زندگینامه بزرگان روان شناسی

زندگینامه اریک فروم یا اریش فروم Erich Fromm

زندگینامه اریک فروم ( اریش فروم ) روانکاو و روانشناس اجتماعی (۱۹۸۰-۱۹۰۰)

اریک فروم و یا اریش فروم به انگلیسی [۱] Erich Fromm در ۲۳ مارس سال ۱۹۰۰ در یک خانواده بنیادگرای یهودی در فرانکفورت آلمان به دنیا آمد. پدرش بازرگان و پدر بزرگش یک خاخام يهودي (روحانی یهودی) بود. خود او نیز در دوران کودکی طلبه مخلص تورات بود و مواعظ این کتاب تأثیر عمیقی بر تفکرات دوران جوانی او گذاشت. همانند فروید، او نیز در دوران جوانی اثرات تلخ عضویت در گروه اقلیت را تجربه کرد. با اینکه بعدها پیوند سازمان‌یافته او با مذهب قطع شد، اما تأثیر تجربه‌های مذهبی اولیه در آثار او کاملاً مشهود است.

از دیگر عواملی که در زندگی علمی اریک فروم تأثیر عمیق داشتند یکی دو رویداد تلخ در دوران نوجوانی او بود. در ۱۲ سالگی او، زن جوانی که دوست نزدیک پدرش بود به فاصله چند روز پس از مرگ پدرش دست به خودکشی زد؛ فروم که پنهانی به آن زن علاقه شدیدی پیدا کرده بود از این حادثه دچار شوک شدید روحی شد و مدت‌ها از خاطره تلخ آن رنج می‌کشید.

رویداد دوم در ۱۴ سالگی اریش فروم او رخ داد. در این زمان او شاهد جوشش تعصبی هیستریک و همگانی در ملت آلمان در جریان جنگ اول جهانی بود. مردم جامعه در زیر شلاق تبلیغات از نفرت آکنده می‌شدند و به هیجانی که منجر به تفکرات و اعمال دیوانه‌وار می‌شد، کشیده می‌شدند. او این تغییرات را در خویشاوندان، دوستان، و حتی معلمان خود می‌دید و در حیرت بود که چرا مردمانی عاقل و محجوب ناگهان دیوانه می‌شوند.

به خاطر همین تجربه‌های ناخوشایند بود که نیاز به درک علل رفتارهای غیرمعقول در او ایجاد شد. تصور او این بود که جامعه بیمار، مردم بیمار می‌پرورد و همین تصور محور اصلی کارهای او را در آینده تشکیل داد. در سال ۱۹۲۲ فروم دکترای خود را از دانشگاه هایدلبرگ[۲] دریافت کرد و در ۱۹۳۴ به خاطر فشار نازی‌ها بر یهودیان، به آمریکا مهاجرت کرد و در دانشگاه‌های کلمبیا[۳] و بیل[۴] به تدریس پرداخت و بخش آموزش روانکاوی را در دانشکده پزشکی دانشگاه ملی مکزیکو دایر کرد، و سرانجام در ۱۹۸۰ در سویس درگذشت. وی از معدود روان‌شناسانی است که بیشتر کتاب‌هایش به فارسی ترجمه شده است. کتاب‌های معروف و پرفروش او نظیر گریز از آزادی، جامعه سالم، انسان برای خویشتن، زبان از یاد رفته، هنر عشق ورزیدن، و کالبدشناسی ویران‌سازی انسان، در ایران و دیگر کشورهای جهان طرفداران زیادی داشته است.

 

زندگینامه اریک فروم یا اریش فروم - Erich Frommاریک فروم ( اریش فروم ) و متقابل با آدلر ، هورنای و فروید

اریک فروم ( اریش فروم ) نیز مانند آدلر و هورنای[۵] به عنوان یک روانکاو دارای دیدگاه اجتماعی شهرت دارد. وی نیز از لحاظ مخالفت با فروید با آدلر و هورنای دارای وجه مشترک است. فروم، برعکس فروید، انسان را شکل داده شده به وسیله نیروهای زیست‌شناختی و هدایت شده از سوی غرایز نمی‌داند. وی همچنین در مورد اهمیت مسائل جنسی با فروید به مخالفت برخاسته است. از دیدگاه فروم مسائل جنسی نیروی اصلی شکل‌دهنده رفتار ما نیستند، بلکه شخصیت ما عمدتاً تحت نفوذ نیروهای اجتماعی و فرهنگی است و هر دوی این نیروها در چهارچوب فرهنگ و نیروهای جهانی که در طول تاریخ، بشریت را تحت نفوذ داشته‌اند، بر فرد اثر می‌کنند. بدین ترتیب، تأکید فروم بر تأثیرات نیروهای اجتماعی بیشتر از تأکید هورنای و آدلر بر اهمیت این عوامل است.

اما اریک فروم در عین حال، بر این اعتقاد است که مردم طبیعت و ماهیت خود را می‌آفرینند. او با این عقیده که ما به صورتی منفعل به وسیله نیروهای اجتماعی شکل داده می‌شویم، مخالفت می‌ورزد و تأکید می‌کند که ما خود نیروهای اجتماعی را شکل می‌دهیم، و این نیروها، به نوبه خود، وارد عمل می‌شوند تا بر شخصیت ما اثر کنند. وی توجه خاصی به تاریخچه فرد و تاریخ نوع بشر و نقش آنها در شکل‌دهی شخصیت انسان دارد. به عقیده فروم، نوع بشر به خاطر داشتن تاریخچه‌ای از احساس تنهایی، جدایی، و بی‌اهمیتی در رنج است. بنابراین، نیاز اساسی انسان این است که از این احساس انزوا بگریزد، و احساس تعلقی ایجاد و برای زندگی خود معنایی پیدا کند. انسان از یک سو، برای به دست آوردن آزادی- آزادی از طبیعت و آزادی از نظام‌های اجتماعی متحجر- مبارزه کرده است، و از سوی دیگر، همین آزادی‌ها به احساس تنهایی و انزوای شدیدی منجر شده است؛ و بدین ترتیب، انسان در عین حال می‌کوشد که از این آزادی بگریزد.

از دیگر اعتقادات فروم این بود که انواع تعارض‌هایی که مردم با آنها دست به گریبان‌اند از نوع جامعه‌ای که خود آنها آن را ساخته‌اند، سرچشمه می‌گیرد. اما انسان‌ها در عین حال، به شکلی غیرقابل اجتناب محکوم به رنج کشیدن نیستند، بلکه عکس آن درست است. وی نسبت به توانایی بشر در حل مشکلات خود به مشکلاتی که خود ایجاد کرده است- خوشبین است.

 

[۱]. Erich Fromm

[۲]. Heidelberg

[۳]. Columbia University

[۴]. Yale University

[۵]. Karen Horney

Rate this post
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن