مرکز مشاوره و کلینیک روانشناسی دکتر روانشناس

مرکز مشاوره و کلینیک روانشناسی دکتر روانشناس

یکشنبه, ۳ تیر ۱۳۹۷

درمان خجالتی بودن نوجوانان چیست ؟

درمان خجالتی بودن نوجوانان به عوامل متعددی باز می گردد. اما پیش از آن لازم است خجالتی بودن را تعریف کنیم. لازم به ذکر است که خجالتی بودن نوجوانان یک امر شایع است و تعداد زیادی از نوجوانانی که به مرکز مشاوره دکتر روانشناس مراجعه می کنند دارای مشکل خجالتی بودن هستند. 

 

درمان خجالتی بودن نوجوانان و کمرویی چیست؟ | مرکز مشاوره دکتر روانشناستعریف خجالتی بودن و یا کم رویی چیست؟

خجالتی بودن و یا خجالت کشیدن یک حالت روانی و جسمانی است. به این معنی که فرد خجالتی در مواجهه با موقعیت های مختلف اجتماعی و یا فردی دچار ترس و هراس می شود. این ترس و هراس ممکن است خود را به شکل خجالت و یا کم رویی نشان دهد. بنابراین افکار و احساسات فرد دستخوش تغییر می شود. 

اما همانطور که ذکر شد، افراد خجالتی ، علی الخصوص خجالت در نوجوانان ، ممکن است با نشانه های جسمی همانند سرخ شدن گونه ها، لکنت زبان، عرق کردن پیشانی و یا دست ها، لرزش دست یا پا و … نیز همراه باشد. به همین خاطر می توانیم مشکا خجالتی بودن در نوجوانان را فرآیندی قلمداد کرد که از افکار ترس آور خودآگاه یا ناخودآگاه آغاز می شود و به انجام رفتار توسط فرد و یا کناره گیری از موقعیت می انجامد.

 

خجالتی بودن نوجوانان چه عوارضی خواهد داشت؟

خجالتی بودن نوجوانان سبب می شود که نوجوان از موقعیت هایی که سبب موفقیت و یا روابط مناسب برای او می شود، اجتناب کند. فرد از مواجهه با موقعیت جدید دوری می کند. این موضوع سبب کاهش یادگیری می شود. همچنین نوجوانان خجالتی، احساسات ناخوشایندی را درباره مشکل خود تجربه می کنند. برای نمونه یکی از احساسات منفی رایج، احساس شکست و ناتوانی است. در تحقیقات دانشگاه استنفورد مشخص شده است که نوجوانان خجالتی، بیش از دیگران اضطراب و یا افسردگی را تجربه می کنند. 

خجالتی بودن نوجوانان ، سب از بین رفتن اعتماد به نفس می شود. در واقع می توان اینگونه ذکر کرد که بین اعتماد به نفس و خجالتی بودن رابطه وجود دارد. افراد خجالتی اعتماد به نفس و عزت نفس پایین تری دارند. این موضوع سبب می شود از موقعیت ها و یا رفتارهایی که لازم است اجتناب کنند. همین اجتناب و دوری گزینی سبب می شود که مجدد اعتماد به نفس فرد کاهش یابد. این سیکل معیوب به طور مکرر تکرار می شود.

در صورت عدم درمان کمرویی، برخی از نوجوانان ممکن است به مصرف مواد مخدر و یا الکل روی می آورند. استفاده از الکل و یا مواد مخدر سبب افزایش کاذب اعتماد به نفس و پرحرفی می شود و نوجوان سعی می کند که از این شیوه کاذب برای برطرف کردن مشکل کمرویی استفاده کند.

 

درمان خجالتی بودن نوجوانان چیست؟

درمان خجالتی بودن نوجوانان یا کم رویی با روشهای متفاوت روانشناسی امکان پذیر است. اما یکی از کارآمدترین روشهای درمانی از چهار محور زیر استفاده می کند. این متد درمانی بر روی صدها نوجوان کم رو اجرا شده است. و یکی از بهترین متد های درمان خجالتی بودن نوجوانان است. یک روانشناس مجرب که ارتباط خوبی با نوجوان برقرار کند به راحتی قادر به درمان کم رویی نوجوانان است.

 • در بسیاری از مواقع، مشکلاتی نظیر خجالتی بودن و یا کمرویی خود به خود برطرف نمی شود.
  اگر مشکلاتی مانند کمرویی و خجالتی بودن دارید، بهتر است تا یکبار برای همیشه به یک روانشناس مراجعه کنید و مشکل خود را به طور ریشه ای و برای همیشه حل کنید.
  درمان خجالتی بودن در نوجوانان یکی از پروتکل های درمانی شناخته شده و پر کاربرد است. به وسیله روشهای روانشناسی می توان مشکل را تا میزان زیادی برطرف کرد.
  مرکز مشاوره دکتر روانشناس
  ۰۲۱-۲۲۳۲۱۰۵۲ | ۰۹۱۲-۸۴۹۰۹۴۴

  در مرحله اول به ارزیابی مشکل می پردازیم. باید بررسی شود که کم رویی به چه میزان جدی است؟  چه تاثیراتی بر زندگی نوجوان گذاشته است؟ در چه مواقعی فرد دچار کم رویی می شود؟ آیا کم رویی تنها در مواجهه با جنس مخالف است و یا خیر؟ مشکل از چه زمانی شروع شده است؟ریشه کم رویی نوجوان در چیست؟ متد درمانی مناسب برای مشکل کم رویی چیست؟ و ….

 • مرحله دوم مهارت آموزی است. در این مرحله به نوجوانی که دچار کم رویی شده است، آموزشهای ضروری در این خصوص داده می شود. او یاد می گیرد که در هر موقعیت چگونه رفتار کند؟ چگونه احساسات و هیجانات منفی خود را دفع کند؟ توانایی مقابله با استرس ناشی از کمرویی را بیاموزد. و به طور کلی توانایی کنترل بر خویشتن را در شرایط بیاموزد.
 • مرحله سوم به ترمیم اعتماد به نفس می پردازد. از آنجایی که اعتماد به نفس نوجوان با کم رویی رابطه مستقیم دارد، در این مرحله به تقویت اعتماد به نفس پرداخته می شود. پس از مدتی با تقویت اعتماد به نفس و کاهش استرس در شرایط مختلف، نوجوان تا میزان زیادی به کم رویی خود غلبه می کند.
 • مرحله چهارم به تثبیت اعتماد به نفس باز می گردد. در این مرحله مشکل کمبود اعتماد به نفس و کم رویی نوجوان تا میزان زیادی برطرف شده است. پس لازم است به تثبت دستاورد موجود بپردازیم.

 

نتیجه گیری:

کم رویی یا خجالتی بودن در نوجوانان علل متفاوتی دارد. به طور کلی نوجوان کم رو، از دیگران و اجتماع کناره گیری می کند. و همین موضوع به کاهش اعتماد به نفس می افزاید. برای درمان مشکل خجالتی بودن نوجوانان ، در ابتدا لازم است که با کمک یک روانشناس ریشه مشکل شناسایی شود و سپس به مرور زمان مراجل درمانی را پیش بُرد. شک نکنید که مشکل کم رویی قابل درمان و برطرف شدن است.

امیر شیرین زاده ، روانشناس و درمانگر شناختی

توضیحات بخش امیر شیرین زاده

در این دسته می توانید مقالات و نوشتارهای علمی دکتر امیر شیرین زاده را مطالعه کنید.  قابل ذکر است برای خوانش  متن نوشته های آقای دکتر امیر شیرین زاده در روزنامه های آرمان و همدلی ، به سایت اصلی روزنامه آرمان و سایت روزنامه همدلی مراجعه کنید. همچنین کتابهای ایشان در مراکز مشاوره طرف قرار داد قابل تهیه است.

دیدگاه خودتان را ارسال کنید
4 دیدگاه
مرتضی
بهمن ۲۴, ۱۳۹۶

باسلام ببخشید یه سوالی داشتم آیاهمه افرادخجالتی مراجعه به روانشناس درمان می شوند واین که قوی ترین روش درمان خجالت چیست

  admin
  اسفند ۹, ۱۳۹۶

  سلام.
  در مورد هیچ چیز و در مورد همه نمی توان نظر داد. یک مشکل ساده را هم مثل سرماخوردگی نمی توانیم بگوییم همه خوب میشن، چرا که حتی ممکن است عده ای در اثر سرما خوردگی عفونت کرده و بمیرند.
  اما به طور کلی خجالتی و کم رویی قابل درمان و قابل بهبود است. معمولاً افراد خجالتی یا کم رو، مشکلاتی را در روابط اجتماعی دارند . آنها دچار ترس های کاذب هستند و در گذشته در موقعیت هایی با آنها برخوردهای تندی شده و یا به اصطلاح توی ذقشان خورده است.
  هر چند علل کم رویی و خجالت متفاوت است اما به هر حال این مشکل راه حا و بهبودی زیادی دارد. این نکته را هم باید ذکر کرد که ممکن است نیاز به جلسات متعدد باشد.
  روشهای درمان نیز برای این افراد با توجه به علت مشکل و اینکه مشکل ژنتیکی است و یا ناشی از فرآیند رشد است متفاوت است.
  در صورت نیاز می توانید برای اخذ وقت تماس بگیرید. ۲۲۳۲۱۰۵۲-۰۲۱

محمد
اردیبهشت ۲۰, ۱۳۹۷

عالی ولی مشه بگین چطور میشه اعتماد به نفسمون رو ببریم بالا

  admin
  اردیبهشت ۲۰, ۱۳۹۷

  محمد جان، فرایند ترمیم اعتماد به نفس دو شیوه دارد. یکی کوتاه مدت و مقطعی که در اینترنت هم سرچ کنید وجود دارد. مثل صاف راه رفتن، با صدای بلند صحبت کردن. مناسب تر پیشیدن و …. این شیوه را زیباد ما موافقش نیستیم چون فکر میکنیم درمان ریشه ای نیست و مقطعی است.
  روش دوم فرایند ترمیم کودک اسیب دیده درونی با سیستم هایی مانند طرحواره درمانی، و تحلیل رفتار متقابل است. اینکار به وسیله مراجعه به یک روانشناس مجرب در این زمینه و یا استفاده از کلاسهای گروهی تحلیل رفتار متقابل امکان پذیر است. در بخش کارگاههای روانشناسی سایت میتونید اطلاعاتی را درباره این دوره بیابید.
  در واقع تا مادامی که آسیب های گذشته ترمیم نشود و نگرش فرد نسبت به خود و دنیای اطراف با تغییر باورها اصلاح نشود، درمان ریشه ای اعتماد به نفس ممکن نیست.
  موفق باشید.

بارنشر کلیه عکس ها و مطالب سایت مرکز مشاوره دکتر روانشناس ، بدون دستخط رسمی، ممنوع و پیگرد قانونی حتمی خواهد داشت.