دسته‌بندی نشده

اریک فروم | زندگینامه و نظریه اریک فروم (Erich Fromm)

زندگی نامه هر روانشناسی بر نظریه او تاثیر مستقیم و غیر مستقیم گذاشته است. زندگینامه اریک فروم نیز از این قاعده مستثنی نیست. در این مقاله از زندگینامه روانشناسان ، به بررسی زندگینامه اریک فروم و سپس نظریه اریک فروم (Erich Fromm)  پرداخته ایم. 

زندگینامه اریک فروم Erich Fromm

اریک فروم در خانواده ای یهودی در کشور آلمان به دنیا آمد. خانواده او بسیار سنتی و مذهبی بودند و تعدادی از اقوام او خاخام و یا تلمود(مرتبط با آیین مذهبی یهود) بودند.در زندگینامه فروم می دانیم که در کودکی و نوجوانی تحت تاثیر تورات بود اما بعد ها خط مذهبی خود را به طور کلی تغییر داد و خود را عارفی کافر و ملحد نامید.

مادر اریک فردی اغلب افسرده بود و پدرش نیز آدمی دمدمی مزاج و عصبانی بود. فروم کودکی خود را همراه با روان رنجوری توصیف می کند.

یکی از تاثیر گذارترین اتفاقات زندگی فروم، به خودکشی دختری جوان و زیبا باز می گردد که به خاطر فوت پدرش، خود را کشت و وصیت کرد که او را در تابوت پدر دفن کنند. این دختر در سالهای آخر زندگی پدر، پرستاری او را می کرد و با فوت پدرش، توانایی ادامه رندگی را نداشت. فروم بعد ها عنوان می کند این اتفاق در درک نظریه عقده ادیپ بر او موثر بود.

تجربه دیگر تاثیر گذار بر زندگی فروم، جنگ جهانی دوم بود. فروم به شدت از این موضوع که رفتار آلمان ها و مردم تغییر کرده است متحیر بود. او جنگ را نمی فهمید و نمی دانست که چرا مردم صلح و آرامش را باید به جنگ و ویرانی ترجیح دهند.

اریک فروم و سوالات بی پاسخ

بیوگرافی و زندگی نامه اریک فروم (Erich fromm)این دو تجربه، در کنار تجربه آشفتگی های دوران کودکی و خانواده، باعث شد که اریک فروم، به دنبال پاسخ مناسبی برای سوالات خود بگردد. او برای پاسخ سوالات خود به اقتصاد، سیاست، تاریخ و جامعه شناسی ورود کرد و در نهایت نظریه ای درباره انسان ارائه کرد که این نظریه بعدها چارچوبی مدون تر و علمی تر به خود گرفت.

اریک فروم  ( اریش فروم نیز تلفظ می شود )برای یافتن پاسخ های سوالات خود، به دانشگاه هایدلبرگ رفت و به مطالعه علوم مختلف مشغول شد. پس از چندی او برای روانکاوی به موسسه روانکاوی برلین عزیمت کرد و در آنجا تحت روانکاوی خانومی که ده سال از او بزرگتر بود قرار گرفت. این دو با وجود اختلاف سنی بسیار، با یکدیگر ازدواج کردند.

همزمان با گسترش نظریه فروم، جنگ جهانی و تفکر ضد یهود در آلمان قوت می گیرد. فروم و بسیاری دیگر از یهودیان، برای نجات از آزار نازی ها دست به مهاجرت زدند. فروم به آمریکا مهاجرت کرد.فروم با توجه به تحصیلات خود در دانشگاه هایدلبرگ و همچنین روانکاوی در موسسه روانکاوی مونیخ، به تدوین نظریه خود پرداخت. تدوین نظریه اریک فروم با انتقادهای او از سیستم روانکاوی سنتی و فروید همراه شد. او به طور مکرر در مقالاتش به فروید انتقاد می کرد. فروم چهارچوب کلی نظریه فروید را قبول داشت اما معتقد بود که فروید نقش عوامل اجتماعی، تاریخی، اقتصادی و فرهنگی را در انسان در نظر نگرفته است. و نظریه فروید درباره عقده ادیب و

لیبیدو، عواملی ناقص است.

زندگی اریک فروم در آمریکا

 در شیکاگو، زندگی فروم به طور کلی تغییر کرد. او با کارن هورنای، یکی دیگر از نظریه پردازان روانشناسی آشنا شد و این دو با یکدیگر روابط عاطفی و عاشقانه پیدا کردند. فروم از همسرش جدا و با کارن هورنای ازدواج کرد. بخش هایی از نظریه فروم، تحت تاثیر رابطه علمی و عاطفی او با کارن هورنای قرار دارد.

اریک فروم به تدریس در دانشگاه ییل، دانشگاه کلمبیا و موسسه روانکاوی دانشگاه مکزیک را دارد. او کتابهایی برای مردم عادی نوشت و توانست در بین مردم جایگاه مناسبی پیدا کند. همچنین در فعالیت هایی همانند مخالفت با جنگ سرد، جنگ ویتنام، گسترش سلاح های هسته ای و … شرکت داشت. در نهایت اریک فروم در دوران بازنشستگی خود در سویس در گذشت.

نظریه اریک فروم  (اریش فروم)

بهترین کار برای بررسی نظریه اریک فروم، مطالعه کتابها و نوشتارهای او است.اریک فروم در اولین کتاب خود که در سال ۱۹۴۱ منتشر شد. هسته مرکزی نظریه خود را برای مردم توضیح می دهد. این کتاب گریز از آزادی نام دارد. نظریه اریک فروم ،در این کتاب با ذکر مثال هایی از تاریخ تمدن غرب آغاز می شود. او در ابتدا به تفاوت انسان با حیوان می پردازد و ذکر می کند که انسانها بر خلاف حیوانات، از غریزه های زیستی قوی که رفتارشان را کنترل کنند برخوردار نیستند.

نظریه اریک فروم و آزادی و طبیعت

او معتقد است که بیشترین تفاوت های انسان و حیوان در سطح هوشیاری، قدرت یادگیری، تخیل و توانایی غلبه بر طبیعت است. فروم ذکر می کند که انسان با این توانایی ها از طبیعت خود را جدا کرد و به نوعی با آنکه در معرض قوانین طبیعی قرار دارد اما پا را از طبیعت فراتر نهاد و از اسارت آن خارج شد. در واقع انسان کمتر اسیر طبیعت است اما مجبور به پیروی از قوانین طبیعی است.

این خروج از اسارت، سبب در به دری، انزوا، بیگانگی، پوچی و عدم تعلق پذیری در انسان شده است و برای همین، انسانهای ادوار گذشته با مناسک های قومی و مذهبی، سعی در احیا حس تعلق پذیری، امنیت و … داشته اند. آنها مذاهب یا مناسکی قومی ابداع کردند که پیوند با طبیعت داشت مانند آتش، خورشید، گیاهان و حیوانات . انسانهای گذشته سعی کردند به وسیله همین مناسک و مذاهب به حس امنیت، تعلق پذیری و هویت برسند. در واقع در نظریه اریک فروم ، پیدایش آیین های قومی، اجتماعی و مذهبی، ناشی از همین موارد است.

از آنجایی که انسانها رشد و تفکر می کنند، پس از مدتی بر علیه قوانین قومی و گروهی قیام کرده و سعی کردند از آنها فراتر روند. همین موضوع سبب قیام های متعدد، پیدایش مذاهب و مناسبات مختلف شد. در واقع در این گروهها جنگی بین در بند بودن آداب و سنن و آزاد شدن از آنها در جریان بود. و هر چقدر که تاریخ به سمت فردیت، به جای تعلق پذیری و گروه گرایی پیش می رود، افراد بیشتر دچار بیگانگی، پوچی و سایر مصائب می شوند.

فروم معتقد است این فرآیند تا قرن ۱۶ به همین صورت پیش می رود. چرا که تا پیش از قرن ۱۶ ، بسیاری از مشاغل از پدر به پسر به ارث می رسید. افراد طبقه اجتماعی مشخصی داشتند. بر روی زمین های کشاورزی که متعلق به اربابان بود کار می کردند و عادات لباس پوشیدن ناچیزی وجود داشت. ( به نوعی انسانها را تا قبل از قرن ۱۶ در بند تصور می کند.) او معتقد است، قرون وسطی ( ۴۰۰ تا ۱۴۰۰ بعد از میلاد ) آخرین دوره ثبات ، امنیت، و تعلق پذیری در انسان است.

اما از قرن ۱۶ به بعد و با پیدایش رنسانس و اصلاح پروتستان، این نظام اجتماعی دچار تغییرات کلی می شود. اینجاست که انسان به آزادی بیشتری دست پیدا می کند و به همان نسبت هم بیشتر دچار پوچی، ناامیدی، تنهایی و از خود بیگانگی می شود. برعکس هر چقدر انسانها آزادی کمتری داشته باشند، احساس تعلق پذیر بودن و امنیت بالاتری خواهند داشت. نظریه اریک فروم ،  عنوان می کند که قرن حاضر، بیشترین آزادی را برای انسان به ارمغان آورده است و به همان نسبت به ناامیدی، پوچی، بیگانگی و تنهایی او نیز افزوده است.

این کلیت نظریه اریک فروم  و زندگینامه اریک فروم بود. او همچنین در نظریه خود به مکانیزم های روانی و یا دفاعی افراد اشاره می کند که در این مبحث نمی گنجد. اما اگر مایل هستید در این خصوص بدانید، می توانید قسمت سوم این مقاله به نام، اریک فروم و مکانیسم دفاعی و مکانسیم روانی را در لینک زیر مطالعه کنید:

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن