مرکز مشاوره | دکتر روانشناس

مرکز مشاوره | دکتر روانشناس

شنبه, ۱ اردیبهشت ۱۳۹۷

اگر با خیانت همسر ( خیانت زن و یا خیانت شوهر ) روبرو شدیم، چه کار کنیم؟

خیانت همسر (خیانت زن یا خیانت شوهر)، یکی از سخت ترین اتفاقاتی است که ممکن است در رابطه دو انسان رخ دهد. ما انسانها از اولین لحظه های زندگی، نیاز به امنیت داریم. این امنیت به واسطه اعتماد ما به فرد دیگری شکل می گیرد. هر چقدر این اعتماد عمیق تر باشد، خیانت همسر نیز سخت تر خواهد بود.

خیانت همسر (خیانت زن یا خیانت شوهر)، ممکن است یکی از سخت ترین و ناراحت کننده ترین اتفاقات زندگی زناشویی باشد. همه ما انسانها از بدو تولد، نیاز به امنیت داریمو این امنیت در قالب اعتماد شکل می گیرد. نوزاد، با مهربان ترین و خالص ترین موجود زندگی اش که مادر است، وابسته می باشد. این وابستگی ناشی از تامین غذایی و عاطفه است. به مرور زمان نوزاد به مادر اطمینان می کند.

همه این مقدمه چینی ها را انجام دادم که ذکر کنم، احساس اطمینان و به نوعی اعتماد، ریشه های بسیار عمیقی در وجود انسانها دارد. هر چند ممکن است در هر زمانی از زندگی و یا در هر رابطه ای، به اعتماد فرد خدشه وارد شود. هیچ فرقی نمی کند خیانت زن باشد. و یا خیانت شوهر. هر دو آنها یک مشکل جدی اما دارای راه حل محسوب می شود.

 

اگر با یک خیانت همسر روبرو شدیم، چه باید بکنیم؟

این سوالی است که زیاد پرسیده می ­شود و جواب ساده ­ای هم ندارد، به این دلیل که عامل خیانت و موضوع آن برای هر کسی متفاوت است. و برای هرشخصی، پاسخ به این سوال متفاوت است. به بیانی دیگر خیانت شوهر و یا خیانت زن ، باید به طور دقیق بررسی شود و مشکل به طور ریشه ای حل شود. نمی توانیم نسخه واحدی برای هر کسی بپچیم. اما به هر حال، چند نکته ضروری را در این خصوص، خدمتتان توضیح می دهیم:

خیانت همسر (خیانت زن یا شوهر)، یکی از چالش های زندگی زناشویی است.اولین و مهم ترین کار، مراجعه به یک روانشناس و مشاور خانواده

چه خوشمان بیاید و چه نیاید، خیانت یکی از بزرگترین فشارهای روحی و فکری است که ممکن است به یک نفر وارد شود. نقصانی که در این جریان پیش می آید به راحتی ترمیم نمی شود و گذشته از آن، بار عاطفی و احساسی بسیار زیادی را بر فرد وارد می کند. اولین کاری که باید انجام داد، تخلیه این خشم، ناراحتی، احساسات منفی و … است. در صورتی که امکان مراجعه به روانشناس را دارید، فوری اقدام کنید و در صورتی که به دلایل گوناگون، امکان مراجعه ندارید، با یک دوست صمیمی و مطمئن ( توجه کنید یک دوست نه کل اقوام و دوستان و …. ! ) که احساس نزدیکی می کنید صحبت کنید. این نکته قابل ذکر است که تنها به فکر تحلیه عاطفی و احساسی باشید. و راه حل نهایی را با کمک یک متخصص بگیرید.

 

در خیانت همسر ، بیشتر اوقات، شما چیزی کم ندارید!

برخی از افراد، علی الخصوص خانوم ها، وقتی با چنین پدیده ای روبرو می شوند یک سوال تکراری را مدام و عمیقاً با خود می پرسند. اینکه مگر من چه چیزی کم داشته ام که به من خیانت کرد؟ به بیانی دیگر، مدام خود را با رقیب جنسی و یا عاطفی جدید مقایسه می کنند. این یکی از اشتباهات رایج پس از بی وفایی در زوجین است. شما در ذات چیزی کم ندارید. البته همانطور که بالاتر ذکر شد، خیانت دلایل متعددی دارد و یکی از کارهای متخصص، بررسی علت و چرایی رخداد این واقعه است. در واقع ما باید بدانیم که چرا خیانت رخ داده است؟ برخی از افراد دچار اختلال شخصیت هستند، برخی دیگر ممکن است دچار اعتیاد جنسی و یا اعتیاد رفتاری باشند. گروهی دیگر از افراد، تنها یک لغزش آنی داشته اند.

البته این بدان معنی نیست که اگر خیانتی رخ داد، هیچ مشکلی در زندگی فرد و یا رفتار فردی که به آن بی وفایی شده وجود ندارد. در برخی از مراجعین، در ریشه یابی مشکل، به کاستی های رابطه و یا رفتار یک شخص پی می بریم. اما به هر حال خیانت دلایل متعدد دارد. در نظر داشته باشید که ریشه مشکل ممکن است ناشی از کمبود و یا کاستی های شما نباشد. پس این سوال را نپرسید که ” مگر من چه چیزی کم داشتم؟ “

 

نفر سوم رابطه را در خیانت تجسس نکنید.

اینکه شما به دنبال تجسس فرد سوم هستید و یا سعی در مچ گیری داشته باشید، مشکلی را حل نمی کند. در برخی از موارد (بیشتر خانوم ها)، به جای حل مسئله، فقط به دنبال اثبات کردن خیانت می روند. اینکار معمولاً مشکل را حادتر و جدی تر می کند. همچنین انجام چنین رفتارهایی، مشکل را پیچیده تر می کند. در برخی از جلسات مشاوره شاهد هستیم، که فردی که خیانتی را انجام داده است، به جای پذیرش مسئولیت خود، به همین تجسس ها و به اصطلاح مچ گیری ها اشاره می کند. در واقع همین رفتارها را بهانه ای برای فرار از رفتار اشتباه خود می کند.

 

از بوق استفاده نکنید! و همه را در مورد خیانت همسر مطلع نکنید.

برخی از افراد، پس از مواجه شدن با این رویداد، از بوق استفاده می کنند! همه را خبر می کنند. کل اقوام و یا دوستان در مدت زمان کوتاهی، مشکل را متوجه می شوند. به هر شخصی که می رسند درد و دل می کنند. همه جا گریه و زاری راه می اندازند و ….

البته می توان درک کرد که فرد، احساسات منفی زیادی را تجربه می کند. احساس شکست، احساس ناامیدی، ناامنی و بسیاری از احساسات مخرب دیگر، اما فاش کردن این موضوع نزد همگان؛ حل مشکل را پیچیده تر می کند. شما تنها مجاز هستید، با دو نفر صحبت کنید. یک روانشناس و یک دوست صمیمی.

 

چگونه می توان زندگی را پس از خیانت احیا کرد؟

احیا زندگی پس از خیانت، چندان راحت نیست. اما امکان پذیر است. درمان خیانت برای هر کسی متفاوت است اما به طور کلی لازم است فرایندهای زیر انجام شود:

 • بررسی کامل شرایط شامل شخصیت ها، گذشته ها ، نوع خیانت و رابطه کنونی
 • تخلیه عاطفی و احساسی فرد آسیب دیده
 • بررسی نوع خیانت شوهر یا خیانت زن ( خیانت مدل های مختلفی دارد )
 • چگونگی احیا رابطه در دو طرف
 • آغاز فرآیند اعتماد سازی
 • بررسی روند

 

خلاصه مقاله : 

انسان در بدو تولد، نیازمند اعتماد و اطمینان است. اعتماد و اطمینان به فرد احساس امنیت می دهد. این فرآیند در آینده خود را به شکل وفاداری و توقع وفادار بودن نشان می دهد. در صورتی که در رابطه ای بی وفایی رخ دهد، این اعتماد خدشه دارد می شود و لازم است فرد به یک متخصص روان و یا مشاور خانواده مراجعه کند. متخصص کمک می کند تا تخلیه عاطفی شکل بگیرد، علت مشکل و عواملی که سبب این مشکل شده است شناسایی شود و در نهایت فرآیند اعتماد سازی مجدد شکل بگیرد. فراموش نکنید که مشکل را همه جا بازگو نکنید. همچنین از تجسس فرد سوم  و کارهای کاراگاهی خودداری کنید.

این مقاله به قلم روانشناس مرکز مشاوره دکتر روانشناس، جناب آقای امیر شیرین زاده نگارش شده است. کپی و اقتباس از آن، تحت هر عنوان، جرم، حرام، غیر اخلافی، و غیر حرفه ای می باشد.

دیدگاه خودتان را ارسال کنید
5 دیدگاه
افی
مرداد ۳, ۱۳۹۶

سلام خسته نباشید

افی
مرداد ۳, ۱۳۹۶

شوهرم عمش چشمش زنیای اطرافش واصلابه من توجه نمیکنه حتی یه بار مچش گرفتم بایه زنی رابطه داشته از اون روز بعد اصلا اعتماد بهش ندارم خیلی زهنم مشغول خسته شدم ازش چه کنم ۲تا بچه هم داری

  admin
  مرداد ۶, ۱۳۹۶

  با احترام.
  خیانت علل متفاوتی دارد. علت خیانت باید شناسایی شود و پس از آن فرایند اعتماد سازی صورت بگیرد.
  می توانید با متخصصان ما، جهت اخذ وقت مساوره تلفنی یا حضوری، تماس بگیرید

  admin
  مرداد ۳۰, ۱۳۹۶

  با احترام.
  لازمه که خیانت صورت گرفته پذیرفته شود و اعتماد شما ترمیم شود.
  پیشنهاد می کنیم به مرکز مشاوره مراجعه داشته باشید.

بارنشر کلیه عکس ها و مطالب سایت مرکز مشاوره دکتر روانشناس ، بدون دستخط رسمی، ممنوع و پیگرد قانونی حتمی خواهد داشت.