مشاوره خانواده

شوهر خانه دار خوب چه ویژگی هایی دارد؟ با مهم ترین این ویژگی ها آشنا شوید

شوهر خانه دار کیست؟

شوهر خانه دار به مردی گفته می شود که مراقبت کننده اصلی از بچه ها و مسئول انجام کارهای خانه است. رواج این پدیده، همزمان با تحول خانواده ها، بیشتر شد و در نتیجه، زنها بیرون از خانه کار کردند و مردان در خانه ماندند و مراقبت از کودکان و انجام امور منزل را به عهده گرفتند.از جهات زیادی چنین پدیده ای سودمند است؛ چرا؟ چون شما، به عنوان یک شوهر خانه دار، زمان کافی در اختیار دارید تا از تعمیرات و هر آنچه که خانه شما به آن احتیاج دارد باخبر شوید و با رسیدگی به آنها، فضایی آرام و راحت برای دیگر افراد خانواده فراهم کنید.  برای تبدیل شدن به چنین مردی، این قدمها را به شما پیشنهاد می کنیم:

شوهر خانه دار کیست

در مورد انتظارات صحبت کنید.

انتظارات واقعی همسرتان را بشناسید و اینکه چگونه می توانید به بهترین نحو آنها را برآورده کنید.  تعریف یک شوهر خانه دار خوب هم به خانه ای که در آن زندگی می کنید بستگی دارد و هم به فرهنگ جامعه. اصلا با این پیش فرض که شما و همسرتان توقعات یکسانی دارید، پیش نروید. بنشینید و راجع به آنها با هم صحبت کنید. راجع به اینکه چه کارهایی باید در مورد خانه انجام شود و مسئولیتهای شما چیست. به عنوان مثال اگر شما مسئول اصلی تمیز نگه داشتن خانه هستید، دیگر اعضای خانواده نیز باید مسئولیت یک سری تمیزکاریهای مربوط به خودشان را بپذیرند؛ مثلا: لباسهای کثیف را در ماشین لباسشوئی قرار دهند، هر چیزی را پس از استفاده سر جای خودش بگذارند، سطل زباله را خالی کنند، ظرفها را در ماشین ظرفشوئی قرار دهند.

اگر شما مسئول نگهداری از بچه ها هم باشید، رسیدگی به تمام امور منزل کمی سختر تر می شود و ممکن است نیاز باشد سایر اعضای خانواده در پخت و پز و نظافت به شما کمک کنند. شوهر خانه دار باید درباره انتظارات خود با همسر صحبت کند.

خانه داری آنقدرها هم که به نظر می رسد راحت نیست؛ بخصوص برای مردانی که سربازی نرفته اند. خیلی از آنها هیچ سررشته ای از کارهای مربوط به نظافت ندارند. اگر شما هیچ پیشینه ای در انجام امور منزل (خرید کردن، پخت و پز و تمیزکاری) ندارید، نه تنها زمان بیشتری صرف انجام آنها می کنید بلکه نتیجه ای که به دست می آورید به اندازه نتیجه ای که یک زن خانه دار به دست می آورد، مطلوب و موثر نیست. اگر ممکن است در این زمینه از تجربیات همسرتان کمک بگیرید.

شوهر خانه دار مهربانی باشید.

شوهر خانه دار مهربان

مهربان بودن، پایه و اساس یک شوهر خانه دار موفق است. به همسر و فرزندانتان یادآوری کنید که دوستشان دارید و به آنها توجه می کنید. تلاش کنید تا جایی که امکان دارد برایشان وقت بگذارید و مطمئن باشید، آنها هم متوجه می شوند که دوستشان دارید.

شوهر خانه دار مسئولیت پذیری باشید.

در حال حاضر، شما اداره کننده خانه هستید و این یعنی، وظیفه شماست که یک خانه واقعی بسازید. مثلا نظافت، تعمیرات و سایر امور منزل را درست و کامل انجام دهید. یکی از بزرگترین مزایای شوهر خانه دار بودن این است که الان زمان کافی دارید تا از تعمیرات و نیازمندیهای خانه باخبر شوید و به آنها برسید. کارهایی که انجامشان، وقتی شما بیرون از خانه و سرکار بودید، وقت زیادی از دیگر اعضای خانواده می گرفت.

حواستان به ظاهرتان باشد.

وقتی دیگر سرکار نمی روید، طبیعتا دلیلی هم ندارید تا طوری لباس بپوشید که دیگران را تحت تاثیر قرار دهید؛ چون دیگر اداره ای در کار نیست اما، هر روز زمانی برای رسیدن به ظاهر خود صرف کنید؛ حتی اگر آن روز قصد بیرون رفتن از خانه را نداشته باشید. به علاوه، همسر و دیگر اعضای خانواده دلشان می خواهد وقتی به خانه برمی گردند، شما را خوب و تمیز و مرتب ببینند. رسیدگی با ظاهر از ویژگی های شوهر خانه دار خوب میباشد.

غذا پختن را فراموش نکنید.

یادتان باشد، وقتی تمام روز کار می کنید و به خانه برمی گردید، فوق العاده ترین اتفاقی که می تواند بیفتد این است که با یک غذای خوشمزه از شما پذیرایی شود. حالا این، وظیفه شماست که به دیگر اعضای خانواده این اطمینان خاطر را بدهید که هر روز هفته، با غذایی از آنها پذیرایی می شود که با عشق پخته شده است.

پیشاپیش برای غذا، برنامه ریزی کنید.

کمک همسر در رابطه

شوهر خانه دار برای پخت غذا برنامه ویژه ای دارد. غذاهای مایکروویوی اصلا گزینه مناسبی نیستند؛ پیشنهاد می کنیم یک کتاب آشپزی پیدا کنید و کم کم تجربه پختن غذا را شروع کنید. می دانستید با یک غذای فوق العاده می توانید به خانواده تان بفهمانید که در غیاب آنها، به فکرشان بودید؟ با یک غذای خوب، می توانید عشق خود را توصیف کنید و یک خوشامدگویی گرم به آنها بگویید.

  • آرام پزها را فراموش نکنید؛ این وسایل سودمند به شما این شانس را می دهند تا در حالیکه یک غذای خوشمزه به آرامی داخل آنها می پزد، شما نیز به سایر امور منزل برسید.
  • اگر به دنبال این هستید که سالمتر غذا بخورید، می توانید روزانه از میان وعده هایی مثل میوه، سبزیجات یا دانه های مغذی (مانند جوانه گندم و…) استفاده کنید و خوردن دسر را به آخر هفته ها، وقتی همگی در کنار هم هستید، موکول کنید.
  • هزینه ی غذا هم خیلی مهم است. شوهر خانه دار باید به قیمت غذا با توجه به بودجه ای که دارد توجه کند. غذاهای آماده یا نیمه آماده گرانترند؛ غذاهایی که خودتان می پزید، سالمتر و لوکس ترند. ضمنا، خریدن مواد غذایی فاسد نشدنی به طور عمده، ارزانتر از خرید آنها در جعبه ها و مقادیر کم است.

به چیزهای خیلی کوچک (تولدها و سالگرد ازدواج) توجه کنید.

به عنوان شوهر خانه دار شک نکنید این توجه های کوچک، ازدواج شادی را برایتان رقم می زند. به یک سری رفتارها فکر کنید که افرادی را که دوستشان دارید، خوشحال می کند؛ مثل پختن غذای مورد علاقه فرزندانتان و چند شاخه گل یا یک شمع برای همسرتان. همه اینها خاطره سازند؛ بخصوص اگر ناگهانی و بدون مناسبت خاصی باشند، تاثیرشان قویتر است. اصلا نیازی نیست کارهای خیلی بزرگ انجام دهید، فقط شخصی و خاص باشند. ملا وقتی خانه نیستند، یادداشتی برایشان بنویسید. یا اگر روز بدی داشتند، از همان غذای خوشمزه یا ماساژهیجان انگیز پا استفاده کنید.
در صورتی که تمامی موارد گفته شده در بالا را رعایت کنید، به افزایش احترام متقابل در رابطه کمک شایانی کرده اید.

5/5 - (1 امتیاز)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن