مشاوره ازدواج

عشق واقعی چیست؟ چطور میتوان تشخیص داد حس ما عشق واقعی است؟

عشق واقعی چیست؟ 

چه طور می ‌توان تشخیص داد حس ما حس عشق واقعی است؟ عشق واقعی در اثر «زمان و شناخت» حاصل می‌شود. یافتن میزان عشق و علاقه نیز از موارد مهمی است که قبل از ازدواج باید به جواب مشخصی در رابطه با آن برسید. عشق تنها معیار واقعی برای انتخاب فرد مناسب برای رابطه است.

حال اگر در مورد رابطه شما هم، مدت زمانی گذشته و احساس می‌کنید علاقه ‌تان به هم بیشتر شده و این علاقه در اثر شناخت است اما باز هم نمی‌توانید مطمئن باشید که این علاقه عشق واقعی است یا نه، برای شما مثال‌ هایی می‌ آوریم تا مطلب بهتر درک شود.

عشق واقعی

جسم ما به بعضی چیزها تمایل دارد مثلاً به خوردن کباب! این میل و گرایش یک ‌سویه و محدود است و آن را نمی توان عشق واقعی تلقی کرد، چرا؟ زیرا ما به کباب میل داریم اما کباب به ما میلی ندارد که می ‌شود یک ‌سویه و اما چرا محدود؟ زیرا بعد از خوردن کباب و سیر شدن دیگر میلی به آن ندارم پس می‌شود محدود. گرایش یک ‌سویه، می‌تواند محدود یا نا محدود باشد. اما چگونه؟!

علاقه و میل یک سویه

به عنوان مثال خانمی که به جواهرات علاقه دارد. این علاقه نا محدود است یعنی از آن سیر نمی ‌شود. اما یک ‌سویه است زیرا فقط آن خانم به جواهرات علاقه دارد اما معلوم نیست جواهرات هم آن خانم را بخواهند یا نه؟ پس این علاقه و میل می ‌شود یک ‌سویه نا محدود و همچنان نمی تواند عشق واقعی باشد.

اما گاهی این تمایل به صورت رابطه دو سویه محدود می‌ شود به این معنی که دو نفر همدیگر را دوست دارند اما این دوست داشتن یک جایی تمام می‌ شود. این نوع دوست داشتن در واقع شوق است. یعنی اشتیاق شدید قلبی.

بیشتر عشق‌ هایی هم که در تاریخ بوده ‌اند، عشق واقعی نه اما شوق بوده چون به هم نرسیده‌ اند. مطالعات نشان داده نقطه پایان شوق ‌های به ظاهر بی ‌انتها به هم رسیدن است. یعنی دو نفر همدیگر را در حد مرگ دوست دارند اما همین که به هم می ‌رسند این شوق کم‌ کم رنگ می ‌بازد و شروع می ‌کند به کمرنگ شدن.

حالا جواب بعضی از سؤالاتمان را می ‌گیریم که: چرا عشق و علاقه شدید دو نفر با ازدواج از بین می‌ رود؟ پس عشق واقعی چیست ؟

در حقیقت آن ها هیچ‌ گاه عاشق هم نبوده‌ اند، حس عشق واقعی را نچشیده اند و فقط اشتیاق شدیدی نسبت به هم داشته ‌اند که به اشتباه نام آن را عشق گذاشته ‌اند.

هوس در رابطه

این شوق همان هوس است، که با به هم رسیدن فروکش می‌ کند. به همین دلیل است که گاهی دو جوان که عاشقانه همدیگر را دوست دارند و برای رسیدن به هم تلاش‌ های بی‌ شماری کرده ‌اند بعد از ازدواج از همان ماه عسل اختلافشان شروع می ‌شود. یا زمان بسیار اندکی بعد از ازدواج مشکلات بین این دو شروع می ‌شود از شدت شوق کاسته می ‌شود و زندگی آنها دوامی نخواهد داشت. پس این دو در اصل عشق واقعی به هم نداشته اند بلکه نسبت به هم شوق یا هوس داشته‌ اند؟

در اینجا احتمال دارد شما دچار یاس و نا امیدی شوید و بگویید اگر چنین است پس بهتر است هیچ‌ گاه به هم نرسیم تا عشقمان پابرجا بماند و عشق واقعی داشته باشیم.

عشق واقعی

آیا همه عشق‌ها روزی تمام می ‌شود؟

این سؤالی است که در ذهن بسیاری از افراد می ‌باشد. در اینجا باید گفته شود که در علاقه شدید بین دو نفر می ‌توان علاقه دو طرفه نا محدود را نام برد که این نوع خواستن یک نوع خواستن بی حد و مرز است که برتر و بالاتر از همه علاقه ‌های دیگر است و می ‌شود نام عشق واقعی بر آن گذاشت.

در یک مثال ساده نشان می ‌دهیم که عشق واقعی شبیه به چیست؟

تشبیه عشق واقعی به جواهر گرانبها

عشق واقعی شبیه به یک جواهر گرانبهاست و عقل حلقه ‌ای فلزی که رکاب این جواهر گران بها می‌شود. در صورتی که این حلقه فلزی وجود داشته باشد می ‌توانیم جواهر گران بها را در دست نگهداریم، اما بدون رکاب و حلقه فلزی (عقل) نمی ‌توان یک جواهر گران بها را تا ابد در دست خود نگاه دارید بدون آن که هیچ محافظی داشته باشد. بدون شک این جواهر بدون محافظ روزی گم خواهد شد.

اصولاً عشق واقعی یعنی احساسی از جنس خدا، یعنی احساسی که باعث پیشرفت هر دو طرف می شود. وقتی که با محافظ عقل نگهداری می‌شود هر روز شکوفا تر و عمیق ‌تر از روز قبل می ‌شود.

قدرت محافظت از عشق

منظور از عقل قدرت محافظت است قدرت محافظت از عشق واقعی شامل جنبه‌ های مختلفی می ‌شود که همگی کسب مهارت ‌هایی را می ‌طلبند. برای محافظت از عشق باید هر دو طرف در ابتدا به شناخت درستی از خود رسیده باشند و سپس نیاز های طرف مقابلشان را بشناسند همچنین از تفاوت ساختاری زن و مرد آگاه باشند و به خوبی مهارت ‌های حل مساله را بدانند. عشق واقعی مانند درختی است که احتیاج به آبیاری دارد هر دو طرف باید مسئولیت آبیاری این درخت را بپذیرند و هر دو طرف برای شاداب و سرحال نگه داشتن آن تلاش کنند.

وقتی یکی از طرفین در مسئولیت ‌های خود کوتاهی کند و نهال عشق را آبیاری و هرس نکند نباید انتظار داشته باشد که عشق آن ها به خوبی رشد کند و به بار بنشیند. پس به این نتیجه می‌رسیم که عشق اگر دو طرفه و نامحدود باشد و هر دو طرف برای حفظ عشق تلاش کنند این عشق نه تنها از بین نخواهد رفت بلکه عمیق ‌تر، زیبا تر و گرم ‌تر هم خواهد شد.

بسیاری از ازدواج ‌ها که زوجین تا آخر عمر به خوبی در کنار یکدیگر زندگی کرده ‌اند و تمام مدت از عشق آن ها ذره‌ ای کم نشده است دارای این نوع عشق واقعی هستند.

5/5 - (1 امتیاز)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن