سایر مقالات روان شناسی

دکتر روانشناس خوب چه ویژگی هایی دارد؟ چگونه یک دکتر روانشناس خوب انتخاب کنیم؟

دکتر روانشناس خوب و یا یک مشاور خانواده خوب ، نقش بسیار زیادی در پیشرفت و بهبود زندگی شما می تواند داشته باشد. اما انتخاب یک دکتر روانشناس خوب کار چندان راحتی نیست. در واقع یک مشاور و یا روانشناس خوب، ویژگی هایی دارد که لازم است قبل از انتخاب ، و یا پس از جلسه اول بررسی کنیم و سپس تصمیم بگیریم که فرد مورد نظر را به عنوان مشاور و یا درمانگر بپذیریم و یا خیر.

در این مقاله از سایت دکتر روانشناس ، قصد داریم تا ویژگی های یک دکتر روانشناس خوب و مشاور خوب را برایتان ذکر کنیم تا بتوانید انتخاب آگاهانه ای را داشته باشید. 

دکتر روانشناس خوب ، شنونده خوب و فعال است.

شاید اصلی ترین ویژگی یک دکتر روانشنا خوب و یا یک مشاور ، شنونده بودن خوب و فعال است. صحبت کردن اثر درمانی و تخلیه کردن دارد و هر چقدر بتوانید روان شناسی را پیدا کنید که شنونده بهتری است، بیشتر کمک شما می شود. البته این نکته را باید در نظر گرفت که کار یک روانشناس صرفاً شنونده بودن نیست. به این معنا که اگر در پایان جلسه صرفاً به برداشتی از جلسه نرسیدید و تنها فرد به شنوندگی اکتفا کرد، بخشی از اصول کار را رعایت نکرده است. در واقع بک روانشناس خوب در کنار شنیدن، به ارائه و تحلیل مسائل نیز می پردازد و سعی می کند موضوع را تا میزان زیادی برای شما روشن تر و قابل لمس کند.

دکتر روانشناس خوب ، رازدار و امین است.

یکی از دلایلی که سبب می شود، فردی به روانشناس یا مشاور مراجعه کند، رازهای سر به مهری است که گفتن آن نزد هر شخصی راحت نیست. در مواقعی ممکن است افشای اطلاعات به معنای آشفتگی بیشتر برای فرد شود و یا شیرازه زندگی او را از هم بپاشد. این موضوع در مراجعین زوجین و در فرآیند مشاوره خانواده نقش پر رنگ تری دارد. چرا که گاهی از اوقات یکی از زوجین رازهایی را دارد که به هیچ عنوان نباید طرف مقابل رابطه متوجه آن شود. این موضوع در مورد مراجعین نوجوان که والدین آنها را به مرکز مشاوره آورده اند نیز نقش پررنگی دارد. پس یکی از ویژگی های یک روانشناس خوب ، رازداری است.

ویژگی های دکتر روانشناس خوب و مشاور خوب چیست؟
ویژگی های دکتر روانشناس خوب و مشاور خوب چیست؟

روانشناس خوب ، یادداشت برداری و نکته نویسی می کند.

اگر روانشناس شما فردی خوشنام و حرفه ای باشد، احتمالاً مراجعین زیادی دارد و احتمال فراموشی فرآیندی که انجام شده است، بسیار محتمل است. بنابر این یادداشت بردای نکات ضروری را حتماً در فرآیند کاری خود قرار می دهد. گذشته از این نکته، یک دکتر روانشناس خوب می داند که اعتماد کردن به حافظه کوتاه مدت ، چندان منطقی نیست. حافظه رویدادها را تحریف می کند و ممکن است وقایع تحریف شده را تحویل درمانگر بدهد. برای همین یادداشت برداری و حتی پاکنویس کردن آنها، در فرآیند روانشناسی و مشاوره بسیار اهمیت دارد. دقت کنید که روانشناس شما یادداشت برداری و نکته نویسی را انجام می دهد و یا خیر.

دکتر روانشناس خوب ، به روز است.

هر چند ممکن است افرادی که سابقه کاری زیادی دارند و یا سن بالاتری دارند در نظر بهتر باشند، اما این نکته را باید در نظر گرفت که یک دکتر روانشناس خوب، همواره لازم است به روز باشد و اطلاعات تکمیلی خود را آپدیت نگه دارد. با توجه به تغییرات سریع دنیای امروز، فردی که از تکنولوژی و تغییرات جامعه اطلاعاتی ندارد و یا پس از سالها کار، اطلاعات خود را به روز نکرده و همچنان از روشها و رواه حل های قدیمی استفاده می کند، نمی تواند گزینه مناسبی باشد. برخی از افراد ترجیح می دهند یک روانشناس یا مشاور جوان را انتخاب کنند تا بهتر بتواند مشکلات آنها را درک کند و راه حل های آنها حرفه ای تر باشد. برخی دیگر معتقد به تجربه قدیمی هستند. اما در هر حال، فردی را که به عنوان درمانگر یا مشاور خود انتخاب می کنید، گذشته از سن ، لازم است به روز باشد و به روشهای نوین روان درمانی و روانشناسی آگاهی کامل داشته باشد. بررسی کنید یک روانشناس جوان برایتان مناسب تر است و یا یک فرد مسن و قدیمی.

روانشناس خوب ، دارای هوش و خلاقیت بالایی است.

شکی نیست که روان انسان بسیار پیچیده است. در زندگی هر فردی دهها خاطره و آسیب وجود دارد که تحلیل آنها و شناسایی ریشه دقیق مشکل، نیاز به هوش و خلاقیت بالایی دارد. برای همین هر شخصی نمی تواند ویژگی های یک دکتر روانشناس خوب را داشته باشد. این نکته را باید در نظر گرفت که هوش بالای یک مشاور یا روانشناس ، به جز شناسایی ریشه مشکل، در چگونگی انتقال آن به شما و پیدا کردن راه حل های کاربردی نیز موثر است. سعی کنید هوش و خلاقیت روانشناس را بسنجید و این ویژگی را حتماً بررسی کنید.

دکتر روانشناس خوب ، از شما فیدبک و بازخورد می گیرد.

اگر با یک روانشناس قدرتمند و با اعتماد به نفس کار کنید، متوجه می شوید که پس از چند جلسه از شما بازخورد کار را می گیرد. معمولاً او از شما می پرسد که نظرتان در مورد فرآیند و جلسات چیست و آیا نکته ای وجود دارد که در این مورد لازم باشد با هم صحبت کنیم؟ در واقع انعطاف پذیری ، بخش زیادی از کار روانشناسی و مشاوره را تشکیل می دهد و یک دکتر روانشناس خوب سعی می کند با گرفتن فیدبک از شما، جلسه را با آنچه شما می خواهید، سازگارتر کند.

نوشته های مشابه

‫2 نظرها

 1. سلام من مدتي پيش مشاوري ميرفتم و از دغدغه ي فكريم باهاش صحبت ميكردم تا اينكه در آخرين جلسه واقعا حالم بد بود اما مشاورم جوري رفتار ميكرد كه انگار محل نميذاره و روشو اونور كرده بود و ميخواست زودتر برم كه اين باعث شد حال من بدتر از قبل بشه من بيشتر حس ميكردم چه كار بدي كردم كه اين حرفارو به يه مشاور زدم و اون داره منو قضاوت ميكنه كه غير حرفه ايه ديگه كلا تصميم گرفتم اصلا پيش مشاور نرم چون نميخوام قضاوت بشم و احساس ناامني كنم در ضمن احساس ميكردم از روي تعصب رفتار ميكنه و اصلا هم نميخواد به من راه حل بده، من فكر ميكنم يه مراجع هرچقدر هم حرفاي نامعقول بزنه مشاور حق نداره هم چين رفتاري كنه اين رفتار براي فردي با اين شغل غير حرفه ايه

  1. سلام.
   ممنون از نظرتون.
   یک دکتر روانشناس خوب و یا یک مشاور خوب ، نباید شما را قضاوت کند و در صورتی که یک فرد مناسب باشد اینکار را انجام نمی دهد. این نکته را هم در نظر داشته باشید همیشه در جلسات روانشناسی و یا مشاوره قرار نیست حال ما خوب شود و حتی ممکن است از نظر درمانی لازم باشد ما برون ریزی هایی داشته باشیم.
   بهتر بود احساستون رو به دکتر روانشناس و یا فرد مشاور می گفتید تا اون هم توضیحات خودشون رو ارائه کنند.
   و در نهایت تصمیم نهایی شما که دیگر نزد دکتر روانشناس خوب دیگری نروید، کاملاً اشتباه است. این نکته را در نظر بگیرید که در هر صنفی خوب و بد و یا حرفه ای و غیر حرفه ای وجود دارد. همانطور که ممکن است یک پزشک و یا مهندس کاری رو اشتباه انجام دهد، یک دکتر روانشناس و یا مشاور نیز ممکن است اشتباه کند.
   همانطور که اگر نزد یک دکتر پوست و مو بروید و یا نزد یک دندانپزشک و مشکل شما حل نشود، دکتر را عوض می کنید و آنقدر اینکار را انجام می دهید تا مشکل حل شود، در این مورد هم لازم است همین کار را انجام دهید. در واقع چند دکتر روانشناس و مشاور دیگر را امتحان کنید تا یک متخصص روانشناسی مناسب پیدا کنید.
   با این نوع تفکر که چون یک نفر رفتار اشتباهی انجام داد ( از دید شما ) ، پس همه بد هستند ، تنها خودتان آسیب می بینید و مشکلتان بیشتر ازارتان می دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن