سلامت جنسی

سرد مزاجی در زنان چه تاثیری در رابطه جنسی میگذارد؟

سرد مزاجی زنان یکی از رایج ترین علل نارضایتی زوجین محسوب می شود. هر چند سرد مزاجی، در مردان نیز رخ می دهد، اما به نظر می رسد تعداد خانوم هایی که به سرد مزاجی دچار می شوند بیشتر است. در این مقاله به چرایی سرد مزاجی زنان و به درمان سرد مزاجی می پردازیم. دلایل سرد مزاجی زیاد است و ما سعی می کنیم چهار مورد از این دلایل را در این مقاله ذکر کنیم. این نکته قابل ذکر است که  برخی از بخش های این مقاله، در سرد مزاجی آقایان نیز کاربرد دارد.

به طور کلی سرد مزاجی به بی تمایلی طولانی مدت در بین دو شریک جنسی گفته می شود. در سرد مزاجی افراد علاقه به برقراری رابطه جنسی (رابطه زناشویی) ندارند و همین موضوع باعث به وجود آمدن اختلافاتی بین آنها می شود. در صورتی که زوجین، سرد مزاجی را جدی نگیرند، احتمال خیانت افزایش پیدا می کند. همچنین قابل ذکر است، تشخیص علل سرد مزاجی در خانوم ها، سخت تر از علت تشخیص در آقایان است.

ریشه های سرد مزاجی در زنان را شناسایی کنید.

ریشه های سرد مزاجی در زنان

اولین سوالی که در سرد مزاجی مطرح می شود این است که چرا فرد دچار سرد مزاجی شده است؟ ما در علم روانشناسی معتقدیم هر مشکلی، علتی دارد و باید ریشه ها(علت ها) را درمان کرد. پس اولین قدم در درمان سرد مزاجی زنان، شناسایی علت است. گاهی اوقات مشکل دارای یک علت است و گاهی از اوقات دارای چندین علت است. در سرد مزاجی که ناشی از چندین ریشه (علت) است، درمان به مراتب زمان برتر و سخت تر است.
علل رایج سرد مزاجی در زنان

سرد مزاجی از آن دسته از مشکلات است که ممکن است ریشه جسمی و یا ریشه روانی داشته باشد. در برخی از اوقات برای شناسایی دقیق مشکل لازم است هر دو عامل جسم و روان به طور دقیق بررسی شوند و در برخی دیگر از مراجعین، افراد خود می دانند که ریشه مشکل جسمی است و یا روانی. اما به طور کلی و در بیشتر مواقع، سرد مزاجی خانوم ها ریشه های روانی و فکری دارد. در سطوح پایین تر به علل رایج سرد مزاجی زنان از نظر عاطفی می پردازیم.

رابطه عاطفی با همسر و مشکلات سرد مزاجی در زنان

شاید به نظر برسد که قصد داریم از خانوم ها حمایت کنیم، اما باید به این نکته اشاره کرد که خانوم ها موجوداتی ظریف تر هستند این ظرافت هم در جسم آنها و هم در فکر آنها ریشه دارد. یکی از پیش نیازهای ضروری برای داشتن رابطه جنسی با کیفیت، ارتباط عاطفی بین زوجین است. در صورتی که این ارتباط عاطفی به هر دلیلی شکل نگیرید و یا شکسته شده باشد، برقراری رابطه دچار چالش خواهد شد. در این خانوم هایی که سرد مزاجی در زنان دارند، نیاز بیشتری به برقراری رابطه عاطفی با شریک جنسی خود دارند. در برخی از مراجعان که دچار سرد مزاجی هستند،

مشکلاتی نظیر دلخوری و ناراحتی از همسر، می تواند ریشه مشکل باشد. هر چقدر میران دلخوری و ناراحتی زن از همسرش بیشتر باشد، به همان میزان هم سردتر خواهد بود. برخی از اوقات رفتارهایی که مرد در گذشته انجام داده است، به زن آسیب جدی وارد کرده است. رفتارهایی مانند خشونت خانگی، خیانت، دروغ های متعدد و غیره. به هر حال، یکی از آیتم هایی که در مشاوره های جنسی مد نظر قرار می دهیم، ارتباط عاطفی بین زوجین است.

اختلال در رسیدن به ارگاسم

در برخی از مواقع و به دلایل متعدد، افراد دچار اختلالاتی در ارگاسم هستند. اختلال در ارگاسم یا اختلال در انزال در هر دو جنس دیده می شود. اما نرسیدن به ارگاسم در خانوم ها بسیار شایع تر است. دلیل این امر تفاوت های فیزیولوژیکی می باشد. مردان ارگاسمی بیرونی و مشخص تری دارند در صورتی که تشخیص ارگاسم در خانوم ها، به مراتب سخت تر است.

برخی از خانوم ها به دلایل متعدد، توانایی رسیدن به ارگاسم را ندارند و یا همسر آنها رابطه جنسی مناسبی را برای رسیدن به ارگاسم برقرار نمی کند.همانطور که پیش تر هم ذکر شد، اختلالات مرتبط با ارگاسم ممکن است منشا جسمی و یا روانی داشته باشد. و در مورد اختلال در رسیدن به ارگاسم نیز این موضوع صادق است.

زنانی که بدن خود را نمی شناسند

هر چند اختلال ارگاسم در خانوم ها علل متفاوتی دارد، اما به طور کلی می توانیم دو دلیل عمده را برای آن ذکر کنیم. اولین دلیل شناخت کم زن از بدن خود است. فرآیند ارگاسم در خانوم ها بسیار پیچیده تر از فرآیند ارگاسم در آقایان است. به طور کلی ارگاسم خانوم ها ریشه های عاطفی و جسمی دارد در صورتی که ارگاسم های مرد بیشتر ریشه های جسمی دارد. برخی از زنان بدن خود را نمی شناسند و همین عامل سبب می شود که نتوانند به ارگاسم برسند. با تمرین هایی می توان این مشکل را برطرف کرد.

سرد مزاجی در زنان باعث میشود رابطه جنسی موفق بین زوجین دچار مشکل شود.

باورهای غلط که سد راه ارگاسم و سرد مزاجی در زنان می شود.

نرسیدن به ارگاسم در رابطه

آموزش جنسی یکی از پیش نیازهای بسیار ضروری در افراد است. در بسیاری از خانواده ها این آموزش های ضروری وجود ندارد و همین موضوع سبب سرد مزاجی زنان می شود. در  صورتی که حتی در ادیان مختلف نیز به کرات به آن اشاره شده است. اما این عدم آموزش می تواند آسیب زنند باشد. از آن بدتر باورهای غلطی است که در ذهن خانوم ها در مورد رابطه زناشویی و آمیزش جنسی وجود دارد. بسیاری از این باورها ریشه در سنت های غلط دارد که متاسفانه با ازدواج به چارچوب زندگی مشترک نیز وارد می شود.

در برخی از مواقع، داشتن باورهای غلطی چون ارگاسم شدن به معنای بی حیا بودن است و یا زن ابزاری برای مرد است و …. سبب نرسیدن زن به ارگاسم می شود. این مشکل در دراز مدت می تواند تبدیل به سرد مزاجی زنان شود. چرا که به میزان کافی از رابطه جنسی رضایت ندارد و نمی تواند آنگونه که لازم است به ارگاسم برسند. در سرد مزاجی زنان، باید باورهای آنها را نیز بررسی کرد و در صورتی که فرد دارای باورهای غلط باشد، با روشهای رواندرمانی و روانشناسی می توانیم مشکلات را برطرف کنیم.

در صورتی که همسر من دچار سرد مزاجی هست چکار کنیم؟

روش درمان عدم میل جنسی

همانطور که پیشتر هم ذکر شد، سرد مزاجی را باید بسیار جدی گرفت. علی الخصوص در زوج هایی که یکی از طرفین گرم مزاج تر از دیگری است. در برخی از مواقع، نارضایتی های عاطفی، دعواها و اختلافات و رفتارهای نامناسب در خانه، ناشی از نداشتن رضایت جنسی است. همچنین در برخی از مواقع، سرد مزاجی می تواند دلیلی بر خیانت شود. لازم است شرایط را بررسی کنید و مدت سرد مزاجی را بررسی کنید. در صورتی که مدت سرد مزاجی شما بیش از سه ماه است، حتماً باید به یک روانشناس آشنا با مسائل جنسی مراجعه کنید. مشکل سرد مزاجی زنان در بیشتر موارد قابل حل است. لطفاً پیش از مراجعه، نکات زیر را در نظر بگیرید:

  • حداقل سه ماه یا بیشتر باید مشکل سرد مزاجی وجود داشته باشد.
  • خجالت را برای حل مشکل کنار بگزارید. غرایز جنسی یکی از واکنش های طبیعی بدن است که تقریباً در تمامی انسانهای بالغ روی کره زمین وجود دارد.
  • با همسر خود در مورد این مشکل در محیطی آرام صحبت کنید و از او بخواهید در حل مشکل کمک کند.
  • در صورتی که همسر شما همکاری نکرد، مراجعه شخصی داشته باشید.
  • برای حل این مشکی باید زمان و انرژی صرف کرد.
  • به مشکل زمان ندهید، افزایش زمان می تواند به معنای وخیم تر شدن مشکل و یا شکست عاطفی در رابطه شود.
5/5 - (1 امتیاز)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن