مرکز مشاوره و کلینیک روانشناسی دکتر روانشناس

مرکز مشاوره و کلینیک روانشناسی دکتر روانشناس

دوشنبه, ۷ خرداد ۱۳۹۷

دکتر روانشناس خوب چه ویژگی هایی دارد؟ چگونه یک دکتر روانشناس خوب انتخاب کنیم؟

دکتر روانشناس خوب و یا یک مشاور خانواده خوب ، نقش بسیار زیادی در پیشرفت و بهبود زندگی شما می تواند داشته باشد. اما انتخاب یک دکتر روانشناس خوب کار چندان راحتی نیست. در واقع یک مشاور و یا روانشناس خوب، ویژگی هایی دارد که لازم است قبل از انتخاب ، و یا پس از جلسه اول بررسی کنیم و سپس تصمیم بگیریم که فرد مورد نظر را به عنوان مشاور و یا درمانگر بپذیریم و یا خیر.

در این مقاله از سایت دکتر روانشناس ، قصد داریم تا ویژگی های یک دکتر روانشناس خوب و مشاور خوب را برایتان ذکر کنیم تا بتوانید انتخاب آگاهانه ای را داشته باشید. 

دکتر روانشناس خوب ، شنونده خوب و فعال است.

شاید اصلی ترین ویژگی یک دکتر روانشنا خوب و یا یک مشاور ، شنونده بودن خوب و فعال است. صحبت کردن اثر درمانی و تخلیه کردن دارد و هر چقدر بتوانید روان شناسی را پیدا کنید که شنونده بهتری است، بیشتر کمک شما می شود. البته این نکته را باید در نظر گرفت که کار یک روانشناس صرفاً شنونده بودن نیست. به این معنا که اگر در پایان جلسه صرفاً به برداشتی از جلسه نرسیدید و تنها فرد به شنوندگی اکتفا کرد، بخشی از اصول کار را رعایت نکرده است. در واقع بک روانشناس خوب در کنار شنیدن، به ارائه و تحلیل مسائل نیز می پردازد و سعی می کند موضوع را تا میزان زیادی برای شما روشن تر و قابل لمس کند.

دکتر روانشناس خوب ، رازدار و امین است.

یکی از دلایلی که سبب می شود، فردی به روانشناس یا مشاور مراجعه کند، رازهای سر به مهری است که گفتن آن نزد هر شخصی راحت نیست. در مواقعی ممکن است افشای اطلاعات به معنای آشفتگی بیشتر برای فرد شود و یا شیرازه زندگی او را از هم بپاشد. این موضوع در مراجعین زوجین و در فرآیند مشاوره خانواده نقش پر رنگ تری دارد. چرا که گاهی از اوقات یکی از زوجین رازهایی را دارد که به هیچ عنوان نباید طرف مقابل رابطه متوجه آن شود. این موضوع در مورد مراجعین نوجوان که والدین آنها را به مرکز مشاوره آورده اند نیز نقش پررنگی دارد. پس یکی از ویژگی های یک روانشناس خوب ، رازداری است.

ویژگی های دکتر روانشناس خوب و مشاور خوب چیست؟

ویژگی های دکتر روانشناس خوب و مشاور خوب چیست؟

روانشناس خوب ، یادداشت برداری و نکته نویسی می کند.

اگر روانشناس شما فردی خوشنام و حرفه ای باشد، احتمالاً مراجعین زیادی دارد و احتمال فراموشی فرآیندی که انجام شده است، بسیار محتمل است. بنابر این یادداشت بردای نکات ضروری را حتماً در فرآیند کاری خود قرار می دهد. گذشته از این نکته، یک دکتر روانشناس خوب می داند که اعتماد کردن به حافظه کوتاه مدت ، چندان منطقی نیست. حافظه رویدادها را تحریف می کند و ممکن است وقایع تحریف شده را تحویل درمانگر بدهد. برای همین یادداشت برداری و حتی پاکنویس کردن آنها، در فرآیند روانشناسی و مشاوره بسیار اهمیت دارد. دقت کنید که روانشناس شما یادداشت برداری و نکته نویسی را انجام می دهد و یا خیر.

دکتر روانشناس خوب ، به روز است.

هر چند ممکن است افرادی که سابقه کاری زیادی دارند و یا سن بالاتری دارند در نظر بهتر باشند، اما این نکته را باید در نظر گرفت که یک دکتر روانشناس خوب، همواره لازم است به روز باشد و اطلاعات تکمیلی خود را آپدیت نگه دارد. با توجه به تغییرات سریع دنیای امروز، فردی که از تکنولوژی و تغییرات جامعه اطلاعاتی ندارد و یا پس از سالها کار، اطلاعات خود را به روز نکرده و همچنان از روشها و رواه حل های قدیمی استفاده می کند، نمی تواند گزینه مناسبی باشد. برخی از افراد ترجیح می دهند یک روانشناس یا مشاور جوان را انتخاب کنند تا بهتر بتواند مشکلات آنها را درک کند و راه حل های آنها حرفه ای تر باشد. برخی دیگر معتقد به تجربه قدیمی هستند. اما در هر حال، فردی را که به عنوان درمانگر یا مشاور خود انتخاب می کنید، گذشته از سن ، لازم است به روز باشد و به روشهای نوین روان درمانی و روانشناسی آگاهی کامل داشته باشد. بررسی کنید یک روانشناس جوان برایتان مناسب تر است و یا یک فرد مسن و قدیمی.

روانشناس خوب ، دارای هوش و خلاقیت بالایی است.

شکی نیست که روان انسان بسیار پیچیده است. در زندگی هر فردی دهها خاطره و آسیب وجود دارد که تحلیل آنها و شناسایی ریشه دقیق مشکل، نیاز به هوش و خلاقیت بالایی دارد. برای همین هر شخصی نمی تواند ویژگی های یک دکتر روانشناس خوب را داشته باشد. این نکته را باید در نظر گرفت که هوش بالای یک مشاور یا روانشناس ، به جز شناسایی ریشه مشکل، در چگونگی انتقال آن به شما و پیدا کردن راه حل های کاربردی نیز موثر است. سعی کنید هوش و خلاقیت روانشناس را بسنجید و این ویژگی را حتماً بررسی کنید.

دکتر روانشناس خوب ، از شما فیدبک و بازخورد می گیرد.

اگر با یک روانشناس قدرتمند و با اعتماد به نفس کار کنید، متوجه می شوید که پس از چند جلسه از شما بازخورد کار را می گیرد. معمولاً او از شما می پرسد که نظرتان در مورد فرآیند و جلسات چیست و آیا نکته ای وجود دارد که در این مورد لازم باشد با هم صحبت کنیم؟ در واقع انعطاف پذیری ، بخش زیادی از کار روانشناسی و مشاوره را تشکیل می دهد و یک دکتر روانشناس خوب سعی می کند با گرفتن فیدبک از شما، جلسه را با آنچه شما می خواهید، سازگارتر کند.

 

 

 

توضیحات بخش مقالات روانشناسی

در این دسته کلیه مقالات روانشناسی قرار می گیرد.

دیدگاه خودتان را ارسال کنید

بارنشر کلیه عکس ها و مطالب سایت مرکز مشاوره دکتر روانشناس ، بدون دستخط رسمی، ممنوع و پیگرد قانونی حتمی خواهد داشت.