارهای خشن مانند فشردن گلو تا سر حد بیهوشی و یا رفتارهای BDSM نداشته باشد، دیگر تحریک نمی شود. اگر این فرد از ابتدای زندگی زناشویی با فردی BDSM ازدواج می کرد ، شاید مشکلی وجود نداشت. اما همسر این خانوم از چنین رابطه هایی اصلاً رضایت ندارد و علاقه به سکس عاشقانه و رمانتیک داشت.

فیلم های سکسی و دیدن خودارضایی افراطی

یکی دیگه از عوارض دیدن پورنو میتونه خودارضایی‌های افراطی باشه. خودارضایی‌های افراطی نقش دارند در مشکلاتی مثل انزال زودرس دارد. البته این به این معنی نیست که خودارضایی حتماً عامل انزال زودرس خواهد شد. بسته به نوع خودارضایی هستش؛ در بسیاری از مواقع هم خودارضایی عوارضی ندارد و باعث مشکلات بعدی نخواهد شد اما اگر خودارضایی همراه با فیلم‌های پورن باشه و به طور سریع بخواد این کار انجام بشه ممکنه که مشکل‌ساز بشه. در نوشته همه چیز درباره خودارضایی یا استمنا ، به توضیح این موضوع به طور کامل پرداخته ایم.

عوارض دیدن پورنو | عوارض دیدن فیلم های پورنوگرافی چیست ؟

چه زمانی به خاطر عوارض فیلم پورنو ، باید به سکس تراپ یا سکسولوژیست مراجعه کرد؟

  • اولین زمان زمانیه که دیدن فیلم‌های پورن جای رابطه‌ی جنسی رو برای شما می‌گیره. یعنی افراد متاهلی که به جای رابطه‌ی جنسی با همسر خودشون به خودارضایی‌های افراطی و یا تماشای فیلم‌های پورن می‌پردازند و این کار رو به کرّات و به افراط انجام می‌دهند.
  • دومین عامل وقتیه که بطور افراطی از فیلم‌های پورن است دیدن می کنید و بطور بیمارگونه فرد اعتیاد پیدا کرده به تماشای فیلم‌های پورن و نمیتونه از این اعتیاد به تماشای فیلم‌های پورن و سکسی رهایی پیدا کنه.
  • عامل سومی که لازمه در موردش به یک دکتر روانشناس ، و یا سکسولوژیست مراجعه بشه زمانیه که آستانه تحریک فرد بسیار بالا رفته و فرد دیگه قادر نیست با برانگیختگی‌های ساده به رابطه‌ی جنسی بپردازه. مانند زمانی که دیگر تحریک کافی نمی شود و یا مشکلات نعوظ دارد.
  • چهارمین موقعی که باید به سکستراپ یا سکسولوژیست مراجعه کرد، زمانیه که فانکشن‌های فرد و یا کارکردهای اجتماعی فرد بهم ریخته، روابط فرد در اثر اعتیاد به پورنوگرافی و عوارض دیدن فیلم های پورنوگرافی بهم ریخته، بطور کلی چارچوب کلی زندگی و شیرازه‌ی زندگی به خاطر استفاده‌ی افراطی از فیلم سکسی بهم ریخته.
  • عامل دیگر که لازمه در صورتی که در وجود ما هست به یک سکسولوژیست مراجعه کنیم اینه که ما فانتزی‌های غیرمتعارفی از این ‌فیلم‌های پورن داریم و یا از صحنه‌های بسایر نامتعارفی استفاده می کنیم برای خودارضایی‌مان یا در زمان دیدن این فیلم‌ها.

در این پنج مورد بطور کلی لازمه که ما به یک سکتراپ یا سکسولوژیست مراجعه بکنیم تا شرایط بیشتر بررسی بشه. البته این به این معنی نیستش که دیدن ‌فیلم‌های پورن همیشه باعث مشکلات جدی میشه. در واقع نوع دیدن و میزان دیدن فیلم های سکسی ، در عوارض فیلم پورنو بسیار دخیل است.  اما اگر یکی از این پنج تا عامل در وجود شما نقش بسته لزوم مراجعه به یک متخصص روان در این خصوص جدی‌تر برداشت میشه. و لازم است عوارض دیدن فیلم های پورنوگرافی در شخص بررسی شود.

3.7/5 - (3 امتیاز)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن