روانشناسی کودک و نوجوان

درمان افسردگی در کودکان : افسردگی کودکان را چطور میتوان درمان کرد؟

کلینیک روانشناسی درمان افسردگی کودکان و نوجوانان | 22330015 - 22321052

درمان افسردگی کودکان ، فرآیندی است که ابتدا لازم است از شناخت افسردگی شروع شود. افسردگی یک بیماری شایع است که می تواند در تمامی طول زندگی رخ دهد. با توجه به رایج بودن این مشکل، لزوم توجه و شناسایی زودهنگام آن، در تمامی دوران زندگی بسیار ضروری است. در این مقاله از بخش روانشناسی کودک و نوجوان به موضوع درمان افسردگی کودکان می پردازیم. همچنین مقاله مرتبط با افسردگی در نوجوانان را می توانید از طریق لینک زیر مطالعه کنید.

افسردگی در متون علمی و پیشگیرانه ، با عنوان سگ سیاه نامگذاری شده است. و سازمان بهداشت جهانی ، افراد را برای رفع این مشکل، به صحبت کردن تشویق می نماید.

نشانه ها و علائم افسردگی در کودکان 

علائم افسردگی در کودکان می تواند بسیار متفاوت باشد و اغلب واکنش های احساسی متفاوتی از جانب کودک دریافت می شود. در بیشتر موارد افسردگی در کودکان تشخیص داده نمی شود و یا درمان افسردگی کودکان جدی گرفته نمی شود. زیرا حال و هوا و خلق و خوی کودک در دوران رشد به شدت تغییر می کند.  

با توجه به این واقعیت که افسردگی میتواند در اوایل دوران کودکی آغاز شود، اغلب والدین نگران این هستند که آیا علائم هشدار دهنده افسردگی برای مراقبت از فرزندشان وجود دارد؟ برخی از علائم رایج افسردگی کودکان شامل موارد زیر است. البته این نکته را در نظر داشته باشید، که لزوماً یک کودک تمامی علائم فوق را همیشه ندارد و داشتن چند نشانه زیر نیز، هشدار دهنده است.

علائم و نشانه های افسردگی در کودکان:

 • تغییر در اشتها که به صورت افزایش اشتها یا کاهش آن شکل گیرد. 
 •  افزایش مدت زمان خواب یا کاهش آن.
 • احساس ناامیدی و ناراحتی در طول روز.
 • کاهش تمرکز
 • خستگی و بی انرژی بودن 
 • احساس بی ارزشی یا احساس گناه
 • اختلال تفکر و تمرکز
 • افزایش حساسیت به نادیده گرفته شدن
 • زودرنجی شدید یا خشم زیاد 
 • کاهش کارایی و عملکرد صحیح در فعالیت های جمعی مثل ورزش گروهی یا بازی با دوستان 
 • ناله و گریه ی زیاد 
 • فکر کردن به مرگ یا خودکشی
درمان افسردگی در کودکان

راه درمان افسردگی در کودکان چیست ؟

مقدمه درمان افسردگی کودکان ، تشخیص صحیح است. پس ابتدا باید علت اصلی افسردگی و نوع افسردگی کودک تشخیص داده شود. از آنجا که تشخیص افسردگی در کودکان کار آسانی نیست ،بهتر است برای تشخیص افسردگی از یک روانشناس کودک کمک بگیرید. برای درمان افسردگی در کودکان روانشانسان از روش ها و دیدگاه های متفاوتی استفاده می کنند. از جمله می توان به دارو درمانی زیر نظر روانپزشک، بازی درمانی، روان درمانی و درمانهای شناختی رفتاری کودکان اشاره کرد. 

آیا درمان افسردگی در کودکان بدون دارو امکان پذیر است ؟

همانطور که پیشتر نیز ذکر شد، افسردگی انواع گوناگونی دارد. بنابر این پس از تشخیص لازم است با توجه به نوع آن اقدام درمانی صورت گیرد. درمان افسردگی کودکان با دارو ، همواره خط اول درمان نیست. به بیانی دیگر ، بسیاری از افسردگی ها را می توان بدون دارو برطرف کرد. اما به هر حال ، در برخی از موارد ممکن است یک روانشناس کودک ، دارو درمانی را ضروری بداند.

متاسفانه بسیاری از افراد، در مورد دارو درمانی تفکر غلطی دارند. اگر فرزند شما در دسته افسردگی حاد قرار داشت ، یک پس از ارزیابی یک روانشناس کودک ، جهت دارو درمانی ارجاع داده می شود. در واقع ، درمان افسردگی کودکان ، ممکن است تلفیقی از چند روش درمانی مختلف باشد.

بازی درمانی چیست ؟ و چه نقشی در درمان افسردگی کودکان دارد؟ 

بازی از ضروریات زندگی کودکان است. کودکان از طریق بازی افکارشان را بازگو می کنند و به همان راحتی که بزرگسالان احساساتشان را با کلمات بیان می کنند آنان نیز همین کار را به وسیله بازی انجام می دهند.

امروزه از بازی یا بازی درمانی به عنوان روشی برای درمان مشکلات رفتاری و شناختی کودکان استفاده می کنند. بازی درمانی به کودکان کمک می کند تا بتوانند مسائل و مشکلاتشان را حس کنند. در واقع با این روش کودکان، افکار و احساسات خود را بیان کرده و با کمک یک روانشناس کودک یا بازی درمانگر ، تغییر می دهند. در واقع کودک، احساسات آزاردهنده و مشکلات درون خود را از طریق بازی بروز داده و آنها را به نمایش بگذارد. به طور کلی بازی نقش زیادی در حل مشکل افسردگی کودکان دارد.

درمانگر چگونه به مشکل افسردگی کودکان کمک میکند؟

پس از آن که کودک بازی با وسایل را شروع کرد، درمانگر با دقت اعمال و گفتار او را تحت نظر می گیرد و با مشاهده رفتارش در ضمن بازی به نگرانی های او پی می برد و پس از تفسیر و نتیجه گیری از عملکردهای کودک، راه حل هایی مناسب برای مشکلات او را در بازی درمانی ارائه می دهد. در واقع بازی درمانی تنها رها کردن کودک با اسباب بازی ها نیست و یک کار کاملاً تخصصی است که توسط روانشناس کودک لازم است انجام شود. هر گاه کودک بتواند از طریق مواجه شدن صحیح با مشکلات و رویدادهایی که موجب هیجان و اضطراب او شده اند روبه رو شود، می تواند با تنش حاصله از آن مقابله کند.

به طور کلی می توان گفت که با کمک بازی درمانی می توان عملکردهای منفی و ناسالم عاطفی، احساسی و رفتاری کودکان را تشخیص داد و به معالجه زودهنگام ناتوانی هایی جسمی و روانی او پرداخت. تحقیقات متعدد روانشناختی نشان می دهد، درمان افسردگی کودکان با بازی درمانی ، در بیشتر موارد پایدار است.

درمان اختلالات روانی کودکان

 آیا با داروهای گیاهی می توان افسردگی کودکان را درمان کرد ؟

طب سنتی و استفاده از گیاهان دارویی نیز از روش هایی است که ممکن است در برخی از بیماری ها تاثیر گذار باشد. ولی هیچ تحقیقی در علم روانشانی برای درمان افسردگی کودکان از این طریق به اثبات نرسیده و چون افسردگی در کودکان یک بیماری پیشرونده محسوب می شود،لازم است روند درمانی هرچه سریع تر نزد یک روانشناس کودک انجام شود.

اگر در کودکم افسردگی وجود دارد چکار کنم؟

اگر در کودکتان ، نشانه ها و علائم ذکر شده را مشاهده می کنید، لازم است فرزندتان توسط یک روانشناس کودک بررسی شود و در صورت ابتلا به افسردگی ، با روشهای ذکر شده و همچنین تغییر الگوی رفتاری والدین با فرزندان (PMT) مشکل را برطرف نمود.

این نکته قابل ذکر است که خانواده مهم ترین نقش را در این روند درمانی ایفا میکند ایجاد یك فضای صمیمی و دوستانه در محیط خانوادگی، برآورده كردن نیاز‌های او به اندازه مناسب، گفتگو با فرزند به نحوی كه خوب به حرف‌هایش گوش داده شود و احساساتش را پذیرفته شود، نقش بسیاری دارد.در واقع لازم است کودک به این عقیده برسد که  همانند والدین یک موجود هوشمند و نیازمند به توجه است. البته گاهی تغییر فضایی كه باعث افسرگی كودك شده است و دقت در روابط بین فردی در خانواده، مانند رابطه پدر و مادر با هم و با فرزندان دیگر، همه و همه می‌تواند از راهكارهای درمان افسردگی کودکان باشد که به وسیله یک متخصص تشخیص داده می شود. 

5/5 - (1 امتیاز)
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن