مشاوره ازدواج

دلایل اشتباه در ازدواج و بررسی آن ها ( بخش اول )

دلایل اشتباه در ازدواج شاید به خودی خود برای شخص مشخص نباشد و فرد با بی توجهی به آن ها اقدام به ازدواج کند. در صورت رخ دادن این اتفاق، پس از گذشت مدت کوتاهی آن ها متوجه وجود مشکلاتی در رابطه ی خود شوند. از این رو پیشنهاد می شود، هر کدام از طرفین ازدواج به دلایل اشتباه در ازدواج اهمیت دهند و پیش از ازدواج آن ها را بررسی نمایند.

خودشناسی برای جلوگیری از اشتباه در ازدواج

خودشناسی جلوگیری از اشتباه در ازدواج

در قدم اول برای تصمیم به ازدواج باید بدانید چه کسی هستید و از تشکیل زندگی مشترک چه چیزی می‌خواهید؟ ویژگی‌های شخصیتی خود را به خوبی بشناسید. معیارها و ملاک‌هایتان را به‌طور واضح مشخص نمایید.

بسیاری از مشکلات ازدواج و شکل گیری دلایل اشتباه ازدواج در ذهن ما، به دلیل آن است که افراد هنوز هویتشان به درستی شکل نگرفته است و یا هنوز خود نمی‌دانند که از زندگی چه می‌خواهند. هنوز ملاک و تعریف درستی از زندگی پس از ازدواج ندارند. یکی از دلایل اشتباه در ازدواج نشناختن هدف زندگی مشترک میباشد.

سؤالاتی که برای جلوگیری از اشتباه در ازدواج باید از خود بپرسید

سوالات قبل از ازدواج

 1. چرا می‌خواهید ازدواج کنید؟
 2. ملاک‌هایتان برای ازدواج چیست؟
 3. چه ویژگی‌های بارز و خاص شخصیتی دارید؟
 4. چه نیازها و تمایلاتی در زندگی دارید؟
 5. دارای چه نقطه‌ضعف‌ها و ویژگی‌های رفتاری منفی هستید؟
 6. آیا احتمالاً دچار اختلال شخصیت نیستند؟
 7. آیا به سلامت روان خود اطمینان دارید؟
 8. آیا می‌دانید در دوران آشنایی قبل از ازدواج چه طور شناخت بهتر ایجاد می‌شود؟
 9. آیا از دلایل اشتباه ازدواج مطلع هستید؟ این یکی از مهم ترین سوالات در جهت جلوگیری از اشتباه میباشد.

سوالات بعد از ازدواج

 1. آیا از سلامت جسمی مورد نیاز برای ازدواج برخوردار هستید؟
 2. آیا مسئولیت‌ها و نقش‌های پس از ازدواج را می‌توانید به خوبی عهده‌دار شوید؟
 3. آیا از تفاوت‌های ساختاری و روحی- روانی زن و مرد اطلاع دارید؟
 4. آیا اطلاعات درست در مورد مسائل جنسی پس از ازدواج دارید؟
 5. آیا توانایی تأمین تمام نیازهای اقتصادی، عاطفی و جنسی همسرتان را دارید؟
 6. آیا اهداف مشخص و برنامه‌ریزی‌شده برای پس از ازدواج دارید؟ اهداف مشخص از اشتباه در ازدواج جلوگیری میکند.
 7. آیا مهارت‌های حل مساله را در زندگی زناشویی آموخته‌اید؟

بهتر است از همین قدم اول با خود صادق باشید و به درستی به این سؤال پاسخ دهید که واقعاً چرا می‌خواهید ازدواج کنید؟

رویابافی یکی از دلایل اشتباه در ازدواج

رویابافی در ازدواج

میل به ازدواج و تشکیل خانواده، در اکثر افراد از همان دوران کودکی وجود دارد ولی بهتر است با خود روراست باشیم و رویابافی نکنیم. رویابافی یکی از دلایل اشتباه در ازدواج است. به‌طور حتم ازدواج فقط همان یک شب جشن و سرور و لباس داماد و یا عروسی پوشیدن نیست. در اصل با ازدواج سرنوشت خود را به دست خود رقم می‌زنید. این خود شما هستید که تصمیم می‌گیرید در آینده چه زندگی داشته باشید. زندگی توأم با آرامش و رضایت و پیشرفت یا زندگی سرشار از تشویش و ناراحتی و رکود؟

پس بهتر است قبل از تصمیم برای ازدواج دلیل اصلی خود را بیان کنید.

شاید با خود بیندیشید دلایل اشتباه در ازدواج چه نوع دلایلی است؟

دلایل اشتباه ازدواج از جمله مسائل ریشه‌ای و اصلی است که باعث بسیاری از طلاق‌ها پس از ازدواج می‌شود و باید به این موضوع بیش از هر موضوع دیگر توجه ویژه نشان داد.

انواع دلایل اشتباه در ازدواج:

دلایل اشتباه در ازدواج

فرار از خانواده

یکی از دلایل اشتباه ازدواج فرار از خانواده است که این مسئله به خصوص در بین برخی از دختران به‌وضوح دیده می‌شود. از سنین نوجوانی معمولاً اختلاف‌نظرها و عقیده‌ها و گاه حتى مشاجرات و درگیری‌های عمیق بین نوجوان و خانواده‌ ایجاد می‌شود. نوجوان حس می‌کند که پدر و مادر او چیزی نمی‌فهمند و یا زیادی مسائل را بزرگ می‌کنند. او حس می‌کند والدینش زیادی در کارهای او سرک می‌کشند و درک نمی‌کنند که او دیگر بچه نیست و از سویی والدین حس می‌کنند که نوجوان تجربه کافی در زندگی ندارد و ممکن است افرادی از سادگی او سوءاستفاده کنند.

آنها حس می‌کنند نوجوان از خطرات احتمالی اطرافش آگاهی ندارد و باید مراقب او باشند. همین تفاوت تفکر در دو نسل باعث ایجاد کشمکش‌های میان آنها می‌شود که گاهی هر دوی آنها از این وضعیت به شدت کلافه و خسته می‌شوند. متأسفانه این درگیری‌های بین نوجوان و والدین در برخی خانواده‌ها به شدت ادامه داشته و تا سنین جوانی نیز به پیش می‌رود.

رهایی از جو متشنج یکی از دلایل اشتباه در ازدواج

دلایل اشتباه در ازدواج جو متشنج

یکی از دلایل اشتباه ازدواج در این زمان به وجود می آید،جوانی که درگیر این مشاجرات روزمره بین خود و خانواده می‌باشد تصمیم می‌گیرد برای رهایی از این جو متشنج ازدواج کند و تصور می‌کند برای اینکه از اختلاف‌نظرهای بین خود با خواهر و برادر یا پدر و مادر خلاص شود باید ازدواج کند تا زودتر به آرامش برسد. ولی به این نکته توجه نمی‌کند که ممکن است ازدواج به این دلیل منجر به انتخاب عجولانه و نادرست شده و مشکلات بزرگتری را برای او بوجود آورد.

در اصل برای رهایی از چاله به داخل چاه بیفتد. اگر در خانواده پدری گاهی بحث و مشاجره پیش می‌آمد، با دلیل نادرست برای انتخاب همسر، بعد مشاجرات به اوج خود می‌رسند و از گاهی اوقات به اکثر اوقات تبدیل می‌شود، بنابراین ازدواج نباید به دلیل فرار از کانون خانواده صورت گیرد.

ازدواج تنها به خاطر نیاز جنسی از دلایل اشتباه در ازدواج

یکی دیگر از دلایل اشتباه ازدواج نیاز جنسی است به این معنی که فرد فقط و فقط به دلیل تأمین ارضا نیاز جنسی ازدواج نماید که این منجر به انتخاب ناآگاهانه خواهد شد. میل به نیاز جنسی از دوران نوجوانی آغاز می‌شود و گاهی منجر به اقداماتی از جمله خودارضائی در فرد خواهد شد. بحث خودارضائی نیز بحث گسترده‌ای است که در این مقوله نمی‌گنجد اما خودارضائی عوارضی را برای فرد در پی خواهد داشت.

درست است که تأمین نیاز جنسی شاید مهمترین مساله برای گرایش افراد به ازدواج باشد و جزء دلایل اشتباه ازدواج به نظر نیاید، اما نباید تأمین نیاز جنسی به صورت یک دید تونلی به ازدواج باشد و مسائل دیگر نادیده گرفته شود بهتر است با در نظر گرفتن نکات اصلی و مهم در انتخاب درست راهی به سوی خوشبختی بگشاییم.

ازواج به دلیل ثروت و پول از دلایل اشتباه در ازدواج

ازدواج برای پول

از دیگر دلایل اشتباه ازدواج زمانی به وجود می آید که گاهی اوقات جوانان چه دختر و چه پسر فقط به ثروت و مال و دارایی طرف مقابل نگاه می‌کنند به این امید که بعد از ازدواج وضعیت مالی‌شان بهبود یابد و بتوانند به نیازهایی که قبل از ازدواج به دلیل عدم توانایی مالی به آنها نرسیده‌اند حالا به واسطه ثروت همسر به همه آن نیازها دست پیدا کنند. مثال دختری که به خاطر پول با یک پیرمرد ازدواج می‌کند یا برعکس، یا دختر و پسری که تنها دلیل انتخابشان پول طرف مقابل است و بعد از ازدواج به دلیل در نظر نگرفتن مسائل مهم‌تر دچار مشکلات فراوانی می‌شوند.

همچنین است در مورد دختری که پسری را بدون توجه به شناخت شخصیت وی، تنها به خاطر ثروت پدرش به عنوان همسر برگزیده که بعد از ازدواج مشخص می‌شود که پسر جوان دارای اختلالات روانی و شخصیتی است و دختر به شدت از این وضعیت آسیب می‌بیند. این از مهم ترین دلایل اشتباه ازدواج است و در حقیقت نه تنها بعد از ازدواج به پول و ثروتی نمی‌رسد بلکه به دلیل آسیب‌های روحی و جسمی شدیدی که به خاطر اختلال همسر دچار شده است حاضر به بخشش مهریه در قبال موافقت همسر با درخواست طلاق او می‌شود.

پس پول در زندگی دارای اهمیت خاص و ویژه‌ای می‌باشد اما نمی‌تواند تنها دلیل برای انتخاب همسر باشد.

مساله‌ی دیگر اینکه ممکن است بعد از ازدواج، خانواده همسر پولدار دچار بحران مالی شده و ورشکست شود، مسلماً در چنین شرایطی که افراد به دلیل مال و اموال شریک زندگی خود را انتخاب کرده باشند دیگر به چه امیدی می‌توانند به آن زندگی ادامه دهند.

ازدواج به دلیل التيام یک رابطه شکست‌خورده از دلایل اشتباه در ازدواج

التیام یک رابطه شکست خورده نیز از دلایل اشتباه ازدواج می باشد. در حقیقت با این کار می‌خواهند به خودشان ثابت کنند که می‌توانند عزت نفس خود را بازگردانند و یا اینکه تمام تلاششان را می‌کنند تا بعد از اتمام یک رابطه شکست‌خورده هر چه سریع‌تر فرد جدیدی را به عنوان همسر انتخاب کنند تا در حقیقت با این کار به فرد قدیمی بفهمانند که اگر تو نباشی من به سرعت می‌توانم ازدواج کنم و به غیر از تو هستند کسانی که عاشق من باشند و نیازی به وجود تو نیست.

ازدواج به دلیل التیام رابطه شکست خورده غیر منطقی است

ازدواج به دلیل التیام رابطه

در حقیقت نیت این ارتباط جدید و ازدواج، فقط از سر لجبازی با فرد قبلی است و هیچ منطق درستی ندارد. افرادی که این چنین ازدواجی را انتخاب می‌کنند در حقیقت به جای دهن‌کجی به عشق قبلی، به زندگی خودشان دهن‌کجی کرده‌اند و چه بسا این رابطه که انتخاب منطقی و عقلانی پشت آن نبوده نیز به سرعت از هم بپاشد و این گونه افراد دچار آسیب شدیدتری خواهند شد.

به همین خاطر روان‌شناسان به افرادی که به تازگی در یک رابطه عاطفی شکست ‌خورده‌اند پیشنهاد می‌کنند به هیچ عنوان بلافاصله وارد رابطه جدیدی نشوند زیرا به‌طور ناخودآگاه منطق و عقل و چشم و گوش در این شرایط به خوبی کار نمی‌کند به این معنا که فرد فقط به دنبال آن است که هم جایگزینی برای عشق از دست رفته پیدا کند و هم بتواند کمتر به شکست قبلی فکر کند و آرامش بیشتری داشته باشد و غم شکست را بهتر تحمل کند و نیز به عشق قبلی گوش‌مالی داده باشد.

به همین جهت نمی‌تواند انتخاب آگاهانه و عاقلانه‌ای داشته باشد لذا پس از آنکه کمی از رابطه جدید می‌گذرد گویا فرد به یکباره چشمانش باز می‌شود و زمانی پی به اشتباهش خواهد برد که دیگر دیر شده است!

نحوه از بین بردن اشتباهات در ازدواج

از مشاور کمک بگیرید و سعی کنید اوقات تان را به نحوی پر کنید که اتنها و بیکار نمانید. سعی کنید با حذف دلایل اشتباه ازدواج پس از طی دوران مورد نظر و هنگامی که حس کردید منطق و عقل شما به خوبی کار می‌کند، برای ایجاد یک رابطه جدید آماده شوید البته لازم به تذکر است که حداقل ۵ ماه باید از رابطه قبلی گذشته باشد هر چند که این زمان در مورد افراد مختلف متفاوت است گاهی ممکن است فردی نیاز به زمان بیشتری برای فراموشی رابطه قبلی داشته باشد.

5/5 - (1 امتیاز)
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن