روانشناسی موفقیت و مثبت گرا

شناخت نیاز ها و رفع آن ها در زندگی

شناخت نیاز ها چه تاثیری در زندگی انسان ها دارد ؟ می‌توان به نیاز از این جهت که عامل اصلی حرکت، تلاش و رفتارهای انسان است نگریست. نیاز در انسان‌ها متنوع و مختلف می‌باشد و شناخت این نیازها می‌تواند شرایط و امکاناتی را فراهم آورد تا انسان بتواند در حد متناسب و متعادل برای رفع آنها اقدام نماید. همچنین شناخت درست نیازها می‌تواند از سه جهت بسیار مهم نیز کاربرد داشته باشد:

۱٫ شناخت نیاز ها سبب پیشگیری از مشکلات جسمی و اختلالات و نابسامانی‌های روانی می‌شود.

۲. شناخت نیاز ها می‌تواند مقدمات شکوفایی استعدادها و رشد و پیشرفت انسان را فراهم آورد.

٣. مطالعه در مورد نیازها می‌تواند درک بهتری از انگیزه‌ها و علت رفتار افراد را ایجاد کند تا به سبب این درک بهتر بتوان در تعدیل و یا درمان نابهنجاری‌های رفتاری و روانی قدم برداشت.

دسته بندی برای شناخت نیاز ها

شناخت نیاز هادر یک دسته‌بندی کلی شاید بتوان نیازها را به دو دسته بزرگ الف) نیازهای بدنی یا فیزیولوژیک ب) نیازهای روانی تقسیم نمود

اما این شیوه تقسیم نمی‌تواند به درستی مفهوم نیاز را برای شناخت نیاز ها بازگو کند که بتوان از طریق آن به راه‌هایی برای شناخت زوجین قبل از ازدواج پی برد.

در این قسمت، با توجه به ضرورت مسئله شناخت نیاز ها به بررسی انواع آن از دیدگاه گلاسر که (نظریه معروف انتخاب را ارائه داده است) می‌پردازیم.

طبق نظر گلاسر همه انسان‌ها دارای پنج نیاز اساسی که در ژن‌های ما ریشه دارند هستند و همه انسان‌ها برای ارضای این پنج نیاز تلاش می‌کنند. شناخت نیازها از این جهت اهمیت دارد که اگر افراد بدانند تحت تأثیر پنج نیاز اساسی خود هستند و تئوری انتخاب را در ازدواج و زندگی مشترک خود به کار برند مسلماً از همان ابتدا با هم برای ارضای این نیازها تلاش مشترک می‌کنند و این مساله باعث بهبودی و پیشرفت چشمگیر در روابط زناشویی آینده آنان خواهد شد. در ازدواج آگاهی از این نیازها نقش بسیار مهم و ضروری ایفاء می‌کنند و شناخت آن ها قبل از ازدواج موجب انتخاب بهتر می شود.

این پنج نیاز اساسی را به طور مختصر مطرح می کنیم و در مطالب آینده، به طور کامل به بررسی آن ها پرداخته می شود.

۱٫ نیاز به بقا: نیاز به بقا شامل مواردی است که به محتاطانه و اقتصادی عمل کردن، اهمیت  دادن به سلامتی، تغذیه، ورزش و رابطه زناشویی منجر می‌شود.

٢. نیاز به عشق و احساس تعلق: هسته‌ی یک ازدواج خوب، نیاز به عشق و احساس تعلق است که شامل؛ محبت دیدن، محبت کردن، گفتن کلام محبت‌آمیز، صمیمت جسمی و رفتاری می‌شود. این نیاز می‌تواند در یک ازدواج خوب به خوبی تأمین شود.

٣. نیاز به قدرت و پیشرفت: نیاز به قدرت شامل توانمند بودن، در دست داشتن قدرت، مطرح بودن و ریاست کردن می‌باشد.

۴. نیاز به آزادی: آزادی به معنای، برده و اسیر نبودن، انتخاب‌های آزادانه و گرایش به انجام کارهای مورد علاقه

۵. نیاز به تفریح: نیاز به تفریح شامل لذت بردن از زندگی و شوخی، فعالیت‌های نشاط بازی و خنده می‌شود. نیاز به تفریح نسبت به سایر نیازها راحتت تأمین می‌شود. نیاز به تفریح را می‌توان به تنهایی یا در کنار دیگران به روش‌های مختلف در هر ساعتی از شبانه‌روز و در مکان‌های مختلف ارضاء نمود.

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن