اختلالات روانشناسی و روانپزشکی

عوارض استرس و اضطراب شدید + اینفوگراف

عوارض استرس و اضطراب شدید بر هیچ کسی پوشیده نیست. در بخش اینفوگراف روانشناسی این باره به عوارض استرس و اضطراب شدید بر بدن می پردازیم. شکی نیست که داشتن بهنجار استرس می تواند عامل محرک و پیشرفت باشد. اما مشکل آنجا آغاز می شود که فرد در اکثر اوقات و بدون هیچگونه دلیل احساس خطر یا دلشوره می کند. در چنین حالتی، هورمون هایی در بدن ترشح می شود که تمامی اعضا و جوارح داخلی را به شدت درگیر می کند و راندمان کار فرد را پایین می آورد. عوارض استرس و اضطراب شدید بسیار بیشتر از مواردی است که در سطوح پایین و یا اینفوگراف مشاهده می کنید و اگر درگیر اضطراب و استرس شدید هستید، حتماً به یک دکتر روانشناس مراجعه کنید و این موضوع را هرگز پشت گوش نیاندازید.

اینفوگراف عوارض استرس و اضطراب شدید بر بدن
عوارض استرس و اضطراب شدید بر بدن

 

عوارض استرس و اضطراب شدید بر بدن : 

هر چند به طور کلی عوارض استرس و اضطراب شدید بر تمامی بخش خای بدن اثر می گذارد. اما در این بخش به گردآوری اطلاعات و رفرنس های علمی روانپزشکی در خصوص این موضوع می پردازیم. در سطوح پایین به طور مجزا برای هر بخش از بدن، عوارض استرس و اضطراب شدید ذکر شده است.

عوارض استرس و اضطراب شدید بر سر: 

در اندام و جوارح بدن انسان، سر از جایگاه ویژه ای برخوردار است. این موضوع به دلیل آن است که سر وظیفه کنترل تمامی بخش های بدن را دارد. داشتن احساس دلشوره یا بیقراری سبب می شود که فرد پرخاشگر شود و به اصطلاح زودتر از کوره در برود. همچنین احساسات ذکر شده سبب افسردگی و احساس ضعف و زودرنجی نیز می شود. در اثر داشتن احساس دلشوره در دراز مدت، فرد تمرکز خود را از دست داده و قدرت یادگیری او به شدت کاهش می باید. این موضوع را در افراد کنکوری و یا کسانی که مصاحبه های شغلی مهم دارند ، می توان دید. همچنین تحقیقات متععد روانشناسی نشان می دهد که داشتن دلشوره و بیقراری ، با حملات عصبی و یا Panic Attack نیز ارتباط دارد.

عوارض استرس و اضطراب شدید بر پوست :

داشتن هر گونه هیجان خارج از کنترل، سبب واکنش پوستی می شود. برای مثال نوجوانانی که در سن بلوغ دچار استرس و اضطراب شدید هستند، دارای افزایش آکنه و جوش های بلوغ جوانی می شوند تا موضوع تا آنجا اهمیت پیدا می کند که در مواردی با کاهش سطح هیجانات ناسالم و یا مدیریت آنها، جوش های صورت ( آکنه ) به طور کامل برطرف می شود. گذشته از این موضوع داشتن کهیر، خارش های پوستی ، اگزما ،پسوریازیس ، و درماریت در این مورد بی تاثیر نیست.

عوارض استرس و اضطراب شدید بر قلب :

مغر دوم بدن، قلب است. چرا که پس از مغز، بسیاری از ارگانهای حیاتی بدن را کنترل می کند. از جمله دستگاه گردش خون. اولین اثری که در اثر عوارض استرس و اضطراب شدید  شاهد هستیم، مشکل در گردش خون افراد است. این مشکل معمولاً خود را بصورت فشار خون بالا و یا افت فشار خون نشان می دهد. همچنین کلسترول بد خون با فشارهای هیجانی افزایش پیدا می کند. خطر افزایش سکته قلبی نیز عارضه جدی دیگر در این مورد است. تا جایی که افراد دارای این مشکل، تا چهار برابر سایرین در خظر سکته قلبی و مغزی قرار دارند.

عوارض استرس و اضطراب شدید بر معده:

تحقیقات علمی نشان می دهد مشکلاتی نظیر زخم معده و زخم اثنی عشر، خونریزی معده و همینطور التهاب معده با جز عوارض استرس و اضطراب شدید است. هر چند این مشکلات ریشه در ژنتیک نیز دارد. مشکلات رفلاکس و عدم هضم درست غذا، نوسانات وزنی، آلرژی غذایی و گرفتگی معده از دیگر اثرات مخرب این موضوع است.

عوارض استرس و اضطراب شدید بر روده بزرگ و روده کوچک:

اصلی ترین عوارض استرس و اضطراب شدید در این حوزه،  به عدم جذب صحیح غذا در روده و همچنین بهم خوردن متابولیسم بدن مربوط می شود. این موضوع به شدت خطر سوتغذیه را افزایش داده و سیستم ایمنی بدن را ضعیف می کند. همچنین تولید آنزیم های ضروری کاسته می شود و خطر بروز دیابت در افراد افزایش پیدا می کند.

عوارض استرس و اضطراب شدید بر پانکراس :

پانکراس عضوی در بدن است که وظیفه ترشح انسولین و کنترل سطح قند خون را بر عهده دارد. از عوارض استرس و اضطراب شدید این است که پانکراس بیش از حد ضروری انسولین ترشح کند و همین موضوع سبب علاقه فرد به خوردن غذاهای پرکالری و شیرین و چرب می شود. در پی این اتفاق خطر چاقی و مشکلات مرتبط با چاقی افزایش پیدا می کند و فرد در معرض آسیب های بافتی و عروقی قرار می گیرد.

عوارض استرس و اضطراب شدید بر اندام های جنسی و فعالیت های جنسی :

عدم مدیریت هیجانات فردی، سبب کاهش هورمون های ضروری جنسی مانند استروژن و تستسترون می شود. و با کاهش هورمون های ذکر شده، فرد دچار بی میلی جنسی و یا سردمزاجی جنسی می شود. همچنین با بر هم خوردن تعادل هورمونی در بدن، احتمال باروری کاهش می یابد. در موارد بسیاری دلیل مشکل نازایی و باروری افراد، به سطح بالای مشکلات هیجانی آنها باز می گردد. 

عوارض استرس و اضطراب شدید بر ماهیچه ها :

بارز ترین نشانه دردهای ماهیچه ای در افراد دارای هیجانات ناسالم ، درد شانه ها و عضلات گردن است. این افراد معمولاً از دردها یا گرفتگی های این نواحی گلایه دارند. 

پوکی استخوان و شاخص تراکم استخوانی نیز با عدم مدیریت هیجانات رابطه دارد. تحقیقات نشان می دهد افرادی که شغل های مضطرب کننده را تجربه کرده اند، در سنین پیری بیشتر دچار پوکی استخوان و مشکلات مربوطه شده اند .

نشانه دیگر عدم مدیریت هیجانی ، گرفتگی و درد در نواحی پشت بدن ،کمر و ستون فقرات است.

عوارض استرس و اضطراب شدید بر سیستم ایمنی بدن:

یکی از بزرگترین خطرهایی که ممکن است یک نفر را تهدید کند، از بین رفتن نگهابانان و یا سربازهای بدن است. در واقع سیستم ایمنی بدن مانند یک سربازخانه عمل می کند که در صورت وجود حمله و یا یک مشکل ( مانند وجود یک ویروس ) ، به سرعت وارد عمل می شود و بدن را ایمن می کند. عدم مدیریت هیجانات، سبب می شود که فرد سیستم ایمنی بدن را به میزان زیادی از دست بدهد. در واقع چنین فردی دچار ضعف سیستم ایمنی بدن می شود و ممکن است خیلی سریع تر از دیگران مریض شود. همچنین این نکته قابل ذکر است که مشکلاتی نظیر MS که هنوز دلیل آن را دقیقاً نمی دانیم، با داشتن مشکلات اضطرابی شدید تر و جدی تر می شود.

نکته : در اینفوگراف روش های کاهش اضطراب و استرس ، می توانید روشهای مدیریت اضطراب را در قالب اینفوگراف مشاهده کنید. هر چند این روش های برای مشکلات هیجانی سطحی بیشتر کارساز است.

5/5 - (1 امتیاز)
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن